Lietuvoje

2020.11.04 08:46

Seime registruotos pataisos dėl rentų neperrinktiems parlamentarams ir buvusiems Vyriausybės vadovams

atnaujinta 11.19
BNS, Gailė Jaruševičiūtė, Jadvyga Bieliavska, ELTA2020.11.04 08:46

Praėjusio penktadienio popietę Seimo kanceliarijoje įregistruoti du papildymai įstatymo projektui, kuriuo siekiama įteisinti buvusių Seimo narių valstybines rentas, rašo portalas delfi.lt.

Pasak portalo, dar 2007-ais metais dvi procedūrines stadijas – pateikimo ir svarstymo – praėjusiam įstatymo projektui teikiamais papildymais siekiama prilyginti buvusius ir naujai į Seimą neišrinktus parlamentarus Nepriklausomybės akto signatarams, nustatant jiems tokias pačias privilegijas. Valstybinė renta būtų mokama ir visiems buvusiems premjerams.

Pasiūlymų iniciatoriai – Seimo vicepirmininkas, Liberalų sąjūdžio atstovas Jonas Liesys ir Darbo partijai Seime atstovaujantys Artūras Skardžius ir Andrius Mazuronis.

J. Liesio pasiūlyme siūloma įstatymo įsigaliojimo data laikyti jau šių metų lapkričio 12-ą dieną, A. Skardžiaus ir A. Mazuronio – ateinančių metų sausio 1-ąją.

BNS primena, kad panaši iniciatyva svarstyta ir 2007 metais, bet kilus kritikos bangai Seimo nariai rentų neįteisino.

Prezidentas Gitanas Nausėda yra sakęs, kad vetuotų tokį Seimo narių bandymą.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad mažai tikėtina, jog Seime įregistruotos įstatymo pataisos, kuriomis siekiama neperrinktiems parlamentarams iki gyvos galvos mokėti rentą, bus įtrauktos į darbotvarkę.

V. Pranckietis primena, kad norint šią iniciatyvą privaloma tvarka įtraukti į darbotvarkę reikėtų surinkti 47 parlamentarų sąrašus. Politikas taip pat neslepia pasiūlymą Seimo nariams mokėti rentas vertinąs skeptiškai.

„Tokia iniciatyva yra, bet į darbotvarkę netraukiam, nebent bus kažkokios dar kitokios iniciatyvos, kad būtų įtraukta. Tai yra ne nauja iniciatyva, likęs tam įstatymui yra tik priėmimas, tai taip, iš tiesų žinau ir aš, kad yra tokia iniciatyva, bet į darbotvarkę neįtraukiame ir jei niekas neprivers, tai ir neįtrauksim“, – „Žinių radijui“ teigė V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas primena, kad priversti gali 47 Seimo nariai, surinkę parašus dėl įstatymo pataisų įtraukimo į darbotvarkę. Visgi galimybę, kad parašai bus surinkti V. Pranckietis vertina skeptiškai.

„Bet kokiu atveju įvyktų taip, kad jis (įstatymas – ELTA) nusikeltų į naująjį Seimą, o naujasis Seimas tokio nepatvirtintų“, – sakė politikas.

V. Pranckietis tikina, kad Seimo nariai yra „tokie patys žmonės, kaip ir visi Lietuvoje, nusipelno pensijos pagal tai, kiek mokėjo mokesčių, o ne pagal tai, kur dirbo“.

Liberalų sąjūdžio atstovo J. Liesio pasiūlymas

Buvusiems Seimo nariams ir premjerams siūloma mokėti rentas, o signatarams siūloma mažinti valstybinės signataro rentos dydį.

Jis siūlo, kad valstybinės signataro rentos dydis mažėtų nuo 75 proc. Seimo nario pareiginės algos per mėnesį iki 50 procentų.

Pagal siūlomą projektą, buvęs Seimo narys turi teisę gauti valstybinę Seimo nario rentą, kurios dydis yra 50 procentų Seimo nario pareiginės algos per mėnesį. Buvusiu Seimo nariu būtų laikomas asmuo, kuris buvo Seimo nariu ir nėra išrinktas kitai Seimo kadencijai.

Taip pat buvusiam Vyriausybės vadovui siūloma mokėti valstybinę Vyriausybės vadovo rentą, kurios dydis yra 50 procentų Seimo nario pareiginės algos per mėnesį. Buvusiu Vyriausybės vadovu būtų laikomas asmuo, kuris buvo Vyriausybės vadovu ne mažiau kaip dvejus metus.

Jeigu Seimas pritartų, keistųsi ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų statuso įstatymo pavadinimas. Jį siūloma pakeisti į „Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, buvusių Seimo narių ir Vyriausybės vadovų statuso įstatymą“.

Liberalų sąjūdis išplato pranešimą, kuriame teigiama, kad nepritaria Seimo narių, tarp kurių yra ir LS frakcijos narys J. Liesys, pateiktoms įstatymo projekto pataisoms dėl valstybinių rentų neperrinktiems Seimo nariams.

Darbo partijos atstovų pasiūlymas

Buvusiems Vyriausybės vadovams siūloma mokėti rentą, kurios dydis būtų 75 procentai Seimo nario pareiginės algos per mėnesį.

Tokį pasiūlymą Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų statuso įstatymo pakeitimo projektui įregistravo Seimo nariai Andrius Mazuronis, Mindaugas Puidokas, Valentinas Bukauskas, Petras Čimbaras ir Artūras Skardžius.

Pagal siūlomą projektą, buvęs ministras pirmininkas turi teisę gauti valstybinę ministro pirmininko rentą, jos dydis yra 75 procentai Seimo nario pareiginės algos per mėnesį.

„Manytume, kad tai, nėra įteisintos socialinės garantijos buvusiems Vyriausybės vadovams, iš dalies nulemia nedidelį tinkamą šiai veiklai patirtį turinčių asmenų dalyvavimą valstybės valdyme. Vyriausybės vadovo renta būtų svarbi socialinė garantija, užtikrinanti galimybę buvusiems Vyriausybės vadovams aktyviai dalyvauti visuomeniniame ir politiniame valstybės gyvenime, jie būtų mažiau socialiai pažeidžiami“, – tokį argumentą pateikia pasiūlymo autoriai.

Pagal projektą, „buvusiu ministru pirmininku laikomas asmuo, kuris buvo ministru pirmininku ne mažiau kaip dvejus metus“.

Populiariausi

„Vaisingumo klinikos“ tyrime į teismą atvesdinti įtarimų sulaukę asmenys
35

Lietuvoje

2021.02.26 14:15

„Vaisingumo klinikos“ tyrimas: finansų direktorius suimtas savaitei, kaltinimus pripažįsta ir įmonės vadovas Usonis

galėjo neapskaityti apie milijono eurų pajamų; atnaujinta 16.22
35
Gitanas Nausėda
LRT pokalbis 19

Lietuvoje

2021.02.26 21:48
LRT pokalbis

Nausėda apie skiepijimą nuo COVID-19: matome, kas vyksta, išsikelkim sau ambicingą tikslą, lietuviai gi esame

nusiteikęs „visa apimtimi“ toliau pats dalyvauti EVT
19
Karantinas Vilniuje
14

Lietuvoje

2021.02.27 09:26

COVID-19 Lietuvoje ir toliau plinta ligoninėse, įmonėse, ugdymo įstaigose

per parą nustatyti 626 nauji atvejai; atnaujinta 11.15
14