Lietuvoje

2021.08.15 14:29

Mirė biomedicinos mokslų daktaras, kardiochirurgas Jurgis Brėdikis

atnaujinta 18.17
LRT.lt2021.08.15 14:29

Sekmadienį mirė habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, kardiochirurgas, diplomatas, knygų autorius Jurgis Brėdikis. Jam buvo 92 metai. Šią žinią portalui LRT.lt patvirtino žurnalistas Vidas Mačiulis.

V. Mačiulis feisbuke skelbė, kad J. Brėdikis mirė Kaune po sunkios ligos.

Portalas lietuviai.lt skelbia, kad J. Brėdikis Kaune įkūrė širdies elektrostimuliacijos ir aritmijų chirurgijos mokyklą.

1960-1961 m. sukonstravo širdies elektrinį stimuliatorių ir 1961 m balandžio 12 d. atliko pirmą Rytų Europoje elektrodų implantacijos į širdies raumenį operaciją Kaune.

Jis taip pat yra apie 60 išradimų autorius: dauguma susiję su širdies chirurginių metodų tobulinimu.

Jūsų laikas 450 – akademikas, kardiochirurgas, diplomatas Jurgis Brėdikis: medicinoje nereikia filosofuoti

Taip pat, remiantis portalo lietuviai.lt informacija, J. Brėdikis 1993–1994 m. LR sveikatos apsaugos ministras.1995–1998 m. pirmasis LR ambasadorius Čekijoje ir Vengrijoje (1995–1997 m. dar ir Turkijoje).

Lietuvos vadovai reiškia užuojautą dėl kardiochirurgo J. Brėdikio mirties

Vilnius, rugpjūčio 15 d. (BNS). Prezidentas Gitanas Nausėda, premjerė Ingrida Šimonytė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sekmadienį pareiškė užuojautą dėl garsaus kardiochirurgo, buvusio sveikatos apsaugos ministro Jurgio Brėdikio mirties.

Pasak šalies vadovo, Lietuva neteko „šviesios asmenybės, kurios indėlis į širdies chirurgijos plėtrą Lietuvoje ir pasaulyje yra neįkainojamas“.

„Šio legendinio mediko moksliniai pasiekimai ir išradimai garsino šalies vardą ir padėjo išsaugoti šimtus tūkstančių gyvybių. Šis žmogus visą širdį atidavė širdies medicinai, mokslui, žmonėms ir Lietuvai, paliko tvarų pėdsaką ne tik medicinos, bet ir politiniame bei visuomeniniame Lietuvos gyvenime“, – rašoma G. Nausėdos užuojautoje.

I. Šimonytė sako, kad anapilin iškeliavo talentingas medikas, kuris savo gyvenimą paskyrė sveikatos apsaugai ir žmonių gyvybių gelbėjimui.

„Medikų bendruomenė ir visa Lietuva neteko aktyvaus, plačios erudicijos visuomenininko. Dėl J. Brėdikio mirties reiškiu nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems, bičiuliams ir visiems, kam teko pajusti šios asmenybės šviesą“, – teigiama premjerės užuojautoje.

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, kardiochirurgas J. Brėdikis buvo žymus ne tik kaip medikas, bet ir kaip diplomatas.

„Mūsų atmintyje jis liks ir kaip pirmasis atkurtos Lietuvos ambasadorius Čekijoje bei Vengrijoje, buvęs sveikatos apsaugos ministras“, – sako Seimo pirmininkė.

J. Brėdikis sekmadienį mirė eidamas 93-uosius.

Jis gimė 1929-ųjų balandžio 30 dieną Prahoje, kur Lietuvos pasiuntinybėje diplomatu dirbo jo tėvas.

Kardiochirurgas Kauno medicinos institute (dabar – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas) dirbo pedagoginį, mokslinį ir praktinį chirurginį darbą.

Adolfo Šleževičiaus Vyriausybėje J. Brėdikis ėjo sveikatos apsaugos ministro pareigas. Vėliau buvo Lietuvos ambasadorius Čekijoje, Vengrijoje ir Turkijoje.

7 Kauno dienos. Padegimo pasakojimas apie Veroniką Podėnaitę, Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia ir Jurgio Brėdikio mintys

Už mokslinę veiklą J. Brėdikiui du kartus suteikta Lietuvos valstybinė mokslo premija, nusipelniusio mokslo veikėjo, nusipelniusio gydytojo vardai. Jis taip pat apdovanotas Komandoro kryžiumi „Už nuopelnus Lietuvai“, jam suteiktas Kauno garbės piliečio vardas.

J. Brėdikio iniciatyva įkurtas Kauno širdies chirurgijos centras, kelios mokslinės laboratorijos, įsteigta Lietuvos medicininės technikos mokslinė draugija. Jis buvo Vytauto Didžiojo universiteto Atkuriamojo senato, kelių Lietuvos bei tarptautinių mokslinių draugijų ir mokslinių žurnalų redakcinių tarybų narys.

Pirmoje naujo sezono „Daiktų istorijos“ laidoje (rugpjūčio 31 d.) bus rodomas paskutinis interviu J. Brėdikiu ir reportažas apie jį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt