Paragintas premjerės Ingos Ruginienės, kultūros ministras Ignotas Adomavičius penktadienį paskelbė besitraukiantis iš pareigų, bet tvirtino, kad tai daro ne dėl klaidų, o dėl išorės spaudimo, kuris kelia nesaugumą jo šeimai. Net ir šį kartą ministrui nepavyko logiškai išdėstyti minties: jis dėkojo bendruomenei, tik neaišku, kokiai tiksliai, perėjo prie patiriamo spaudimo šeimai ir galiausiai džiaugėsi, kad dėl jo asmens į kultūrą buvo atkreiptas dėmesys.
„Ačiū visai bendruomenei, kuri mane palaiko, kuri mane palaikė ir palaiko iki šiol, jų daugėja. Visą laiką tas ratas žmonių, kurie nori, kad kultūra augtų, kad ji būtų pastebima... Tai tą, ką mes padarėm ir kad kultūra šiandieną yra matomiausiame lauke, labai didžiuojamės. Ačiū už pasitikėjimą premjerei, prezidentui, kurie... Ačiū už pasitikėjimą frakcijai, partijai, kuri mane delegavo į šias pareigas. Tačiau paskutiniu metu kylantis stiprus spaudimas mano asmeniui, šeimai, kai esame nesaugūs jau būti netgi gatvėje, leidžia man galvoti, kad vis dėlto sprendimas buvo... jau darbas padarytas, kuris yra atkreipti dėmesį. Per trisdešimt metų kultūra tapo pati svarbiausia ir pats svarbiausias šiandien dienai valstybės elementas. Ir toliau kultūra gali važiuoti, prašyti, ko jai reikia, reikalauti. Ir aš esu, einu kartu su ja“, – spaudos konferencijoje Seime sakė I. Adomavičius.
Ministras duodamas interviu portalui lrytas.lt nesugebėjo iškart atsakyti į klausimą, kam priklauso Krymas, ir apkaltino žurnalistę provokavimu. Tai ir tapo paskutiniu lašu premjerei I. Ruginienei, ji pasiūlė I. Adomavičiui trauktis iš pareigų pačiam. Tačiau net ir dabar I. Adomavičius nematė savo klaidų, o sakė, kad žurnalistei reikia teisingai uždavinėti klausimus.
„Mes, partija, prisijungiame prie kultūros, stenkimės kurti, auginti ją, pabrėžti svarbius netgi tuos dalykus, kas yra skaudžiausia. Tikiu, kad mes užauginsime tikrai tvirtą, brandžią ir augančią kultūrą be patyčių, be smurto, be įžeidinėjimų, o augančią, mandagią ir suprantančią“, – sakė politikas, bet buvo sunku suprasti, ar jis pats jaučiasi patyręs patyčias, ar partija pasityčiojo iš kultūros sektoriaus.
„Dėl to šiandien dienai saugant tiek savo šeimą, tiek atsižvelgiant į visą bendruomenę, kad neardyti Vyriausybės, o padėti jai toliau veikti darbus, tai galiu pasakyti, aš traukiuosi iš kultūros ministro pareigų ir greičiausiu metu atnešiu pareiškimą I. Ruginienei“, – teigė I. Adomavičius.
Paklaustas, ar jį kas nors paragino trauktis, politikas tai neigė ir tvirtino, kad paskutinės dvi savaitės buvo įtemptos, jam teko svarstyti ir galvoti, kaip čia priimti visus sprendimus. Kultūros ministro pareigas I. Adomavičius eina vos savaitę, o iš tiesų jį trauktis paragino premjerė, ji to net neslėpė. „Kultūros ministras turi priimti sprendimą palikti savo pareigas“, – keliasdešimt minučių prieš I. Adomavičiaus spaudos konferenciją sakė I. Ruginienė.
I. Adomavičius taip pat nerišliai pasakojo, kodėl priėmė sprendimą trauktis: „Galbūt tas žmogus, kuris atvedė, atskleidė ir parodė, kad kultūra yra matoma, galbūt šiandien dienai jiems reikalingas kitas žmogus, kuris galėtų vesti kultūrą, parodyti, kad jin veiktų.“

Klausiamas, ar trauktis iš pareigų paskatino skandalingasis interviu, kuriame ministras negebėjo tiesiai pasakyti, kam priklauso Krymas, I. Adomavičius kalbėjo, kad kultūra yra ne viena grupė žmonių, kad kultūra yra bendra visuma nuo mažiausio žmogaus. Politiko kalboje vienas sakinys nebuvo susijęs su kitu.
„Aš noriu, kad įvestume, atrastume, nuo šiukšlių, atsikratytume šiukšlių, tai yra patyčių šiukšlių, keiksmažodžių šiukšlių, šiukšlių tų vaizdų, kurie yra ne itin malonūs tiek mano atveju, tiek kitiems žiūrint į situaciją, tą, kurią turėjau patirti. Dėl to aš manau, kad čia kultūros lauke yra pats svarbiausias dalykas kalbėti ir apie tai garsiai. Ir raginu visuomenę dalintis... Nes aš nepasitraukiu iš kultūros, aš esu toliau kultūros dalis, toliau veiksiu kultūrai ir laukiu visos visuomenės, galės jungtis, kalbėtis su manim, bendraut, siųsti problemas, kur mes kartu bandysime atliepti“, – aiškino politikas.
Darkart perklaustas, kas jį paskatino pasitraukti, I. Adomavičius kaip priežastis įvardijo bendrą nuotaiką, spaudimą, kiekvienos dienos įvykius, pasisakymus ir bendrą foną. Pasak politiko, artėjo ir spalio 5-osios kultūros darbuotojų protestas, o jo pasitraukimas suteiks laisvę kultūros sektoriui kalbėti ne apie formą, o apie turinį ir kelti svarbiausius klausimus.
Tačiau I. Adomavičius nemano, kad Kultūros ministerijos priskyrimas „Nemuno aušros“ atsakomybės sričiai bus kliuvinys ateičiai, nors kultūros darbuotojai nuolat pabrėžė, kad Kultūros ministerija negali būti priskirta „Nemuno aušrai“ ir kad ministru turi būti paskirtas kompetentingas asmuo.
„Tikrai aš mačiau pirmiausia mano asmenyje... Aš nemačiau kito... „Nemuno aušra“ gal buvo kažkur dėl R. Žemaitaičio pasisakymų paminėta, bet daugiausia buvo visur I. Adomavičius. Paskutines tris, dvi, dvi su puse savaitės jūs matėte vienintelį I. Adomavičių. Ryte, vakare, naktį, atsibudę, kiekvieną dieną ir netgi dabar“, – sako politikas.
Puchovičius: Kultūros ministerija priklauso „Nemuno aušrai“
Savo ruožtu „Nemuno aušros“ frakcijos seniūno pavaduotojui Robertui Puchovičiui nekilo klausimų atsakant, kam priklauso Krymas. Pasak jo, Krymas priklauso Ukrainai, bet šiuo metu yra okupuotas Rusijos.
Anot politiko, „Nemuno aušra“ ketina ieškoti naujo kultūros ministro, pirmenybė bus teikiama partiniams kandidatams.
„Šiai dienai ji [ministerija] priklauso „Nemuno aušrai“ ir mes ieškosime kito kandidato, kuris ir mums tiktų, ir visuomenei, ir visiems žmonėms“, – sakė R. Puchovičius.

Socialdemokratai sušaukė koalicijos tarybą
Lietuvos socialdemokratų partijos valdyba penktadienį apsisprendė sukviesti koalicijos tarybą, kurioje norėta rasti sprendimą dėl „Nemuno aušros“ deleguoto kultūros ministro, nes jo negebėjimas atsakyti, kam priklauso Rusijos okupuotas Krymo pusiasalis, sukėlė nuostabą. Koalicijos tarybą sudaro politikai iš socialdemokratų, „Nemuno aušros“ ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.
„Posėdžiavusi LSDP valdyba atkreipia dėmesį į visuomenėje ir kultūros bendruomenėje kilusias abejones dėl kultūros ministro Ignoto Adomavičiaus darbo ir komunikacijos. Ministrui kėlėme didelius lūkesčius, todėl natūralu, kad šiuo metu kyla klausimų dėl jo veiklos. Siekdami atsakingai įvertinti situaciją ir rasti tinkamiausius sprendimus, kviečiame skubų koalicinės tarybos posėdį. Socialdemokratai, Vyriausybė ir koalicija išlieka sutelkti, deda ir dės visas pastangas dėl Ukrainos pergalės bei Lietuvos saugumo“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė socialdemokratų lyderis Mindaugas Sinkevičius.

Kultūros ministro I. Adomavičiaus kandidatūra nuo pat pradžių sukėlė didžiulį kultūros bendruomenės nepasitenkinimą, nes I. Adomavičius su kultūros sektoriumi neturi jokių sąsajų, išskyrus tai, kad yra baigęs Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą. Prieš ministro pareigas jis trumpai ėjo Seimo pirmininko pavaduotojo Raimondo Šukio patarėjo pareigas, o iki tol buvo makaronus gaminančios šeimos įmonės „Bravopasta“ komercijos direktoriumi.
Primenama, kad pareigas I. Adomavičius pradėjo eiti rugsėjo 25 dieną po priesaikos Seime. Nuo kandidatūros paskelbimo I. Adomavičius pasižymėjo nerišlia spaudos konferencija prezidentūroje, negebėjimu portalo lrytas.lt žurnalistei iškart atsakyti, kam priklauso Krymas, Ukrainos vėliavos nuėmimu ministerijoje ir tuo, kad socialiniame tinkle pasisakė prieš gynybos finansavimo didinimą.










