Lietuvoje

2019.02.20 07:31

Kandidatų parašų rinkimo startas: I. Šimonytė reikalingą parašų kiekį surinko per dieną

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2019.02.20 07:31

Antradienio vakare reikiamą parašų skaičių, 20 tūkstančių, pasiekė Ingrida Šimonytė. Per pusdienį I. Šimonytė surinko daugiau nei 10 tūkst. parašų, o Saulius Skvernelis  vos 367 parašus. Tokiais skirtingais parašų rinkimo kraičiais elektroninėje erdvėje antradienio popietę galėjo pasigirti kandidatai (tiek surinkta per pusdienį, skaičiai nuolat auga). LRT.lt kalbintas komunikacijos ekspertas neabejoja, buvusi finansų ministrė „laimi internetą“, o tokie rezultatai stebinti neturėtų, nes kandidatės štabas ir rinkiminė aplinka itin darbšti elektroninėje erdvėje. 

Antradienį kandidatams į Lietuvos prezidentus Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išdalijo parašų rinkimo lapus, taip pat specialioje interneto svetainėje už savo palaikomą kandidatą galima pasirašyti ir elektroninėje erdvėje.

Tiesa, pastaroji vos tik pradėjusi veikti „užlūžo“, apie trikdžius pranešė ir patys už kandidatus pasirašyti norėję piliečiai, kurie susidūrė su nesklandumais.

„Kelis kartus bandžiau atiduoti savo parašą už vieną iš kandidatų, tačiau panašu, kad mano net keli bandymai nepasiekė tikslo“, – LRT.lt skundėsi vienas rinkėjopuslapis.lt vartotojų.

Tiesa, antradienio popietę, panašu, nesklandumus pavyko išspręsti ir už savo favoritus pasirašyti galima be problemų.

22 valandą I. Šimonytė internetu buvo surinkusi 20 672 parašus. Antroje vietoje įsitaisęs Gitanas Nausėda su 9 613 parašų, o trečiojoje vietoje – Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Vytenis Povilas Andriukaitis su 3 485 parašais.

Rezultatų skirtumai: I. Šimonytė per pusdienį surinko 10 tūkst., S. Skvernelis – vos 367 parašus

Praėjus geram pusdieniui nuo parašų rinkimo elektroninėje erdvėje pradžios LRT.lt nusprendė pasidomėti, kokias tendencijas atspindi pirmoji diena.

Į lyderių gretas šovė Seimo narė, buvusi finansų ministrė I. Šimonytė, kuri interneto erdvėje surinko daugiau nei pusę visų reikalingų parašų – 10 625.

I. Šimonytė, E. Blaževič/LRT nuotr.

Antras tarp surinkusiųjų daugiausia palaikymo – ekonomistas Gitanas Nausėda. Jo kraityje – 4364 palaikymo parašai.

Trečioje pozicijoje galima būtų fiksuoti net keletą kandidatų, kurie turi per 1000 parašų, o juos skiria vos keliolika rinkėjų palaikymo – Vytenis Povilas Andriukaitis 1286, Petras Auštrevičius 1225, Mindaugas Puidokas 1257, Arvydas Juozaitis 1157, Naglio Puteikio kraityje 1174 parašai.

Įdomu tai, kad visiškas parašų rinkimų elektroninėje erdvėje autsaideris – premjeras S. Skvernelis. Nors vyriausybės vadovas yra įvardijamas vienas būsimų rinkimų favoritų, tačiau pirmoji diena elektroninėje erdvėje sunki – vos 367 parašai. 

Tiesa, skaičiai nuolat keičiasi. Juos galima sekti šioje nuorodoje.

Komunikacijos ekspertas: I. Šimonytė „laimi internetą“, stebina G. Nausėdos rezultatas

Ar tokie pirmosios dienos rezultatai rodo tam tikrą tendenciją, LRT.lt nusprendė pasiteirauti „Opinio.lt“ vadovo Arūno Armalio, kurio teigimu, akivaizdu, kad I. Šimonytės štabas internetinėje erdvėje dirba stropiausiai ir efektyviausiai.

„Tokių rezultatų galima buvo tikėtis, nes stebint visą rinkimų kampanijos pradžią matome, kiek I. Šimonytė surinko mažųjų piniginių aukų. Kitas dalykas, I. Šimonytę palaiko konservatoriai, kurie yra aktyvūs interneto erdvėje. Ir jie kaip rezervavo virtualią erdvę nuo 2012-ųjų metų rinkimų, taip ir išlaiko lyderiavimą ir komunikaciją viešojoje erdvėje, kuri skirta ne tik išoriniam vartojimui, bet ir vidinei auditorijai. Akivaizdžiai matoma, kaip lojalūs konservatoriams žmonės stipriai dalinasi informacija savo rate“, – apie pirmuosius rezultatus LRT.lt kalbėjo komunikacijos ekspertas.

Kalbėdamas apie itin kuklius S. Skvernelio rezultatus pirmąją parašų rinkimų internete dieną, A. Armalis sako, kad premjero rinkiminėje strategijoje ir nėra stipriai išreikštas planas būtent pritraukti žmonių internetu, tai akivaizdžiai ne S. Skvernelio pagrindinis rinkėjas.

S. Skvernelis, E. Genio/LRT nuotr.

„S. Skvernelio komunikacija per pastaruosius kelis mėnesius buvo taikoma ne į tą elektoratą, kuris yra išprusęs virtualiai, turi tą kompiuterinį raštingumą. Tiesa, atkreipti dėmesį į tai reikėtų, kiekvienas grįžtamasis ryšys, jis negali būti ignoruojamas, ypač, kai lenktynės yra tokioje trumpoje distancijoje. Nors manau, kad „valstiečiai“ turi kitus administracinius resursus ir „popieriuje“ S. Skvernelis parašus surinks be problemų“, – apie premjero situaciją svarstė A. Armalis.

O štai I. Šimonytės didelis atotrūkis nuo G. Nausėdos komunikacijos specialistą šiek tiek nustebino – jam keista, kad ekonomisto štabas ir rinkėjas nesureagavo į paskelbtą rinkimų kampanijos mini startą.

G. Nausėda, E. Genio/LRT nuotr.

„Nors G. Nausėda yra pakankamai panašus kandidatas į I. Šimonytę, tačiau pastarosios štabas šį kartą „sudirbo“ geriau. Pavyzdžiui, I. Šimonytės komanda internete išplatino instrukciją, kaip pasirašyti už kandidatę, tai iš karto pasklido per konservatorių erdvę. G. Nausėdos komanda taip pat yra profesionali, tačiau bent kol kas yra požymių, kad nepritraukia dešiniųjų rinkėjo. Įdomu tai, kad ekonomistas nepritraukia ir liberalių pažiūrų elektorato, nes skaičiai rodo, kad tie žmonės taip pat patraukė pas I. Šimonytę“, – portalui LRT.lt sakė A. Armalis.

LRT.lt primena, kad pasirašyti už kandidatus bus galima iki kovo 28 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt