Lietuvoje

2016.09.14 21:48

Kas suvaldys korupcijos apraiškas ligoninėse?

Virginija Motiejūnienė, Dovilė Mėlinauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.09.14 21:48

Visuomenei sunerimus dėl pasklidusios informacijos, kad atsidėkoti gydytojui už paslaugas bus galima legaliai, lėšas pervedant per gydymo įstaigos kasą, Seimo Antikorupcijos komisija svarstė Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje nuskambėjusias mintis įteisinti gydytojams pinigines dovanas. Komisijos pirmininkas sako, kad tai buvo tik svarstymai, kaip išvengti korupcijos, tačiau atkreipė dėmesį į gydytojų privačių interesų deklaravimo problemas.

Korupcijos žemėlapis rodo, kad Lietuvoje kyšiai dažniausiai yra mokami medicinos įstaigose. Apklausų duomenimis, kas penktas gyventojas sakė neoficialiai mokėjęs sveikatos priežiūros institucijose, nors pacientai ne kartą raginti kyšių neduoti, o medikai jų neimti.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ieško būdų, kaip kovoti su „dovanų“ davimu gydytojams. Kaip viena iš išeičių svarstyta galimybė įteisinti pinigines dovanas. Esą pacientai galėtų, už jau suteikus jiems paslaugas, anonimiškai skirti įstaigai pinigų sumą, kurios dalį gydymo įstaiga panaudotų ir gydytojams premijuoti. Tačiau medikų bendruomenė tokiais siūlymais pasipiktino.

„Diskusija – kaip galima teisingai padėkot ar atsidėkot tam tikrais būdais – yra sveikintina ir gerai, kad ji vyksta viešai, bet dėl tų būdų mes tikrai turim būti labai atsargūs, kad įteisintume tik tai, kas teisėta, o kas neteisėta – išgyvendinta iš mūsų gyvenimo. Ateina jauna gydytojų karta, jų yra kitoks požiūris, mes turim jiems leisti galimybes, visų pirma, dirbti ir uždirbti atitinkamą atlyginimą, kad jie neturėtų galvoti apie papildomas pajamas, o tuo labiau apie kažkokius neteisėtus atlyginimus ir pacientų atsidėkojimą“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas.

„Oficialios vyriausiosios tarnybinės etikos pozicijos nėra. Vyriausios tarnybinės etikos komisija pripažino, kad tai buvo komunikavimo klaida ir jokių iniciatyvų legalizuoti išmokas gydytojams per pateiktą schemą nebuvo, ir komisija nuo šitos idėjos atsitraukė“, – teigė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija įžvelgia ir gydytojų privačių interesų deklaravimo problemą.

Nuo praėjusių metų jie privalo deklaruoti sąsajas su įvairiomis asociacijomis, farmacijos kompanijomis, medicinos priemonių pardavėjais, galinčiais daryti įtaką jų darbo skaidrumui. Lietuvoje daugiau kaip 13 000 gydytojų, iš kurių deklaracijas tinkamai užpildė tik 10. Dar 10 000 deklaracijas užpildė nepilnai.

„Kad jie deklaruoja tik vieną arba du puslapius – tai yra faktas. Ir to niekas negali paneigti. Ten surašomi tiktai patys paprasčiausi daviniai, o jokia kita gydytojo veikla neatskleidžiama, jo dalyvavimas asociacijose, nieko šito jie nedeklaruoja“, – aiškino Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas Romas Valentukevičius.

Gydymo įstaigų vadovai dėl privačių interesų deklaravimo savo pavaldinių beveik nekontroliuoja, nors etikos sergėtojai ir išsiuntė per 500 raginimų sveikatos priežiūros įstaigų administracijoms.

Sveikatos apsaugos viceministras sako, kad jie žada kontroliuoti, kaip pildomos deklaracijos, ir atsižvelgs į tai, priimdami sprendimus dėl kintamosios atlyginimo dalies vadovui skyrimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.