Lietuvoje

2020.04.10 16:01

Ministras Monkevičius sudėliojo paskutinius taškus dėl brandos egzaminų, gyrė mokyklas

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.04.10 16:01

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sakė, kad vis dar yra šeimų, kurių atžalos neįsitraukusios į nuotolinį mokymą. O egzaminams abiturientai galės dar ir gyvai ruoštis birželį mokykloje su mokytojais. 

Kaip ketvirtadienį paskelbė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), brandos egzaminų sesija šiemet prasidės nuo birželio 22 d. Pastarąjį mėnesį švietimo bendruomenė svarstė ir kitą variantą – egzaminų nerengti ir remtis metiniais pažymiais.

Monkevičius: jei įsivaizduotume nuotolinį mokyklų darbą šviesoforo spalvomis – per 90 procentų yra žalios

Švietimo, mokslo ir sporto ministras pranešė, kad pagrindinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 22 d. – liepos 21 d., pirmasis priėmimo etapas į aukštąsias mokyklas truks iki rugpjūčio 18 d., papildomas priėmimas – iki rugsėjo 4 d.

Šiuos siūlymus pateikė švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu sudaryta planavimo grupė dėl brandos egzaminų ir priėmimo į aukštąsias mokyklas vykdymo, ministras tai patvirtino įsakymu. Siūlymai parengti atsižvelgiant į padėtį dėl karantino, kad būtų užtikrinta pakankamai laiko pasirengti egzaminams.

Pagrindinės brandos egzaminų sesijos, vyksiančios birželio 22 d. – liepos 21 d., rezultatai bus skelbiami iki rugpjūčio 5 d. Brandos atestatus mokyklos galės išduoti nuo rugpjūčio 7 d. Brandos atestatui gauti reikia dviejų išlaikytų egzaminų – lietuvių kalbos ir literatūros ir vieno laisvai pasirenkamo.

Į aukštąsias mokyklas turėtų būti standartiškai priimama per du etapus. Po papildomo priėmimo į aukštąsias mokyklas sutartys būtų pasirašomos nuo rugsėjo 9 iki 11 dienos. Mokslo metų pradžia pirmakursiams – nuo rugsėjo 14-osios.

Konkrečių egzaminų datas galite rasti čia.

Paklaustas, ar keisis brandos egzaminų užduočių turinys, ministras sakė, kad reikšmingai nesikeis.

„Kiek žinau, visas programas spėta išmokti. Jei nespėta, žinoma, to egzamine negali būti“, – sakė A. Monkevičius.

Tai apibrėš egzaminų rengėjai.

Pabrėžė mokytojų polinkį į savanorystę

Dėl nukeliamos egzaminų sesijos sutrumpės ir mokytojų atostogos. Ministras tikino, kad bus išspręstas jų atlygio klausimas.

„Tikrai suderinsime ir nepažeisime įstatymų. Remsimės mokytojų sutikimu. Prievartos negali būti. Mokytojai visada demonstruoja savanorystę. Ministerija kartu su mokyklomis spręs, kaip atlyginti už jų darbą“, – tikino ministras.

Be to, jis sakė, kad, galvodami apie egzaminų sesijos darbus, universitetai siūlo pasitelkti jų pedagoginių studijų studentus kaip savanorius techniniams darbams.

„Mokytojai nebus nuskriausti. Jei mokytojai suplanavę atostogas, galės atostogauti. Tie, kurie galės, nors, bus pasitelkti“, – pabrėžė ministras.

Mano, kad mokyklos gerai vykdo nuotolinį mokymą

Ministras sakė, kad geras sprendimas buvo suteikti mokykloms galimybę dvi savaites pasirengti nuotoliniam mokymui. LRT.lt primena, kad daugumoje mokyklų nuo kovo 16-osios mokiniai atostogavo, o mokytojai rengėsi naujiems iššūkiams.

Anot ministro, per 90 proc. mokyklų galima matyti kaip žalią spalvą, jei šį procesą lygintume su šviesoforu.

„Pirmiausia turime padėkoti mokytojams, švietimo pagalbos specialistams, mokyklų vadovams. Jie vertina savivaldybių talką“, – sakė ministras.

Jis sakė, kad švietimui padėjo verslo iniciatyvos, kurie parūpino kompiuterių vaikams. Taip pat kompiuterių klasėse turimais įrenginiais, tarkim, daugiavaikes šeimas, kurios nėra socialinės rizikos šeimos, aprūpino mokyklos, bibliotekos.

Tačiau, anot ministro, pirmiausia rūpinamasi socialinės rizimos šeimomis.

Praėjusią savaitę šeimas pasiekė 2000 kompiuterių, pirmieji iškeliavo Ukmergę.

„Tačiau turime šeimų, kurių vaikai dar neįtraukti į nuotolinį ugdymą“, – neslėpė A. Monkevičius.

Savivaldybes pasiekė 15,2 tūkst. įrenginių

Penktadienį 26-ioms savivaldybėms paskirstoma dar 7,2 tūkst. planšetinių kompiuterių, skirtų nuotoliniam mokymui vaikams, gyvenantiems socialiai jautriose šeimose.

Mokiniams skirti kompiuteriai aprūpinami internetu.

Ketvirtadienį „Tele 2“ laimėjo viešojo pirkimo konkursą, 11 tūkst. interneto kortelių pasiūliusi už 0 eurų kainą. Jau anksčiau ši bendrovė buvo padovanojusi 2 tūkst. interneto kortelių, o dar 20 tūkst. interneto kortelių buvo įsigyta iš „Telia“.

Iki šiol nuo praėjusio penktadienio savivaldybėms jau bus perduota 15,2 tūkst. kompiuterių.

Kitą savaitę savivaldybėms planuojama išdalyti dar 17,8 tūkst. planšetinių kompiuterių.

Iki šiol jau įsigyta 33 tūkst. planšetinių kompiuterių. Taip pat nupirkta 1365 nešiojamų kompiuterių, dar apie 700 nešiojamų kompiuterių planuojama įsigyti kitą savaitę. Iš viso mokiniams iš socialiai jautrių šeimų planuojama perduoti apie 35 tūkst. įrenginių.

Nuotoliniam mokymui skirtus kompiuterius perka Nacionalinė švietimo agentūra, įpareigota Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Kompiuteriai turės ir interneto ryšį. Jie dalinami savivaldybėms pagal mokinių iš socialiai jautrių šeimų skaičių.

Ministerija praneįšė ir kad būdų apsirūpinti kompiuteriais taip pat aktyviai ieško pačios mokyklos, savivaldybės. Tarkim, nevyriausybinė organizacija „Lietuvos Junior Achievement’ kartu su kitais partneriais interneto puslapyje https://www.mokyklanamuose.lt sukūrė platformą, kurioje kompiuterius gali pasisiūlyti padovanoti verslininkai, privatūs asmenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.