Lietuvoje

2020.04.10 13:58

Veryga pateikė naujausią informaciją: Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 22 žmonės

jau 54 pasveikusieji; atnaujinta 15.53
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.10 13:58

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad Lietuvoje užfiksuotos 22 mirtys nuo koronaviruso.

„Šiandien dienai turime užfiksuotas 22 koronaviruso sukeltas mirtis“, – spaudos konferencijos metu penktadienį kalbėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad, jos duomenimis, Lietuvoje nustatyti jau 999 COVID-19 atvejai.

A. Verygos teigimu, šiuo metu Lietuvoje nuo koronaviruso pasveiko 54 asmenys.

Aurelijus Veryga praneša: šiandien dienai turime užfiksuotas 22 koronaviruso sukeltas mirtis

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, šiuo metu Lietuvoje yra 14 sunkių koronaviruso atvejų.

„Iš tų 14-kos devyni (pacientai – LRT.lt) yra su dirbtine plaučių ventiliacija. Dar 36 pacientai naudoja deguonies terapiją, bet jiems kažkokios sudėtingesnės pagalbos šiuo metu nereikia“, – informacijos dalijosi A. Veryga.

Priminė apie judėjimo suvaržymą ir privalomas kaukes

A. Veryga spaudos konferencijos metu priminė, kad jau penktadienio vakarą įsigalioja visą ilgąjį savaitgalį galiosiantis judėjimo suvaržymas, tai yra gyventojai negalės be svarbios priežastis važiuoti ar kitaip keliauti į kitas savivaldybes. Ministras tikino pastebėjęs gyventojų suaktyvėjimą, siekiant pajudėti į kitas savivaldybes dar neįsigaliojus judėjimo apribojimo tvarkai.

„Noriu paprašyti Jūsų sąmoningumo ir per daug greitai neapsidžiaugti ir neatsipalaiduoti. Nors tie duomenys iš atliktų testų teikiantys optimizmo ir matome augantį pasveikusiųjų skaičių, pavojus niekur yra nedingęs. Užsikrėtusieji yra tarp mūsų, ši liga gali ir toliau plisti visuomenėje. Nuo mūsų visų elgesio priklausys, ar taip bus, ar ne“, – kalbėjo A. Veryga, ragindamas gyventojus laikytis karantino taisyklių.

A. Veryga taip pat priminė, kad nuo penktadienio gyventojams privalu viešose vietose dėvėti apsaugines veido priemones. Anot jo, tai nebūtinai turi būti medicininės kaukės ar respiratoriai. Ministro teigimu, žmonės gali naudoti ir medžiagines, savo rankomis pagamintas kaukes, veidą galima pridengti skarele ar šaliku.

Anot jo, vaikams iki 2 metų kaukių nereikia.

Gydytojams gali uždrausti dirbti keliose gydymo įstaigose?

Sveikatos apsaugos ministras, reaguodamas į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, kad papildomi finansiniais srautai galimai nepasiekia dalies gydymo įstaigų, patikino, kad šią situaciją su Valstybine ligonių kasa jau aptarė.

„Lėšos gydymo įstaigoms bus skirtos“, – ramino A. Veryga.

Kalbėdamas apie koronaviruso paplitimą medikų gretose ministras atkreipė dėmesį į tai, kad dažniausiai šia infekcija užsikrečia tie medikai, kurie dirba keliose įstaigose. A. Veryga tikino, kad šią situaciją būtina suvaldyti, tad pažymėjo siūlantis sprendimą.

„Šiandien jau yra parengtas operacijų centro vadovo sprendimas tam, kad būtų galima tiesiog medikams sudeklaruoti darbo vietas, nurodyti pagrindinę darbovietę, kur jie dirba, tam, kad organizuojančios institucijos galėtų imtis tam tikros lyderystės ir situacijos valdymo, išdėstant tinkamai medikų darbo grafikus, suderinant juos su jų kuruojamomis įstaigomis, tam, kad šitos kryžminės taršos (galima būtų išvengti – LRT.lt), tam, kad būtų galima išvengti medikų judėjimo į skirtingas įstaigas ir užkrato plitimo“, – idėją pristatė A. Verygą.

Jis pažymėjo, kad šią idėją ir kitus pasiūlymus įtvirtinsiantį dokumentą su gydymo įstaigų vadovais, su medikų profsąjungomis tikimąsi pasirašyti kitą savaitę.

Kirto V. Grubliauskui: meras ir savivaldybė prisiima atsakomybę dėl KUL

A. Veryga, kalbėdamas apie situaciją Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL), kur Sveikatos apsaugos ministerijos ekspertai po tyrimo nustatė infekcijos kontrolės pažeidimų, dėl kurių galėjo kilti grėsmė koronavirusu užsikrėsti tiek pacientams, tiek ir personalui, akcentavo, jog įstaigoje, panašu, situacija nepasikeitė.

„Situacija [...], deja, bet išlieka labai neraminanti. Šiandien gavome dar vieno ten dirbančio žmogaus laišką apie tam tikras aplinkybes, kurios kelią susirūpinimą, ir šitą informaciją perdavėme Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, kuris tas aplinkybes turėtų įvertinti“, – aiškino A. Veryga.

Jis priminė, kad ministerijos ekspertų išvados apie situaciją KUL perduotos prokuratūrai.

Sveikatos apsaugos ministras kartu pabrėžė, kad ekspertų ir pačios KUL pateikiama informacija apie situaciją gydymo įstaigoje skiriasi. Tai reiškia, anot A. Verygos, kad informacija nėra valdoma.

„Tai yra tam tikro aplaidumo iliustracija šioje gydymo įstaigoje“, – komentavo A. Veryga.

Ketvirtadienį Klaipėdos miesto savivaldybės taryba išklausė KUL vadovo Vinso Janušonio pateiktą informaciją apie situaciją įstaigoje, tačiau jokio sprendimo nei dėl pačios ligoninės, nei dėl jo vadovo likimo nepriėmė. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas savo ruožtu teigė, kad reikia kalbėti ne apie personalijų keitimą, o apie mokymąsi iš klaidų.

Tokiai pozicijai A. Veryga tikino nepritariantis. Anot jo, tai reiškia, kad šiuo atveju savivaldybė prisiima atsakomybę dėl situacijos KUL.

„Šios gydymo įstaigos steigėja yra savivaldybė. Jeigu meras ar savivaldybės taryba nesiima jokių priemonių, reiškia, jie prisiima visą atsakomybę, jeigu situacija ten blogės. Mes, kaip ministerija, padarėme tai, kas nuo mūsų priklauso“, – tvirtino sveikatos apsaugos ministras.

Tyrimų atsakymai gali vėluoti dėl IT trikdžių, slaugos ir globos įstaigų imsis savaitgalį

Pasak A. Verygos, Llaboratorijose koronaviruso tyrimai nestringa, tačiau kai kuriems žmonėms kelias dienas tyrimų atsakymai gali vėluoti dėl informacinių sistemų (IT). Ministro teigimu, penktadienio rytą laboratorijose buvo likę 40 neištirtų mėginių bet, anot jo, nė vienas tyrimas niekur „nėra pasimetęs“.

„Jei kas nors negauna savo tyrimų atsakymų, tai yra ne dėl laboratorijų darbo, bet dėl duomenų perdavimo tam tikrų problemų, kai duomenų negauna žmogus, dėl to, kad tie duomenys laiku nenukeliauja šeimos gydytojui, ar kažkas atsitinka su duomenų perdavimu informacinėse sistemose. Tikrai laboratorijose užsilaikymų nėra“, – kalbėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras pažymėjo tikintis, kad slaugos ligoninių personalo tyrimai dėl koronaviruso bus pradėti jau savaitgalį.

„Slaugos ir globos įstaigų tyrimas prasidės dar šią savaitę, tikimės, kad jau savaitgalį tie tyrimai įsibėgės ir ten pirmiausia medikai ar personalas, kuris prižiūri vyresnio amžiaus asmenis, bus tikrai intensyviau tiriamas. Tokį preliminarų įstaigų tyrimo planą mes jau turime“, – sakė A. Veryga.

Pasak jo, yra sudarytas planas, kiek per savaitę galima būtų atlikti tyrimų net ir medikams, kurie nejaučia COVID-19 simptomų.

„Bet bus tiriami ir kiti asmenys, kurie turi didelę riziką užsikrėsti, ir tie patys pareigūnai tam tikromis aplinkybėmis gali būti tiriami [...]. Jei keisis paties viruso plitimo situacija, be abejo, viskas gali koreguotis ir viskas priklausys nuo to, kur liga labiausiai plis ir ką bus didžiausia logika tyrinėti tuo metu“, – sakė A. Veryga.

A. Verygos teigimu, įstaigose, kur yra nustatyti koronaviruso židiniai, tiriami visi medikai.

„Kai kurios įstaigos yra tiriamos visos, nebedarant jokių atrankų nei medikų, nei pacientų. Dar daugiau – yra suplanuotos priemonės ir tuos pačius pacientus, kurie atvyksta į stacionarą, į įstaigą gydymui, visus tirti, nepriklausomai nuo to, ar jie turi, ar neturi simptomų“, – aiškino ministras.

Vilniaus savivaldybė ketvirtadienį paskelbė spartinanti tyrimus medikams ir pakvietė juos visus duoti mėginius mobiliuosiuose patikros punktuose be jokių papildomų sąlygų. Anot savivaldybės, per ketvirtadienį ir penktadienį bus paimti bent 600 medikų mėginiai.

A. Veryga šią iniciatyvą sveikino, tačiau pabrėžė, kad dėl to padidės darbo krūvis laboratorijoms.

„Gerai, kad savivaldybė imasi iniciatyvos, tik ji pati tų mėginių neišsitirs“, – tikino jis.

Po savaitės bus aišku, ar išlaikėme „Velykų egzaminą“

A. Veryga tvirtino, kad pirmuosius rezultatus, kaip Lietuvoje šventinį savaitgalį buvo laikomasi karantino sąlygų, bus galima pamatyti apytiksliai po savaitės nuo minėtos savaitgalio pabaigos.

„Sužinosime, ar egzaminą išlaikėme, ar ne, praėjus maždaug savaitei, kada praeina pagrindinis inkubacinis laikotarpis, kuomet pasireiškia pirmieji ligos simptomai.

Jei matysime augantį užsikrėtusiųjų skaičių, didesnį skaičių pacientų, patenkančių į gydymo įstaigas, tai reiškia, kad egzamino neišlaikėm“, – spaudos konferencijoje dėstė A. Veryga.

Ministras ne kartą minėjo, kad nuo užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiaus priklausys, ar karantino sąlygos bus griežtinamos, ar švelninamos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.