Lietuvoje

2014.01.14 18:03

Šernų skaičių norima sumažinti 10 kartų

BNS2014.01.14 18:03

Baltarusijoje įtariant naują afrikinio kiaulių maro židinį, Lietuvoje ketinama gerokai sumažinti šernų populiaciją. Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius sako, kad būtų idealu, jeigu šalyje liktų 5–10 tūkst. šernų.

Baltarusijoje įtariant naują afrikinio kiaulių maro židinį, Lietuvoje ketinama gerokai sumažinti šernų populiaciją. Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius sako, kad būtų idealu, jeigu šalyje liktų 5–10 tūkst. šernų.

„Ieškome galimybių sukurti schemą, kad iš maždaug 100 tūkst. šernų populiacijos Lietuvoje liktų 10 procentų. Vykdome stebėseną, iš šernų paimtuose mėginiuose iki šiol nerasta afrikinio ar klasikinio kiaulių maro užkrato, tačiau sumažinus jų populiaciją, labai sumažėtų ir jų kontakto su žmonių auginamomis kiaulėmis galimybė“, – BNS sakė J. Milius.

Jo teigimu, Lietuvoje galėtų likti apie 10 tūkst. šernų, o idealiu atveju – 5 tūkst. Apie galimybę mažinti šernų populiaciją kalbama su Aplinkos ministerija, kurios prašoma nestabdyti jų medžioklės vasario–gegužės mėnesiais.

Anot jo, Lietuvoje gaištant šernams, ketinama ieškoti šio reiškinio priežasčių, bet pavojingų ligų kol kas nenustatoma.

Valstybinis veterinarijos inspektorius Marius Masiulis BNS teigė, kad visi Alytaus rajone rasti nugaišę ir visoje šalyje sumedžioti šernai nebuvo užsikrėtę afrikiniu ar klasikiniu kiaulių maru.

„Pirmiausiai tiriame juos dėl pačių pavojingiausių ligų, jų nėra nustatyta. Šią savaitę turime kritusį jauną šerniuką, kuris specialistų bus ištirtas nuodugniau, pradedant bakterinėmis ir baigiant kitomis ligomis. Gavus išvadas, galbūt pavyks už ko nors užsikabinti“, – BNS sakė jis.

Kiek vėliau antradienį aplinkos ministras Valentinas Mazuronis pranešė, kad leis medžioti šernus ir ne medžioklės sezono metu – nuo vasario pradžios iki balandžio pabaigos. Tačiau ministras teigia negalintis priversti medžiotojų šaudyti šernų.

Anot aplinkos ministro, tai numatantį įsakymą jis turėtų pasirašyti jau trečiadienį.

„Aš vakar daviau nurodymą parengti įsakymą (dėl šernų medžioklės – BNS) ir rytoj turėčiau turėti ir jį pasirašysiu. (...) Situacija dėl afrikinio kiaulių maro išlieka įtempta, be to, ir Veterinarijos tarnyba išsakė nuomonę, kad reikėtų panaikinti draudimus, todėl bus galima šernus toliau medžioti“, – BNS sakė V.Mazuronis.

Tačiau ministras teigė, kad įsakyme nenumatytas įpareigojimas medžiotojams privalomai sumedžioti šernus. Pasak jo, ministerija teisiškai negali to padaryti, nebent galėtų pirkti medžioklės paslaugas, kurioms šiuo metu neturi lėšų.

„Anksčiau su teisininkais konsultavausi šiuo klausimu ir jie teigė, kad juridiškai ministerija negali nurodyti medžioti šernų – negali ministras sugalvoti vieną dieną liepti šaudyti šernus, kitą – kormoranus. Manau, kad jei būtų nuspręsta valstybiniu lygiu, galėtume nebent pirkti medžioklės paslaugas, nurodydami sumedžioti tam tikrą kiekį šernų“, – aiškino ministras.

Lietuvoje ištirta apie 3 tūkst. šernų ir beveik 8 tūkst. kiaulių mėginių, tačiau maro užkrato nerasta, tačiau jo grėsmė šalyje išlieka.

Europos Komisija (EK) pernai atmetė prašymą finansuoti tvoros pasienyje su Baltarusija statybą, siekiant sustabdyti laukinių gyvūnų judėjimą.

Neoficialiais BNS duomenimis, pasklidus žinioms apie galimą naują užkrato židinį Baltarusijoje, netoli sienos su Lietuva, susirūpinimą reiškia kai kurios užsienio šalys.

Lietuvos pareigūnai iš Baltarusijos nėra gavę patvirtinimo, kad neoficialios žinios dėl naujo židinio yra teisingos.

„Mes iki šiol neturime oficialių žinių, ar Baltarusijoje afrikinis kiaulių maras nebuvo nustatytas šernams“, – BNS sakė J. Milius.

Anksčiau skelbta, kad Baltarusijoje šernai masiškai medžiojami ir naikinami.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.