Lietuvoje

2020.04.09 12:17

Oficialu: brandos egzaminų sesija – nuo birželio 22 dienos

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.04.09 12:17

Brandos egzaminų sesija šiemet prasidės nuo birželio 22 d., skelbia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Brandos egzaminų vykdymo grafikas, priėmimo į aukštąsias mokyklas datos, reikalingos teisės aktų korekcijos bus derinamos šiandien vyksiančiame planavimo grupės posėdyje.

„Brandos egzaminai vyks nuo šių metų birželio 22 d. Šis sprendimas priimtas atsižvelgus į aukštųjų mokyklų, bendrojo ugdymo mokyklų, Lietuvos moksleivių ir studentų sąjungų atstovų, švietimo ekspertų, ministerijos ir Vyriausybės specialistų siūlymus. Jie teikti prieš maždaug dvi savaites sudarytoje planavimo grupėje.

Kaip ir sakėme, sprendimas negali būti vienpusis, o, priešingai, apsvarstytas visų, kuriuos paliečia egzaminų vykdymo klausimas. Vyravo argumentuota pozicija neatsisakyti egzaminų, tai galima suprasti.

Dėkoju jos nariams už atliktą darbą. Kviečiu abiturientus ramiai ruoštis būsimiems egzaminams“, – išplatintame ministerijos pranešime cituojamas švietimo, mokslo ir sporto ministras dr. Algirdas Monkevičius.

Pasak ministro, ši pavėlinta data leis abiturientams turėti daugiau laiko pasirengti egzaminams ne tik nuotoliniu mokymu, kaip yra šiuo metu, bet ir numatoma pasirengimą organizuoti įprastu būdu.

„Dabar pagrindinis mūsų darbas bus užtikrinti abiturientų pasirengimą, teikti jiems reikalingą pagalbą. Tam ministerija pasitelks mokytojų dalykininkų ir mokinių organizacijų atstovus.

Abiturientai ruoštis egzaminams galės tiek nuotoliniu būdu, tiek ir planuojame suteikti galimybę tiesiogiai susitikti su mokytojais mokyklų patalpose pasibaigus karantinui ar švelnėjant jo sąlygoms. Žinoma, dirbsime kartu su mokyklų administracijomis, savivaldybėmis, kad būtų užtikrinama asmens higienai ir sveikatai tinkama aplinka“, – pabrėžė ministras.

Lietuvoje galiojant karantinui švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu sudaryta planavimo grupė rengia siūlymus dėl brandos egzaminų ir priėmimo į aukštąsias mokyklas.

Į planavimo grupę įeina Vyriausybės ir ministerijos specialistai, Lietuvos aukštųjų mokyklų, Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų atstovai, Lietuvos studentų sąjungos, Lietuvos moksleivių sąjungos nariai.

Premjeras pasidaijo feisbuke

Premjeras Saulius Skvernelis feisbuke pasidalijo žinia apie brandos egzaminus šiemet. Tiesa, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra subūrusi darbo grupę, kuri dar dirba ir ketvirtadienio popietę turi Vyriausybei pateikti savo siūlomus egzaminų sesijos scenarijus.

„Noriu suteikti aiškumo mokiniams ir jų tėvams. Brandos egzaminai bus. Jie planuojami nuo birželio 22 d., kad mūsų vaikai galėtų stoti į aukštąsias mokyklas“, – feisbuke parašė S. Skvernelis.

Reikėtų trijų savaičių gyvo mokymo

Kaip LRT. Lt sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, pagrindinis darbo grupės svarstytas scenarijus – egzaminai galėtų vykti įprastu būdu birželio pabaigoje.

A. Monkevičius mano, kad jei karantinas pasibaigtų iki birželio, būtų galima spėti brandos egzaminų sesiją surengti nereikšmingai vėluojant, palyginti su kasmetine praktika.

Tiesa, pabrėžė ministras, kad tokiu atveju reikėtų bent trijų savaičių, kurias abiturientai prieš egzaminus galėtų įprastu, nenuotoliniu būdu panirti į ugdymo procesą, per kurį pasikartotų žinias.

Ministras sakė, kad darbo grupė turi dar atsakyti į daug klausimų, vienas jų – pakartotinės sesijos organizavimas.

ŠMSM suburtai darbo grupei vadovauja ŠMSM viceministras Valdemaras Razumas. Jis LRT.lt sakė, kad grupė ketvirtadienį rinktis į paskutinį posėdį, kurio metu bus sudėlioti paskutiniai taškai.

V. Razumas pabrėžė, kad nereikėtų visko sieti su karantinu ir konkrečiomis datomis, nes derėtų atsižvelgti į tai, kad kai kurios kitos šalys sudarė galimybę laikyti egzaminus laikantis griežtų reikalavimų, tarkim, numatant saugius atstumus tarp egzaminuojamųjų.

Abiturientų požiūriai skiriasi

Pačių Lietuvos abiturientų nuomonės dėl brandos egzaminų sesijos išsiskyrė. Vieni tikina, kad egzaminai – vienintelis būdas užtikrinti objektyvų mokyklas baigiančiųjų įvertinimą. Kiti aiškina, kad nuotolinis ugdymas nesuteikia galimybių deramai pasirengti egzaminams, tad rezultatai būsią nepagrįstai prasti ir tai neužtikrins galimybės įstoti į aukštąsias mokyklas.

Feisbuko grupėse, kuriose susibūrę abiturientai, apstu įvairių nuomonių.

„Mano nuomone, svartomi rengti egzaminai yra klaida. Esama situacija neprilygsta praėjusių metų situacijai. Ir, atsižvelgiant į visa tai, turėtų būti daromos nuolaidos, nes mūsų situacija nepavydėtina. Labiausiai pritarčiau metiniam pažymiam vietoj egzaminų.

Suprantu, kad yra bijoma „korupcijos“, kad šiuo metu mokiniai gali pasikelti pažymius, tačiau tokioms baimėms yra sprendimas. Mano nuomone, protingiausia būtų „išimti“ paskutinių 2-3 mėnesių pažymius ir imti vidurkius, kuriuos iki tol sukaupėme.

Nes, net jeigu ir darytų egzaminus pasibaigus karantinui, tai nepanaikintų žalos, padarytos mūsų mokslams mokantis nuotoliniu būdu.

Mokytis nuotoliniu būdu labai sunku, kai dauguma programų stringa, asmeniškai man tenka dažnai sėdėti naktį, kad atlikčiau užduotis „Eduka“ klasėje, tai labai vargina, sukelia galvos skausmą, akių skausmą.

Tai labai kenkia mokymuisi, sunku perprasti informaciją. Taigi, manau, kad egzaminų organizavimas daugiau padarytų žalos, negu naudos“, – LRT.lt aiškino abiturientė iš Prienų, nepanorusi, kad būtų viešai nurodoma jos pavardė.

Tuo tarpu Vilniaus licėjaus abiturientai surašė kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių. Mokiniai išsako priešingą nuomonę.

Jų manymu, egzaminai yra objektyviausias būdas įvertinti visos Lietuvos abiturientų žinias. Jie atkreipė dėmesį į nevienodą mokinių vertinimą įvairiose mokyklose.

„Tačiau, jeigu jų vykdymas nebūtų įmanomas dėl prasitęsusio karantino, prašome numatyti daugiau stojamojo konkursinio balo į aukštąsias mokyklas kriterijų, padėsiančių kuo objektyviau įvertinti stojančiųjų žinias, nes mokinio turimas pažymių vidurkis neatspindėtų realaus mokinio gebėjimų lygio“, – savo nuomonę pagrindė Vilniaus licėjaus abiturientai.

Bet, anot jų, lietuvių kalbos ir literatūros viešojo kalbėjimo įskaitą laikyti nuotoliniu būdu yra netinkamas būdas.

Anot mokinių, galėtų trukdyti techninės problemos, kontakto su vertintoju stygius, be to, nuotolinis būdas neužtikrina sąžiningumo.

Savo poziciją paskelbė ir Lietuvos moksleivių sąjunga: „Lietuvos moksleivių sąjunga, atsižvelgdama į abiturientų išsakytas nuomones, Valdybos sprendimu palaiko valstybinių brandos egzaminų vykdymą, pasibaigus karantino laikotarpiui, užtikrinus reikiamas moksleivių poreikius atitinkančias sąlygas.“

Susikirto ir aukštojo mokslo bei pedagogų nuomonės

Edukologijos mokslininkai pirmadienį pasiūlė karantino sąlygomis įprastinės brandos egzaminų organizavimo tvarkos bent laikinai atsisakyti, o brandos atestatą išduoti remiantis dvejų pastarųjų metų mokyklinių pažymių vidurkiais.

O Lietuvos švietimo taryba, reaguodama į prasidėjusias diskusijas dėl brandos egzaminų, pateikė savo poziciją valstybės vadovams, kad brandos egzaminų neturi būti atsisakyta. Kartu Lietuvos švietimo taryba atkreipia dėmesį, kad atsakingos institucijos turi užtikrinti tinkamas sąlygas visiems mokiniams pasirengti brandos egzaminams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.