Lietuvoje

2017.11.20 07:12

Lazdijų rajone neliko vaikų globos namų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.11.20 07:12

Lietuvoje valstybiniuose ir savivaldybių globos namuose dar gyvena beveik 3,5 tūkst. vaikų. Tačiau prasidėjus pertvarkai, daugėja globėjų, taip pat bendruomeninių namų, į kuriuos perkeliami vaikai. Lazdijų savivaldybė tai suskubo padaryti viena pirmųjų – čia globos namų jau nebeliko. Kur apgyvendinti beglobius, sprendžia ir kitos savivaldybės.

Šiuose bendruomeniniuose vaikų globos namuose 18 vaikų apsigyveno prieš pusmetį. Lazdijų rajono savivaldybė iš socialinės paramos sutaupytų lėšų už 180 tūkst. eurų  nupirko du gyvenamuosius namus su žemės sklypais ir pagalbinio ūkio pastatais.

Kiekviename name gyvena po 9 globotinius. Pasak socialinių darbuotojų, pastebėta, kad pasikeitus gyvenimo sąlygoms vaikai mokosi geriau, pasikeitė jų elgesys. Kartu su socialiniais darbuotojais vaikai tvarko namus, perka maistą, tariasi ką gaminti valgyti.

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bendruomeninių namų steigimas pasirinktas kaip alternatyva vaikų apgyvendinimui šeimose, nes itin trūksta globėjų. Pavyzdžiui Lazdijų rajone šiuo metu šeimose globojami 6 vaikai.

Kur kas geriau sekasi Alytaus rajono savivaldybei. Per metus globėjai savo šeimose apgyvendino apie 30 vaikų – už kiekvieną vaiką savivaldybė prie valstybės 305 eurų papildomai moka antra tiek.

Dabar galvojama 19 vaikų, dar gyvenančių globos namuose, įkurdinti bendruomeniniuose. Tokį modelį, savivaldybei pasirinkti patarė specialistai iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

Varėnos rajono savivaldybė, ieškodama būdų kur apgyvendinti vaikus iš „Spenglos“ globos namų, jau nupirko 3 sodybas šeimynoms.

Vaikų globos namų pertvarka numato, kad iki 2020 m. duris turėtų užverti 27 vaikų globos institucinės įstaigos, tarp jų 6 priklausančios socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Savivaldybės sodybas perka iš sutaupytų lėšų, o ministerija skelbia, kad institucinė globos namų pertvarka valstybei kainuos 7 mln. eurų.

Plačiau apie tai – Rūtos Lankininkaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.