Lietuvoje

2021.11.13 20:17

Kasčiūnas piktinasi Miuncheno noru priimti migrantus: siųskite lėktuvus į Minską, nevelkite į tai Lietuvos

LRT.lt2021.11.13 20:17

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas piktinasi Miuncheno valdžios pasiūlymais, kad jie galėtų priimti migrantus, įstrigusius Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje. Kaip teigia politikas, tai reikštų nesustojamą migracijos srautą per Europos Sąjungos Rytų sieną.

Kaip teigia L. Kasčiūnas, jis abejoja Miuncheno merės socialdemokratės Verena Dietl įgaliojimais kviesti migrantus į Vokietiją, tačiau perspėja, jei tokia praktika taptų realybe, ES Rytų šalims tai būtų pavojinga praktika.

„Jeigu tokios iniciatyvos virstų praktika, tai reikštų ne kelių tūkstančių migrantų perkėlimą, o nesustojamą nelegalios migracijos srautą per ES rytų sieną. Dar gerai uždirbtų ir A. Lukašenka su Sirijos režimo avialinijomis. Žinoma, visi turi teisę kviestis ar ne naujus migrantus, bet tada, miela ponia, siųskite savo lėktuvus tiesiai į Minską ir gabenkitės šiuos srautus tiesiai iš ten, o dar geriau – tiesiai iš Irako ar Afrikos, bet nevelkite į tai Lenkijos, Lietuvos ar Latvijos“, – įraše socialiniame tinkle piktinosi L. Kasčiūnas.

LRT.lt primena, kad Miuncheno valdžia siūlo priimti migrantus, įstrigusius Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje, penktadienį pranešė lenkų televizija „Polsat“.

„Nebegalime žiūrėti, kaip žmonės lieka ES pasienyje be perspektyvų ir tvyrant nežinomybei“, – televizijos kanalas cituoja Miuncheno miesto valdžios paskelbtą pranešimą žiniasklaidai.

„Bavarijos sostinei žmonių gyvybių gelbėjimas yra svarbiausias prioritetas. Dėl to eilinį kartą siūlome greitai ir be nereikalingos biurokratijos Miunchene priimti pasienyje įstrigusius žmones ir suteikti jiems galimybę naudotis atitinkamomis prieglobsčio suteikimo procedūromis“, – sakoma pranešime.

Lenkijos–Baltarusijos pasienyje įvyko itin pavojinga eskalacija

L. Kasčiūnas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad šeštadienio naktį Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje buvo fiksuota pavojinga eskalacija, kuri galėjo turėti rimtas pasekmes.

„Nėra pagrindo manyti, kad įžūlios Baltarusijos režimo provokacijos baigsis. Visi duomenys rodo priešingai, kad įtampa ties Lenkijos siena šiuo metu gali tik augti“, – pabrėžia politikas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Vakarų žiniasklaidoje pasirodo vis daugiau tekstų apie pasienyje įkalintus, nukentėjusius migrantus arba skriaudžiamus Lietuvos ir Lenkijos karių. Nors Valstybės sienos apsaugos tarnyba patikino, kad tai yra melaginga informacija ir Lietuvos pareigūnai smurto nenaudoja, tačiau, pasak politiko, tai tik įrodo aktyvų Rusijos ir Baltarusijos propagandos darbą.

„Tuo metu ties Lenkijos siena esančioje migrantų stovykloje Baltarusijos režimo pareigūnai aiškiai juos instruktuoja naudoti vaizdus su vaikais (kodėl jie apskritai ten yra?) ir moterimis, nes tada „greičiau atvyks autobusai išvežti į Vokietiją”, o Baltarusijos Užsienio reikalų ministerija kviečia į stovyklas vykti tarptautinę žiniasklaidą. Tai antras, (dez)informacinis, bet gal dar šiuolaikiniame pasaulyje ir svarbesnis, frontas prieš Lenkiją, Lietuvą ir Latviją“, – atkreipia dėmesį NSGK pirmininkas.

Jis pabrėžia, kad čia veikia ne tik Rusija ir Baltarusija, tačiau už veiksmus turėtų atsakyti ir neteisėti migrantai.

„Nepamirškime, kad absoliuti šių žmonių dauguma žino kur jie eina ir ką jie daro. Nuo rugpjūčio pradžios visomis kalbomis prieinama informacija apie situaciją pasienyje (kurdų kanalai taip pat nuolat pateikia viską detaliai), tačiau jie toliau moka nuo 3000 iki 10 000 USD režimui tikėdamiesi pažeidžiant įstatymus prasibrauti pro ES sienas iki dosnių Vokietijos socialinių išmokų“, – įraše tikino politikas.

L. Kasčiūnas atkreipė dėmesį, kad Lietuvos institucijos daro viską, kad būtų sudarytas humanitarinis koridorius tiems, kurie iš tokių stovyklų nori grįžti namo. Tačiau tas koridorius turi eiti iš Baltarusijos atgal į Iraką ar kitas kilmės šalis, o ne į Europą.

„Lietuva taip pat parengusi ir pasiruošusi perduoti humanitarinius paketus su maistu ir rūbais į tokias improvizuotas stovyklas, ypač jeigu migrantų susitelkimai atsirastų Lietuvos-Baltarusijos pasienyje. Bet nei Lenkija, nei Lietuva, nei Latvija neleis pažeisti savo sienų“, – teigė politikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt