Naujienų srautas

Lietuvoje2014.08.25 19:22

Rusija neišduoda Lietuvai V. Romanovo

BNS 2014.08.25 19:22

Rusija pranešė neišduosianti Lietuvai bankrutavusio Ūkio banko savininko Vladimiro Romanovo, nes jam suteiktas prieglobstis. Apie tai pirmadienį informavo Lietuvos generalinė prokuratūra.

Rusija pranešė neišduosianti Lietuvai bankrutavusio Ūkio banko savininko Vladimiro Romanovo, nes jam suteiktas prieglobstis. Apie tai pirmadienį informavo Lietuvos generalinė prokuratūra.

V. Romanovą Lietuvos teisėsauga įtaria didelės vertės Ūkio banko turto iššvaistymu. Generalinė prokuratūra teigia, kad baudžiamasis persekiojimas bus tęsiamas, o prokurorai vertins galimybes kreiptis į Rusiją su papildomais teisinės pagalbos prašymais.

Ūkio banko veikla buvo sustabdyta 2013 metų vasarį, o tų metų rugpjūtį Lietuvos prokurorai paskelbė V. Romanovo tarptautinę paiešką. Šiemet balandį jis buvo sulaikytas Maskvoje, bet netrukus paleistas į laisvę.

Anot Generalinės prokuratūros pranešimo spaudai, Rusija sprendimą neišduoti V. Romanovo argumentavo dvišalės sutarties nuostata, jog prašymas netenkinamas „jeigu asmeniui suteikta prieglobsčio teisė“.

„Ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo Ūkio banke ir su tuo susijusių nusikalstamų veikų intensyviai tęsiamas, atliekami ūkinės-finansinės veiklos tyrimai, vyksta susižinojimas su užsienio valstybių teisėsaugos institucijomis, atliekami kiti suplanuoti proceso veiksmai“, – pranešė Generalinė prokuratūra.

Pernai gegužę iš Lietuvos dingusio verslininko Lietuva ieško dėl įtarimų didelės vertės turto pasisavinimu ir iššvaistymu. V. Romanovas 2012-ųjų rugsėjo 30 dieną valdė 64,92 proc. Ūkio banko akcijų.

Gali teisti už akių?

Vyriausiojo prokuroro pavaduotojas T. Krušna patikino, kad bus siekiama visomis priemonėmis užtikrinti asmens dalyvavimą baudžiamajame procese.

„Mes gautą informaciją perdavėme ikiteisminį tyrimą organizuojančiam prokurorui ir svarstomos tolesnės galimybės, vertinant tai, ar yra tikslinga papildomai susižinoti dėl šio atvejo su Rusijos Federacijos generaline prokuratūra, taip pat – dėl galimybės kreiptis su papildomais teisinės pagalbos prašymais“, – sakė T. Krušna.

Ar V. Romanovą bus galima teisti „už akių“, pasak prokuroro, priklauso nuo galutinių įtarimų, kurie bus formuluojami.

„Šioje stadijoje tai yra tik vienos valstybės sprendimas, tai nereiškia, kad mes negalime tikėtis, kad procesas vyks deramai“, – teigė T. Krušna.

Seimo nariai: dėl V. Romanovo kito Rusijos sprendimo ir nebuvo galima tikėtis

Rusijai pranešus, kad neišduos Lietuvai bankrutavusio Ūkio banko savininko Vladimiro Romanovo, Seimo nariai teigia, kad nebuvo galima tikėtis kitokio Rusijos žingsnio.

„Tokios įtemptos situacijos tarp Lietuvos ir Rusijos akivaizdoje kitaip ir negalėjo būti. Būtų keista, jeigu būtų išdavę. Čia politinis klausimas“, – BNS sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas liberalas Kęstutis Glaveckas.

Parlamentinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovui Juliui Sabatauskui nėra aišku, kokiu pagrindu V.Romanovui suteiktas prieglobstis, nes pagal tarptautinę teisę prieglobsčio suteikimas reiškia, kad suteikiamas arba pabėgėlio statusas, arba papildoma ar laikinoji apsauga.

„Šiuo atveju neaišku dėl ko tas statusas suteiktas, bet aišku viena, kad V.Romanovas visomis ir bet kokiomis priemonėmis bando išvengti atsakomybės už tai, kuo jis kaltinamas Lietuvoje, o tie kaltinimai nesusiję nei su politika, nei su priklausymu tam tikrai tautybei ar socialinei grupei ar rasei“, – teigė J.Sabatauskas.

Parlamentaras neatmeta versijos, kad V. Romanovui prieglobstis suteiktas ir dėl politinių pastarojo meto aplinkybių.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas BNS sakė manantis, kad Rusijos atsisakymas Lietuvai išduoti V. Romanovą susijęs su neskaidria banko veikla ir  jo buvusiais klientais iš Rusijos.

„Rusijoje  yra asmenų, kurie šio banko veikla  savo laiku labiau suinteresuoti negu Lietuva, nes šis bankas, kaip žinia, pasižymėjo pakankamai neskaidria veikla ir ten jo paties pervedimai, kurie, kaip išaiškėjo, vienu metu labai dideli keliavo į banką. Manyčiau  tokia ir priežastis neišdavimo – matyt, nenori, kad jis pasakytų, jeigu užsimanys kalbėti, ko nors nereikalingo Rusijos valdžiai“, – BNS teigė A. Anušauskas.

Parlamentaras mano, kad paskelbta V. Romanovo tarptautinė paieška leistų tikėtis, kad bankrutavusio Ūkio banko savininkas galėtų būti perduotas Lietuvai.

„Jeigu paskelbus tarptautinę paiešką, tai jo pasirodymas kurioje nors kitoje valstybėje  būtų  jau mums (Lietuvai – BNS) naudingas. Mes galėtume reikalauti sulaikymo ir išdavimo“, – teigė A. Anušauskas. Jis teigė nemanantis, kad V. Romanovui Rusija prieglobstį suteikė dėl politinio persekiojimo.

Lietuvos generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė, kad Rusija nusprendė neišduoti V. Romanovo Lietuvai, nes jam suteiktas prieglobstis.

V. Romanovą Lietuvos teisėsauga įtaria didelės vertės Ūkio banko turto iššvaistymu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi