Lietuvoje

2016.02.29 22:29

STT apklausė R. Paksą ir G. Vainauską – pastarajam pareikšti įtarimai

BNS, DELFI.lt, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.02.29 22:29

Valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Rolandas Paksas pirmadienį apklaustas specialiuoju liudytoju Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamame naujame tyrime dėl prekybos poveikiu. Šiame tyrime taip pat figūruoja ir dienraščio „Lietuvos rytas“ vienas akcininkų Gedvydas Vainauskas, kuriam pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu.

Specialiaisiais liudytojais apklausiami asmenys, kai yra duomenų apie jų padarytą nusikaltimą, bet šių duomenų nepakanka įtarimams pareikšti.

Aplinkos viceministras Algirdas Genevičius BNS patvirtino, jog praėjusią savaitę buvo apklaustas byloje liudytojo statusu, tačiau jis atsisakė atsakyti į klausimus, apie ką buvo apklausa ir apie patį tyrimą.

„Tikrai nežinau, nes ten kažkokie nereikšmingi dalykai, kuriuos man sunku dabar atsiminti“, – kalbėjo A. Genevičius.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas BNS sakė, jog nėra informuotas apie A. Genevičiaus apklausą.

Paklaustas, ar R. Pakso statusas ikiteisminiame tyrime neskaldo koalicijos, premjeras pabrėžė, kad „R. Paksas nėra nei vyriausybės narys, nei Seimo narys“. Į pastebėjimą, kad R. Paksas yra valdančiosios partijos lyderis, premjeras atsakė siūlymu kreiptis į R. Paksą.

„Tai jūs jo tikrai ir paklauskite, aš nežinau dėl ko, aš pirmą kartą išgirdau tokią informaciją“, – teigė A. Butkevičius.

Jis žadėjo tyrimu pasidomėti tiek, kiek leidžiama.

„Aš negaliu į teisėsaugos institucijų darbą kištis“, – aiškino A. Butkevičius.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūnas Petras Gražulis BNS sakė apie naują tyrimą žinantis tik iš žiniasklaidos, o situaciją vertino kaip „nesisteminių partijų traiškymą“.

„Žinau tiek, kiek rašoma žiniasklaidoj, ir žinau, kad vyksta nesisteminių partijų traiškymas. Tos partijos, kurios galbūt labiau eurorealistės, šiek tiek euroskeptiškesnės, jos netinkamos dabartinei demokratinei valdomai sistemai, ir dėl to jos traiškomos. Jei pažiūrėsime konservatorių partijos bylą su buvusiu iždininku Vitu Matuzu,  tai partijai nėra pareikšti įtarimai, taip kad pas mus selektyvus teisingumas, dvejopi standartai, ir gaila, kad už viso šito stovi prezidentė, kuri globoja dvi partijas, liberalus ir konsevatorius“, – piktinosi „tvarkiečių“ seniūnas.

R. Paksas atsakinėjo į tyrėjų klausimus apie pažintis su „Lietuvos Ryto“ ir „Norfos“ vadovais

Valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas europarlamentaras Rolandas Paksas BNS patvirtino, jog pirmadienį buvo apklaustas specialiuoju liudytoju naujame teisėsaugos tyrime.

Jis taip pat teigė, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai uždavė klausimus apie jo pažintis su vienu dienraščio „Lietuvos rytas“ savininkų ir vyriausiuoju redaktorium Gedvydu Vainausku ir prekybos centro „Norfa“ direktoriumi.

„Aš atsakiau, ar pažįstu Gedvydą Vainauską, ar pažįstu „Norfos“ direktorių, aplinkos viceministrą Algirdą Genevičių ir po šitų klausimų apklausa baigėsi, išskyrus vieną dalyką, kad šalia kitų dovanų gavau specialiojo liudytojo statusą“, – BNS sakė R. Paksas.

G. Vainauskas sakė nieko nežinantis apie STT tyrimą.

„Pirmą kartą apie tai girdžiu. Čia yra nesąmonės“, – BNS pirmadienį sakė G. Vainauskas.

BNS žiniomis, STT atlieka tyrimą dėl prekybos poveikiu. Specialiaisiais liudytojais apklausiami asmenys, kai yra duomenų apie jų padarytą nusikaltimą, bet šių duomenų nepakanka įtarimams pareikšti. STT atstovas spaudai Ruslanas Golubovas BNS teigė, jog informaciją apie tyrimą tarnyba pateiks vėliau pirmadienį.

R. Pakso teigimu, šis tyrimas yra tęstinis procesas, kuris prasidėjo prieš „Tvarką ir teisingumą“.

„Tai man iki skausmo aišku. (...) Šiandien Lietuvoje yra peržengtos visos demokratijos ribos“, – kalbėjo „tvarkiečių“ lyderis.

Jis teigė buvęs apklaustas „Tvarkos ir teisingumo“ būstinėje.

R. Paksas neatskleidė daugiau duomenų apie teisėsaugos vykdomą tyrimą.

Aplinkos viceministras „tvarkietis“ Algirdas Genevičius patvirtino, jog pareigūnų liudytojo statusu buvo apklaustas praėjusią savaitę.

Šiai ministerijai vadovaujantis „Tvarkos ir teisingumo narys“ Kęstutis Trečiokas BNS sakė nebuvęs informuotas apie savo pavaldinio apklausą.

Tai ne pirmas teisėsaugos tyrimas, kuriame figūruoja „Tvarkos ir teisingumo“ nariai ir pati partija. 2015 metų pabaigoje STT partijai kaip juridiniam asmeniui pareiškė įtarimus dėl pinigų plovimo ir prekybos poveikiu. Įtarimai „Tvarkai ir teisingumui“ buvo pateikti atliekant užpernai pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu, kurio metu kaip įtariamieji dėl skirtingų nusikalstamos veikos epizodų apklausti 12 asmenų, iš jų septyni yra valstybės tarnautojai ar jiems prilyginti asmenys.

Viešai žinoma, kad šiame ikiteisminiame tyrime įtarimai buvo pareikšti Seimo nariui Rimui Antanui Ručiui, buvusiems vidaus reikalų ministro patarėjams Ervinui Raistenskiui, Kęstučiui Kasakaičiui, buvusiam valstybės įmonės „Infostruktūra“ direktoriui Ričardui Bražėnui, Vidaus reikalų ministerijos Elektroninės valdžios politikos skyriaus vedėjui Rimvydui Jančiauskui, ministerijai pavaldaus Informatikos ir ryšių departamento direktoriaus pavaduotojui Jonui Ūsui, bendrovės „NT Service“ vadovui Peisachui Kačerginskiui, verslininkams Rolandui Skaisgiriui, Justinui Garliauskui. Daugiau įtariamųjų viešai nežinoma. Įtarimai  buvo pareikšti ir buvusiam viceministrui Algimantui Juocevičiui, tačiau jis mirė.

Pasak politologo, TSPMI dėstytojo prof. Tomo Janeliūno, ši istorija gali turėti nemenką įtaką partijai „Tvarka ir teisiningumas“.

STT: G. Vainauskas R. Paksui siūlė nemenką kyšį

Specialiųjų tyrimų tarnyba praneša atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu ir piktnaudžiavimo.

Tiriamos aplinkybės dėl galimai daryto poveikio Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos tarnautojams.

Siekta, kad šie pripažintų tinkamu eksploatuoti vienam iš mažmeninės prekybos tinklų priklausantį naujai pastatytą prekybos centro pastatą Prienų mieste.

Kaip teigiama tarnybos pranešime spaudai, ikiteisminio tyrimo metu gauta duomenų, kad vienos iš žiniasklaidos įmonių vadovas Gedvydas Vainauskas, atstovaudamas kitų asmenų interesams, susitarė su partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderiu Rolandu Paksu, kad šis už didelės vertės, (daugiau nei 250 MGL) kyšį, pasinaudodamas savo įtaka politinės partijos nariams, dirbantiems Aplinkos ministerijoje, paveiks ministerijai pavaldžios institucijos – Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos – darbuotojus, kad šie leistų pradėti eksploatuoti Prienų mieste minėtam mažmeninės prekybos tinklui priklausantį prekybos centrą.

Pareiškti įtarimai

15min duomenimis, po slapto susitikimo su R. Paksu STT sulaikė G. Vainauską. BNS pirmadienį vakare pranešė, kad jam pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu.

„G. Vainauskui pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu ir skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti“, – po G. Vainausko apklausos, kuri vyko STT būstinėje, sakė R. Golubovas.

STT ikiteisminį tyrimą vykdo įtariant, kad G.Vainauskas sutarė su valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ partijos vadovu Rolandu Paksu, jog šis už kyšį paveiks valdininkus leisti eksploatuoti „Norfos“ parduotuvę Prienuose.

R. Paksas STT atliekamame tyrime pirmadienį apklaustas kaip specialusis liudytojas. Pagal įstatymą, specialiaisiais liudytojais apklausiami asmenys, kai yra duomenų apie jų padarytą nusikaltimą, tačiau jų nepakanka įtarimams pareikšti.

STT pareigūnai atliko dokumentų poėmius kelių, su atliekamu tyrimu susijusių įmonių vadovų darbo vietose bei Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Kauno ir Prienų teritoriniuose padaliniuose.

Įtarimai dėl prekybos poveikiu taip pat pareiškti premjero visuomeniniam konsultantui, buvusiam bendrovės „Omnitel“ ilgamečiui vadovui Antanui Zabuliui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.