Lietuvoje

2018.06.21 10:10

Dėl mokesčių reformos prie Seimo piketavo profesinė sąjunga „Solidarumas“

Karolina Mikoliūnaitė, 15min.lt2018.06.21 10:10

Antrą dieną iš eilės dėl mokesčių ir pensijų reformos prie Seimo piketuoja profesinės sąjungos. Ketvirtadienio rytą šalia parlamento susirinkę Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai Seimo narius ragino „nedaryti klaidos“ ir balsuoti prieš naująją mokesčių ir pensijų reformą. Tiesa, piketuotojai savo pozicijas apleido taip ir nesulaukę Seimo narių, kuriems galėtų pasiskųsti.

Trečiadienį piketą surengė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, o ketvirtadienį mokesčių pakeitimais prie Seimo piktintis susirinko profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai. Pastarieji ilgai prie Seimo nemindžikavo – keliolika žmonių plakatus susirinko jau po maždaug pusvalandžio, likus valandai iki Seimo posėdžio.

Prie Seimo dar prieš pusę devynių pradėję rinktis profesinės sąjungos nariai išsidalino ryškiaspalves oranžines liemenes, kepures su profsąjungos logotipais, išsiskleidė skėčius ir į rankas paėmę plakatus su užrašais „šalin rankas nuo „Sodros“ arba „didinkite pensijas, mažinkite skurdą“ pradėjo mitinguoti.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ Vilniaus skyriaus pirmininkė Aldona Balsienė atkreipė dėmesį, kad Lietuvos žmonės skursta, o norima priimti reforma gali tai dar labiau paskatinti.

„Susirinkome, todėl, kad Lietuvoje labai didelis skurdas. Mes jau išmokome tai slėpti ­– mums gėda pasakyti, kad gyvename skurdžiai, kad negalime gyventi europietiškai gyvendami Lietuvoje, todėl ir bėga žmonės iš Lietuvos. Šiuo metu Seime vykdoma reforma, kuri nori nuimti „Sodros“ lubas, o jos papildytų turtingųjų kišenes ir sumažintų valstybės biudžeto lėšas. Tai reiškia, kad mes būsime dar skurdesni“, – apgailestavo pašnekovė.

Pasak „Solidarumo“ pirmininkės Kristinos Krupavičienės, priimama naujoji mokesčių reforma su profesinėmis sąjungomis nebuvo aptarta, tačiau, net apie tai joms nepranešus, buvo nuolatos derinama su darbdavių organizacijų atstovais. „Trišalėje taryboje ši reforma, kuri paveiks kiekvieno Lietuvos darbuotojo pajamas, buvo pristatyta tik 15 minučių trukmės pranešime“, – pabrėžia pirmininkė.

BNS nuotr. Profesinės sąjunga yra prieš numatomą mokesčių mažinimą, nes dėl to sumažėjus biudžeto pajamoms nebus galimybių didinti per krizę sumažintus ir iki šiol neatkurtus atlyginimus valstybinių įmonių darbuotojams: gydytojams, mokytojams, gaisrininkams, policininkams ir kitiems darbuotojams. Sumažinus „Sodros“ įmokas 2 proc., kaip yra planuojama, darbuotojų, išėjusių į pensiją, laukia mažesnės pensijos ir skurdas senatvėje. Sumažėjus mokesčiams į biudžetą, ligoninės, mokyklos, vaikų darželiai negaus pakankamai lėšų, o gyventojai ilgainiui bus priversti už savo pinigus gydytis brangiose privačiose ligoninėse, siųsti savo vaikus į brangius privačius darželius ir mokyklas. „Tikimės, kad bendradarbiaudama su profesinėmis sąjungomis vyriausybė ras būdų pakreipti mokesčių reformą socialinės nelygybės mažinimo ir finansinio stabilumo didinimo kryptimi, kuri užtikrintų tvarų Lietuvos darbuotojų gerovės augimą“, – sako K. Krupavičienė. Trečiadienį protestavusi LPSK siekė, kad mokesčių ir pensijų sistemas keičiančių įstatymų projektų svarstymai Seime būtų sustabdyti, o dėl tokių svarbių reformų vyktų plačios diskusijos. Piketuotojas Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius sakė, kad neįtraukti profsąjungų nuomonės bei pasiūlymų į diskusiją sprendžiant šį įstatymo projektą yra neadekvatu, nes pati vyriausybė minėjo, kad mokesčių reforma pirmiausia palies dirbančius žmones. „Siekiame tarimosi. Teisėkūros pagrindinė taisyklė yra tokia, kad priimant įstatymą turi būti tariamasi su tomis visomis grupėmis, su kuriomis tiesiogiai tas įstatymas arba įstatymo projektas susijęs. Kadangi vyriausybės pozicija buvo tokia, kad šis vyriausybės paketas labiausiai siesis su dirbančiais žmonėmis, tai neįtraukti profsąjungų, mano įsitikinimu, yra klaida“, – Eltai sakė D. Radzevičius Pasak LPSK pirmininkės Ingos Ruginienės, šiuo metu Seimo komitetuose vystančiuose įstatymų projektų svarstymuose vyrauja visiškas chaosas, kuris, tikėtina, persikels ir į Seimo plenarinius posėdžius. Todėl tokiomis sąlygomis gimęs produktas gali būti labai pražūtingas ir taip nuo emigracijos kenčiančiai šaliai. „Anot premjero, tie, kurie kritikuoja reformą ir bando sustabdyti jos skubų įgyvendinimą, neva nenori, kad daugiau nei milijonas darbuotojų po reformos gautų didesnes pajamas. Tačiau juk niekas nei pačių darbuotojų, nei jų atstovų neklausė, kokių su darbo santykiais susijusių mokestinių pokyčių jie norėtų. Tam tiesiog nepalikta laiko“, – komentavo LPSK pirmininkė I. Ruginienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.