Lietuvoje

2020.07.15 11:09

Per parą patvirtintas 21 koronaviruso atvejis: tendencija tampa tolimųjų reisų vairuotojų užsikrėtimai

16 naujų atvejų susiję su protrūkiu Kauno įmonėje; atnaujinta 12.59
Reda Stangytė, Eglė Zubriūtė, LRT.lt, BNS2020.07.15 11:09

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad per parą Lietuvoje patvirtintas 21 koronavirusinės infekcijos atvejis. Lietuvoje COVID-19 vis dar serga 209 asmenys.

16 iš naujų nustatytų atvejų susiję su įmone „Hegelmann Transporte“. NVSC atstovė Rolanda Lingienė sako, kad iš viso Lietuvoje užfiksuoti 1882 koronaviruso atvejai.

Nuo COVID-19 pasveiko 1582 žmonės, 127 asmenys yra izoliacijoje. Iki šios dienos per visą laikotarpį nuo pirmo įvežtinio atvejo vasario 28 dieną iš viso šalyje patvirtinti 376 įvežtiniai COVID-19 atvejai.

„Apie trečdalį šių atvejų sudaro atvejai iš Jungtinės Karalystės. Taip pat įvežta daug atvejų iš Austrijos, Jungtinių Amerikos Valstijų bei, kaip jau matome, daug atvejų iš Uzbekijos“, – statistiką pateikia R. Lingienė.

Mirusių asmenų skaičius nepasikeitė – 79.

Lietuvos ligoninėse dėl koronaviruso šiuo metu gydoma 15 žmonių, vienas iš jų – reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, informavo R. Lingienė. Jos teigimu, vienam asmeniui taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, su deguonies kaukėmis gydomų žmonių nėra.

Lingienė apie situaciją Kaune: kol kas laikomasi versijos, kad visi atvejai atvyko į Lietuvą jau užsikrėtę

Nerimą kelia darželis „Karuselė“

Kaip spaudos konferencijoje teigė NVSC Vilniaus departamento direktorė, po vieną naują atvejį registruota Klaipėdos ir Marijampolės apskrityse, trys – Vilniuje, du – Kaune.

Pasak specialistės, pirmasis atvejis užfiksuotas Klaipėdoje. Tai įvežtinis atvejis iš Ukrainos, asmuo – tolimųjų reisų vairuotojas.

„Atrodo, kad tai tampa tam tikra problema. Jis liepos 4 dieną grįžo iš Ukrainos, o liepos 12 dieną, pajutęs pirmuosius simptomus, kreipėsi į Klaipėdos universitetinę ligoninę, ten ir nustatyta ši liga. Epidemiologinio tyrimo metu, gavus pirmuosius duomenis, (...) nustatyti keturi kontaktiniai asmenys, kurių kontakto rizika yra didelė, jie yra izoliuoti“, – pasakoja ji.

Antrasis atvejis taip pat įvežtinis, jis nustatytas Vilniaus apskrityje, iš Ispanijos – Barselonos – grįžusiam asmeniui. „Jis grįžo, pajuto simptomus ir izoliavosi. Sąlytį turėję asmenys dar nustatomi“, – supažindina R. Lingienė.

Trečiojo atvejo aplinkybes dar tiria NVSC specialistai. Teigiama, kad tai įvežtinis atvejis, tačiau ši informacija gali ir nepasitvirtinti.

„Tai Vilniuje nustatytas atvejis, asmuo grįžo iš Lenkijos liepos 6 dieną, kitą dieną pajuto pirmuosius simptomus, laikėsi izoliacijos. Sąlytį su juo turėję šeimos asmenys taip pat izoliavosi. Šiuo metu nustatyta, kad šeimoje yra mažametis, kuris lanko lopšelį-darželį „Karuselė“.

Kadangi šiame darželyje birželio 25 dieną buvo nustatytas susirgęs vaikas, tuo metu mes atlikome sąlytį turėjusių asmenų – darželio darbuotojų – ištyrimą, tyrimų rezultatai buvo neigiami. Tad šiuo metu vėl organizuojame visų šio darželio darbuotojų ištyrimą, net jei jie turėjo ir netiesioginį sąlytį. Tad ištyrus paaiškės, ar šį atvejį parsivežėme iš kaimyninės Lenkijos, ar visgi tai vietinio plitimo atvejis“, – atskleidžia NVSC atstovė.

Ketvirtasis atvejis nustatytas Šalčininkų rajono gyventojui Vilniaus apskrityje. Liepos 11 dieną asmuo pajuto COVID-19 būdingus simptomus, buvo hospitalizuotas į Šalčininkų ligoninę, o liepos 14 dieną buvo patvirtinta infekcija.

„Nustatyta 16 didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų – penki artimieji, du greitosios medicinos pagalbos darbuotojai bei devyni Šalčininkų rajono ligoninės darbuotojai, visi šie asmenys jau izoliuoti. Užsikrėtimo aplinkybės, deja, bet nėra aiškios“, – sako R. Lingienė.

Penktasis atvejis nustatytas Marijampolės apskrities gyventojui. Jis simptomus pajuto liepos 10 dieną, buvo pristatytas į Šakių ligoninę, ten jam nustatyta COVID-19 liga.

„Kontaktinių asmenų kol kas nenustatėme, epidemiologinis tyrimas dar tęsiamas. Gali būti, kad jų ir nebus, jeigu medikai naudojosi tinkamomis apsaugos priemonėmis, o asmuo nebendravo su niekuo buityje ar socialinėje aplinkoje“, – dėsto specialistė.

Tiriami asmenys „Hegelmann Transporte“ įmonėje

Visi kiti nauji šalyje užfiksuoti atvejai susiję su Kauno apskritimi – įmonėje „Hegelmann Transporte“ susirgo asmenys iš Uzbekistano.

Kaip rodo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateikiama statistika, pirmas COVID-19 atvejis šioje transporto įmonėje nustatytas liepos 3 d., antrasis – liepos 11 d. Liepos 14 d. patvirtinta dar 16 atvejų.

„Iš viso, pirmadienio ryto duomenimis, kurie gali pasikeisti jau po kelių valandų, šioje įmonėje COVID-19 liga serga 18 darbuotojų, visi jie – užsieniečiai, atvykę iš Uzbekijos“, – teigia NVSC Vilniaus departamento direktorė.

Kiek anksčiau pranešta, kad 14 iš šių atvejų yra besimptomiai.

Pasak R. Lingienės, šiuo metu laukiama rezultatų dėl didelį sąlytį turėjusių asmenų, organizuojamas visų šios įmonės Transporto skyriaus, departamento, darbuotojų ištyrimas, net jeigu jie turėjo ir mažą riziką.

Visgi čia didelės grėsmės NVSC specialistai nemato, nes dar liepos 3 dieną, susirgus pirmam darbuotojui, visi didelės rizikos sąlytį turėję asmenys – 31 darbuotojas – buvo izoliuoti.

„Kol kas laikomės versijos, kad visi šie atvejai atvyko į Lietuvą jau užsikrėtę Uzbekijoje, nes jie susirgo inkubacinio periodo metu. Žinoma, negalime atmesti galimybės, kad jie galėjo užsikrėsti nesilaikydami izoliacijos sąlygų. Epidemiologinis tyrimas vis dar tęsiamas, bet NVSC specialistai pažeidimų nefiksavo, aišku, tai nereiškia, kad jų nebuvo“, – mano R. Lingienė.

Jos teigimu, prieš keletą dienų į Vilnių iš Uzbekijos atvykęs asmuo, kuriam irgi nustatytas koronavirusas, skrido tuo pačiu lėktuvu kaip transporto įmonės darbuotojai.

„Tas asmuo irgi atvyko tuo pačiu lėktuvu ir mes praktiškai tvirtiname savo hipotezę, kad jis užsikrėtė lėktuve. (...) Tą rodo mūsų epidemiologiniai duomenys“, – tvirtino R. Lingienė.

SAM praneša, kad 17 užsikrėtusių asmenų, kuriems leidžiama gydytis ambulatoriškai, šiuo metu izoliuoti Abromiškių reabilitacijos ligoninėje. Tai reiškia, kad jų būklė nereikalauja ypatingos priežiūros. Vienas asmuo iš užsikrėtusiųjų šiuo metu gydomas Kauno klinikinėje ligoninėje (KKL).

„NVSC specialistai, atlikdami atvejo epidemiologinę diagnostiką, pakartotinai įvertino izoliavimosi patalpas, pateikė rekomendacijas dėl ligos protrūkio valdymo. NVSC atkreipia dėmesį, kad asmenų priežiūrą ir aprūpinimą izoliacijos metu užtikrinti yra įsipareigojęs darbdavys, t. y. įmonė, į kurią dirbti iš užsienio atvykę darbuotojai. Informacija apie situaciją yra pateikta ir Kauno apskrities policijos komisariatui“, – teigiama LRT.lt atsiųstame ministerijos pranešime.

Taip pat skaitykite