Lietuvoje

2020.01.23 10:45

Sunkiai jurbarkietę sužalojusiam ir prievartavusiam jaunuoliui prašoma skirti penkerius metus nelaisvės

jurbarkietis kaltę pripažįsta; atnaujinta 17.38
Lukas Pileckas, „Jurbarko šviesa“ 2020.01.23 10:45

Sausio 23-ąją Tauragės apylinkės teisme pradėta svarstyti jurbarkiečio byla. Joje jis kaltinamas nepilnametės sumušimu ir išžaginimu. Prokuratūra įtariamajam siūlo penkerių metų laisvės atėmimo bausmę. Nuosprendis paaiškės po mėnesio.

Į teismą kaltinamasis atvyko kartu su tėvais. Vaikinas neslėpė emocijų – verkė, tačiau nei pats, nei tėvai žiniasklaidai nieko nekomentavo.

Nusikaltimo metu septyniolikmečio, o dabar jau pilnamečio, vaikino byla svarstyta uždarame teismo posėdyje.

Kaltinimai jurbarkiečiui pareikšti dėl trijų nusikaltimų – du iš jų - sunkūs seksualinio pobūdžio nusikaltimai, kurių vienas – seksualinis prievartavimas, o kitas nutrūko pasikėsinimo stadijoje, tai – pasikėsinimas išžaginti.

Tikisi mažesnės bausmės?

Vaikinas savo kaltę pripažįsta dėl visų kaltinimų. Todėl teisme byla buvo nagrinėjama pagreitinto proceso tvarka.

Tačiau jurbarkiečio prisipažinimas neįtikino nukentėjusios merginos advokato Mindaugo Vasiliausko, kuris mano, kad tai tėra kaltinamojo bandymas palengvinti savo padėtį. Teisininkas taip pat tikino, kad vaikinas negalėjo atsakyti į dalį klausimų, nepaaiškino savo įvykdytų nusikaltimų motyvo.

„Jis sakė, kad taip – aš kaltas, pripažįstu viską, kas parašyta. Kai reikėjo paaiškinti, kas nutiko, aiškinimas buvo abstraktus arba tie paaiškinimai buvo „neprisimenu“, „buvau neaiškaus proto“. Toks prisipažinimas tiek ir vertas“, – sakė advokatas.

M. Vasiliauskas taip pat stebėjosi kaltinimą palaikiusios prokurorės Editos Mikalainienės prašymu atlikti sutrumpintą įrodymų tyrimą.

„Teismas neatsižvelgė į mūsų poziciją, kad sutrumpinto įrodymų tyrimo negalima buvo atlikti šioje stadijoje, nes aplinkybės nebuvo aiškios. Patikėjo, mūsų nuomone, tik formaliu kaltinamojo prisipažinimu. Labai keistai atrodo tokia prokurorės pozicija šioje byloje. Kaltinamasis negalėjo atsakyti į daugelį klausimų, o prokurorė vis tiek sutiko atlikti sutrumpintą įrodymų tyrimą. O vėliau, kai tyrimas ėjo į pabaigą, paprašė teismo rinkti papildomus duomenis, įrodymus, kai procesas to nenumato. Toks elgesys mažų mažiausiai keistas“, – sakė advokatas.

Savo ruožtu prokurorė E. Mikalainienė tikino, kad įrodymų nagrinėti iš esmės nebuvo reikalo – įtariamasis kaltę pripažįsta.

„Šiandien paprašiau kaltinamajam skirti realią laisvės atėmimo bausmę – penkerius metus laisvės atėmimo už jo įvykdytas nusikalstamas veikas. Tai yra už pasikėsinimą išžaginti, seksualinį prievartavimą bei nesunkų sveikatos sutrikdymą“, – sakė prokurorė.

E. Mikalainienės nuomone, bausmė yra pakankamai griežta, nes bausmių vidurkis už nusikalstamas veikas būtų 11 metų nelaisvės. Subendrinus bausmes gaunamas įkalinimo laikas – pusšeštų metų.

„Manau, kad prašoma bausmė yra pakankamai griežta. Be to įstatymo leidėjas yra numatęs, kad už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus yra skiriama laisvės atėmimo bausmė. Kaltinamasis kaltę pripažino visiškai“, – sakė prokurorė.

Ji taip pat atskleidė nusikaltimą įvykdžiusio vaikino motyvą – turėti lytinius santykius su to nenorėjusia dešimtoke.

„Yra pareikšti civiliniai ieškiniai, pareikštas, tiek nukentėjusiosios, tiek jos įstatyminio atstovo civilinis ieškinys. Dydžio ir sumų aš nekomentuosiu, kadangi tai yra tyrimo duomenys, o byla nagrinėjama uždarame teismo posėdyje“, - sakė prokurorė.

Kaltintoja taip pat patvirtino, kad jurbarkiečio prisipažinimas dėl inkriminuojamų nusikaltimų gali gerokai sumažinti bausmę. Įstatymas numato, kad gailintis ir pripažįstant padarytus nusikaltimus įkalinimo bausmė gali trumpėti trečdaliu.

Vis dar gydosi

Nukentėjusiosios advokatas M. Vasiliauskas teigė, kad mergina tik sausio 22-ąją išėjo iš Kauno klinikų. Tačiau jos laukia dar ilgas gydymas – medikainustatė, kad fiziniai sužalojimai nėra užgiję, nekalbant apie psichologinius – potrauminio streso sindromą bei psichinę traumą.

„Ji ir toliau gydoma. Ir nėra taip, kad mergina ims ir išgis – liks liekamieji traumos reiškiniai“, – sakė advokatas.

Užpuolė per šventę

Visą šalį sukrėtusi istorija nutiko 2019-ųjų gegužės 26-ąją. Tauragės r. esančioje kaimo turizmo sodyboje, kurioje mokslo metų pabaigtuves šventė Jurbarko krašto mokyklų vyresniųjų klasių auklėtiniai.

Įtariama, kad tuomet žinomų Darbo partijos Jurbarko skyriaus politikų atžala sodybos teritorijoje ėmė priekabiauti prie merginos, o atstumtas žiauriai ją sumušė ir pasikėsino išžaginti, atliko kitus prievartos veiksmus.

Vėliau smurtautojo tėvai paskelbė narystę partijoje sustabdę.

Rado kraujo klane

Paauglei buvo nustatytas dvigubas žandikaulio lūžis, nuo smūgių jai buvo pažeista trachėja, įskilo Adomo obuolys, buvo išmuštas dantis, o kitus pažeistus dantis teko specialiai sutvirtinti.

17-metė rasta kraujo klane, jos kūnas buvo nusėtas žaizdomis ir mėlynėmis. Mergina du mėnesius beveik nepajėgė kalbėti, jai atlikta sudėtinga, 3 valandas trukusi žandikaulio operacija.

Įtariamasis ilgai neigė savo kaltę, tačiau vėliau poziciją pakeitė – prisipažino. Taip pasielgti jį greičiausiai privertė liudininkų ir pačios merginos parodymai.

Per tyrimą buvo apklausta apie 30 liudininkų. Ypač svarūs buvo ne tik nukentėjusios merginos, bet ir vakarėlyje dalyvavusių kitų moksleivių parodymai.

Vaikinai ir merginos nuosekliai papasakojo, kaip 17-metis su bendraamže vaikščiojo lauke prie sodybos, kaip jos pasigedo viduje buvę klasiokai, netrukus radę ją siaubingai sudaužytą.

Merginos skriaudikas buvo apsvaigęs nuo alkoholio.

Dešimtokę žiauriai sumušęs jurbarkietis fizinių jėgų tam turėjo daugiau, nei pakankamai. Vaikinas tuo metu buvo puikiai žinomas mišrių kovos menų sportininkas. Klube „Pantera“ sportavęs paauglys savo sąskaitoje turėjo ne vieną iškovotą apdovanojimą ne tik rajono, bet ir šalies turnyruose.

„Dukra gynėsi ir šaukėsi pagalbos, bet draugai neišgirdo. Jis pasakė, kad ją nužudys“, – prisiminė merginos tėvas.

Bauginimų, liudininkų teigimu, sulaukė ir jie patys, kai radę sudaužytą draugę kvietė policiją ir medikus.

Mokinių šventėje dalyvavo paaugliai iš skirtingų gimnazijų. Sportininkas ir jo auka vienas kito nepažinojo.

Laukia laisvėje

Jaunuolis teismo laukia nesuimtas, jam skirta intensyvios priežiūros priemonė – elektroninė apykojė.

Už nusikaltimus, kuriais jis yra įtariamas, numatytas laisvės atėmimas iki 10 metų, tačiau jei vaikinas bus pripažintas kaltu, gali sulaukti švelnesnės bausmės dėl savo amžiaus.

Po įvykio į laisvę su pasižadėjimu neišvykti paleistam įtariamajam vėliau Tauragės apylinkės teismas sugriežtino kardomąją priemonę – skyrė namų areštą ir apykoję.

Taip teismas nusprendė gavęs pagrįstų duomenų, jog nukentėjusiajai buvo grasinta, reikalaujant tylėti. Vaikinas namuose privalės būti visą parą du mėnesius.

Sukėlė paniką

Tai, kad iš pradžių kovotojui buvo skirta itin švelni kardomoji priemonė sukėlė nemažą paniką tiek Jurbarke, tiek miestelyje, kuriame gyveno vaikino auka.

Netrukus pasigirdo kalbos, kad miestelyje sukiojasi neaiškūs automobiliai su jaunuoliais, bandoma bauginti liudininkus, paveikti nukentėjusiosios šeimą.

Policija šią informaciją tikrino ir paneigė kalbas apie automobilius. Tačiau duomenis įvertinęs teismas kardomąją priemonę vis tik sugriežtino.

Sulaukė palaikymo

Istorijai pasiekus viešumą mergina ir jos šeima sulaukė daugybės palaikymo. Žmonės aukojo pinigus operacijai, teisininkai siūlė savo paslaugas, nukentėjusiąją Kauno klinikose aplankė prezidentas Gitanas Nausėda.

Populiariausi

Karantinas
8

Lietuvoje

2021.03.06 09:32

COVID-19 Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami įmonėse, darželiuose ir vienuolyne

per praėjusią parą – 450 naujų koronaviruso atvejų, 10 žmonių mirė; atnaujinta 11.10
8