Lietuvoje

2020.09.24 05:30

Rinkimų kompasas. Tos pačios lyties asmenų partnerystė – partijų pozicijos kardinaliai skiriasi

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.09.24 05:30

Tos pačios lyties asmenų santykių įteisinimas jau kurį laiką yra itin daug aistrų kelianti tema. Vieniems tai – viena esminių žmogaus teisių, o kiti tai mato kaip grėsmę tradicinėms šeimoms. Rinkimuose dalyvausiančių partijų pozicijos taip pat kardinaliai skiriasi.

Nežinote, kuri partija geriausiai atspindi Jūsų pažiūras? Portalas LRT.lt pradeda straipsnių ciklą „Rinkimų kompasas“, kurio tikslas – padėti geriau pažinti spalį vyksiančiuose rinkimuose dalyvausiančias partijas ir suprasti, kurios jų yra artimiausios Jūsų pažiūroms. Portalas LRT.lt prašė, kad į klausimus atsakytų partijų pirmininkai arba rinkimų sąrašo lyderiai. Į klausimus atsakė ne visos partijos.

Dar 2000-aisiais partnerystė buvo įrašyta į Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą, galiojantį iki šiol. Tačiau, nors partnerystė ir yra įrašyta, nesutvarkyta likusi teisinė bazė, kitaip tariant, nenumatyta, kas ir kokiomis aplinkybėmis gali sudaryti civilinę partnerystę.

Pasiūlymų dėl partnerystės būta ir šioje Seimo kadencijoje. 2017-aisiais liberalų atstovės teikė pasiūlymą įteisinti lyčiai neutralią partnerystę, kuri leistų partneriais vadintis tiek skirtingų, tiek tos pačios lyties asmenims. Visgi toks siūlymas Seime neperėjo net pateikimo stadijos.

Savo partnerystės siūlymą registravo ir valdantieji, tačiau jis buvo panašesnis į notarinę sutartį, o ne į šeimos įteisinimą. Tiesa, ir šis pasiūlymas sėkmės nesusilaukė. Taigi, sprendimai dėl galimybės partnerystę sudaryti tiek heteroseksualioms, tiek homoseksualioms poroms iki šiol nėra priimti.

Klausimas partijoms – ar pritariate tos pačios lyties asmenų partnerystei?

Atsakymai pateikiami abėcėlės tvarka pagal partijos pavadinimą.

Centro partija-Tautininkai

Ne.

Darbo partija

Partnerystei Lietuvoje jau pritarta. Tačiau jei kalbama apie santuoką – ją reglamentuoja 38-asis Konstitucijos straipsnis.

(LR Konstitucijos 38 str.: „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Valstybė registruoja santuoką, gimimą ir mirtį. Valstybė pripažįsta ir bažnytinę santuokos registraciją. Sutuoktinių teisės šeimoje lygios. Tėvų teisė ir pareiga – auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti. Vaikų pareiga – gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir tausoti jų palikimą.“)

Politinė partija „Drąsos kelias“

Ne. „Drąsos kelias“ pasisako už tradicinės šeimos vertybes.

Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai

Ne. Nepritariame, ypač jei kalba eina apie per amžių amžius susiformuotos ir LR Konstitucijoje įtvirtintos šeimos sąvokos revizavimą. Lietuva yra apimta didžiausios savo istorijoje depopuliacijos, kuri ateina iš šeimos. Demografinės katastrofos sąlygomis menkinti tradicinės šeimos institutą – tai savo valstybės naikinimas.

Krikščionių sąjunga

Ne, nes šitaip mėginama sugriauti santuokos institutą. Tai galima pavadinti „mirties kultūra“, kuri yra nukreipta prieš žmoniją.

Laisvės partija

Taip. Kiekvienas asmuo yra laisvas sukurti šeimą ir pasirinkti šeimos gyvenimo formą. Priimsime Partnerystės įstatymą, kuriuo būtų sureguliuoti tos pačios ir skirtingų lyčių šeimos partnerystės santykiai, o partneriams būtų suteikiamos šeimos narių teisės ir pareigos. Inicijuosime Konstitucijos pataisą, leisiančią tos pačios lyties šeimoms sudaryti civilinę santuoką.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Taip, Seime per ateinančią kadenciją įteisinsime lyčiai neutralios partnerystės teisinius santykius.

Lietuvos socialdemokratų darbo partija

Visų pirma, turėtų būti įteisinta vyro ir moters partnerystė, kad būtų apgintos silpnesnės pusės – moterų ir vaikų – teisės. LSDDP frakcija yra įregistravusi Civilinio kodekso pataisas, numatančias vyro ir moters partnerystės įteisinimą.

Tos pačios lyties asmenų partnerystė – ženkliai retesnis reiškinys, nesulaukęs tokio didelio visuomenės palaikymo. Tačiau mes nesame prieš šio reiškinio teisių sureguliavimą.

Lietuvos socialdemokratų partija

Taip. LGBTI žmonės šiandien, gyvendami porose, neturi paprasčiausių ekonominių, socialinių teisių. Tokiu būdu daugybė Lietuvos piliečių yra atstumiami ir jie negali visiškai mėgautis gyvenimu, kurti šalyje, kurioje gimė. Visi, nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos, turi turėti tokias pačias teises.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Ne.

Lietuvos žaliųjų partija

Pritariame tos pačios lyties asmenų partnerystei ir laikomės nuomonės, kad prigimtinės žmogaus teisės turi būti užtikrinamos visiems, nepriklausomai nuo jų lyties ar seksualinės orientacijos, o per didelis valstybės kišimasis į privatų asmenų gyvenimą mums atrodo nepriimtinas.

Manome, kad kiekvienas turi laisvę pasirinkti savo įsitikinimus ir gyventi visavertį gyvenimą. Atsižvelgdami į kritišką dalies gyventojų požiūrį, kartu siūlome skatinti tolerancijos bei pagarbos kultūrą.

Nacionalinis susivienijimas

Ne. Buitinės ir praktinės tos pačios lyties asmenų problemos ir bendri reikalai gali būti sėkmingai tvarkomi vadovaujantis tam reikalingais civiliniais įstatymais nesukuriant teisinio partnerystės instituto. Toks institutas yra ne tik perteklinis, bet tarpinė grandis įvedant LGBT ideologinio ir politinio judėjimo reikalaujamą tos pačios lyties asmenų santuoką.

Besąlygiška pagarba asmeniui nepriklausomai nuo jo lytinės orientacijos ir galimybė naudotis visomis Lietuvos Respublikos piliečio teisėmis gali būti užtikrintos nesiejant su neototalitarinio LGBT judėjimo vadovybės ir aktyvistų ideologiniais, politiniais ir ekonominiais tikslais.

Judėjimo politinis tikslas – išardyti prigimtinę šeimą ir iki galo atomizuoti visuomenę paverčiant piliečius bejėgiais prieš valstybės savivalę izoliuotais individais ir ekonominis siekis suprekinti ir suišteklinti kitokios lytinės orientacijos visuomenės narių gyvenimo būdą ir poreikius palenkiant juos komerciniams stambiojo verslo interesams ir pasipelnymo tikslams su paprastų LGBT bendruomenės narių teisių gynimu turi bendro ne daugiau, negu kadaise turėjo komunistų partijos funkcionierių pretenzijos kovoti už „engiamų darbo žmonių“ teises.

Partija „Laisvė ir teisingumas“

Taip – pritariame. Politikai neturėtų reguliuoti šeimos ir asmenų teisės į šeimos planavimą, tai tikėjimo ir asmenų pasirinkimo bei apsisprendimo teisė. Laikome ydinga praktika dirbtinius bandymus prievarta kištis į asmens ar šeimos sampratos reguliavimą, nes priversti visada lengviau, nei įtikinti, tačiau tai nebus tvaru ir teisinga.

Partija „Lietuva – visų“

Trumpas atsakymas: turi būti Lietuvos žmonių sprendimas. Akivaizdu, kad partnerystės įteisinimui būtina keisti Konstituciją. Partnerystė – tai civilinė būklė, kurią valstybė privalo registruoti. Tik po valstybinės registracijos atsiranda partnerių, kaip šeimos narių, teisės, nustatytos Civiliniame kodekse. Konstitucijos 38 str. 4 dalyje parašyta, kad valstybė registruoja santuoką, gimimą, mirtį. Kad Lietuvos valstybė registruotų ir partnerystę, būtina papildyti šį Konstitucijos straipsnį.

Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Tai svarbiausias valstybės ir tautos gyvenimo klausimas, todėl pagal Konstitucijos 9 straipsnį jis gali būti sprendžiamas tik referendumu. Jei bus tautos valia ar Seimo daugumos valia, tai dėl partnerystės įteisinimo Konstitucijos pataisa pritarsime referendumo organizavimui. Esame kategoriškai prieš, kad partnerystė būtų įteisinta Konstitucinio Teismo išaiškinimais. Tai būtų didžiulis nusižengimas tautos suvereniteto principui.

Pagal 2019 m. Europos socialinio tyrimo apklausą Lietuvoje į klausimą, ar „gėjams ir lesbietėms turėtų būti leidžiama gyventi taip, kaip jie nori“, pritariamai atsakė 26,4 proc., nepritariamai – 45,6 proc. apklaustųjų, o likusieji neturėjo nuomonės. Į kitą apklausos klausimą – „man būtų gėda, jei artimas šeimos narys būtų gėjus ar lesbietė“, teigiamai atsakė 46,2 proc., neigiamai – 26,2 proc. respondentų. Galiausiai į klausimą, ar „gėjų ir lesbiečių poros turėtų turėti tokias pat įsivaikinimo teises kaip ir poros, kurias sudaro vyras ir moteris“, teigiamai atsakė vos 6 proc., o neigiamai – net 81 proc. apklaustųjų.

Vox Populi, Vox Dei [Liaudies balsas yra Dievo balsas]. Tad tikrai nepritartume vienodoms įsivaikinimo teisėms.

Politinė partija „Lietuvos sąrašas“

Pritariame, kad žmonės, gyvenantys bendrą gyvenimą ir norintys jį įteisinti, turi turėti galimybę tai padaryti.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Partija šiuo klausimu neturi vienodos pozicijos, todėl šiame etape renkamės vidinių diskusijų kelią. Gerbiame partijos kolegų teisę vertybiniais klausimais balsuoti skirtingai.

Partijos, kurių atsakymų nėra, arba atsisakė atsakyti į portalo LRT.lt pateiktus klausimus, arba to nepadarė nurodytu laiku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt