Lietuvoje

2020.08.10 08:22

NVSC atstovė Megelinskienė: jei žmonės patys nejaus atsakomybės, greitu metu matysime COVID-19 atvejų šuolį

Lietuvoje – dar ne antroji banga
LRT RADIJAS, LRT.lt2020.08.10 08:22

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė teigia, kad situacija, kai per praėjusią savaitę, neskaitant sekmadienio, fiksuoti 132 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, kelia nerimą kasdien, nors, pasak jos, dar negalime kalbėti apie prasidėjusią antrąja bangą.

G. Megelinskienė pažymi, kad jau nebekalbame apie pavienius atvejus, kaip tai buvo liepos mėnesį, kai buvo aiškios atvejų sąsajos. Šeštadienį Lietuvoje nustatyti 37, sekmadienį – 21 koronaviruso atvejis.

G. Megelinskienės teigimu, jeigu žmonės patys nejaus atsakomybės ir nesaugos savęs ir kitų, artimiausiu metu matysime atvejų šuolį.

„Kontrolė yra sudėtinga. Kartojame dažnai, kad be gyventojų sąmoningumo nieko nebūtų. Situacija buvo viena geriausių Europos Sąjungoje, bet tik todėl, kad žmonės susitelkė, stengėsi bendradarbiauti, sakyti, kur buvo, su kuo bendravo, su kuo turėjo sąlytį. Tai esminiai komponentai, kad situacija būtų suvaldyta. <...> Jei žmogus užsiblokuoja, nenori teikti informacijos, tada mūsų specialistams sudėtinga padėti“, – LRT RADIJUI sako G. Megelinskienė.

Tiesa, NVSC atstovė pažymi, kad atvejų pagausėjimas dar nereiškia, jog į Lietuvą atėjo antroji COVID-19 banga, tačiau dabar reikia imtis griežtų atsargumo priemonių.

„Vertinant pagal epideminę kreivę, tai matome pirmos bangos sumažėjimą. Buvo pavieniai atvejai, vėliau kilo padidėjimas, nors PSO skelbia, kad tai vis dar pirmoji viruso banga. <...> Socialinėje aplinkoje žmonės tikrai aktyviai gyvena savo gyvenimą, natūraliai, kuo mažiau atsargumo yra, tuo, tikėtina, labiau padaugės atvejų dar iš tos pirmosios bangos. Dalis turbūt yra dar nenustatytų besimptomių atvejų“, – sako G. Megelinskienė.

Kada tikėtis antrosios bangos – NVSC atstovė pasakyti nesiryžo ir pabrėžė, kad visuomenei pats antros bangos faktas neturėtų būti labai svarbus, svarbiau – atvejų skaičius, prevencija.

„Reikia žiūrėti epidemiologinius dėsningumus, kokios buvo sąsajos. Ar tai atvejai, susiję su ankstesniais, ar matome visiškai naują infekcijos kilimą. Tai yra daug komponentų – priemonių taikymas, kokie atvejai, su kuo susiję. Ar tai antroji banga, visuomenei nėra taip labai svarbu, esminis dalykas – atvejų skaičius, sergamumas“, – akcentguoja NVSC atstovė.

Grįžtantiesiems iš Lenkijos, Nyderlandų, Islandijos Kipro, Turkijos – privaloma izoliacija

Sveikatos specialistai taip pat primena, kad iš Lenkijos, Nyderlandų, Islandijos, Kipro ir Turkijos grįžtantiems lietuviams nuo pirmadienio įvedama privaloma dviejų savaičių izoliacija.

Užsieniečiams atvykti iš Lenkijos ir Kipro bus leidžiama, tačiau jiems taip pat privaloma dviejų savaičių izoliacija. Iš Nyderlandų, Islandijos ir Turkijos užsieniečiams atvykti bus draudžiama, išskyrus Vyriausybės numatytas išimtis.

COVID-19 valdymo komitete planuojama aptarti griežtesnes viruso kontrolės priemones

Vyriausybės COVID-19 sukeltos situacijos valdymo komitete pirmadienį planuojama aptarti griežtesnes koronaviruso plitimo kontrolės priemones.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, priemonės, be kita ko, apima platesnio masto kaukių dėvėjimą, darbo laiko ribojimą, srautų valdymą, nuotolinį darbą, sergančiųjų lankymą, susibūrimų ribojimus bei kitas priemones.

Pasak A. Verygos, tam tikros priemonės būtų taikomos atskiriems sektoriams ar šalies regionams, bet ne visos valstybės mastu.

Populiariausi

Covid-19 tyrimo punktas Radviliškyje

Lietuvoje

2020.09.30 10:49

NVSC skelbia pašalinusi trikdžius savo sistemoje: specialistai gali pasiekti informaciją apie COVID-19 atvejus Registrų centras: sutrikimai ne e.sveikatoje, o NVSC; atnaujinta 17.25

Vilniaus oro uostas

Lietuvoje

2020.09.30 13:37

Daliai užsieniečių atvykti į Lietuvą taps paprasčiau: Vyriausybė supaprastino tvarką atsisakyta reikalavimo užsieniečiams atsivežti neigiamą COVID-19 testą likus 72 valandoms iki kelionės