Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.08 12:46

Karoblis: vienašalio karių atitraukimo iš Irako nesiūlome

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.01.08 12:46

Iranui paleidus 15 raketų į dvi Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) karines bazes, esančias Irake, paaiškėjo, kad vienoje jų tarnybą atlieka ir Lietuvos kariai. Nors pranešta, kad kariai yra saugūs, trečiadienį surengta spaudos konferencija, kurios metu papasakota daugiau apie Lietuvos karių situaciją.

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis dar kartą patvirtino, kad Lietuvos kariai, atliekantys tarnybą ataką patyrusioje karinėje bazėje, nenukentėjo. Taip pat nepranešama ir apie nukentėjusius ar žuvusius kitų valstybių karius.

Krašto apsaugos ministras: daroma viskas, kad lietuvių karių saugumas Irake būtų maksimaliai užtikrintas

Kaip sakė spaudos konferencijoje dalyvavęs gen. mjr. Gintautas Zenkevičius, Al Asado karinėje bazėje iš viso buvo šeši lietuviai. Antradienį, apie 17 val. 30 min. Lietuvos laiku, jie, kartu su kitų valstybių kariais, paliko karinę bazę, nes buvo gauta informacija dėl galimos balistinių raketų grėsmės. Ataka įvykdyta kiek po vidurnakčio Lietuvos laiku.

„Svarbiausias šiuo metu klausimas yra karių saugumas – tiek Lietuvos, tiek sąjungininkų požiūriu. Daroma viskas, kad saugumas būtų maksimaliai užtikrintas“, – spaudos konferencijoje sakė ministras R. Karoblis.

Kalbėdamas apie ateities veiksmus, ministras sakė, kad šiuo metu svarbiausia užtikrinti karių saugumą. Ministras priminę, kad sausio 6-ąją NATO taryba nubalsavo, kad kariniai mokomieji veiksmai turi būti sustabdyti, tai jau yra padaryta.

„Tačiau, vėl galimybė būtų grįžti tada, prie misijos užduočių, kai situacija pagerėtų. Vienašalio karių atitraukimo iš Irako Lietuvos pusė, bent iš ministerijos ar kariuomenės nesiūlome“, – teigė R. Karoblis.

G. Zenkevičius spaudos konferencijoje kalbėjo, kad trečiadienį kariai saugiai grįžo į karinę bazę. Iš viso šiuo metu Irake yra 13 lietuvių karių, trys jų perdislokuoti į Kuveitą, nes mokymo veiksmai yra sustabdyti.

„Kadangi mokymo veiksmai yra sustabdyti, dalis karių iš NATO mokymo misijos yra perdislokuojami į saugesnius rajonus ir laukiama tolimesnčių sprendimų“, – sakė G. Zenekvičius.

Jis patikino, kad kariai turi galimybę nuolat bendrauti su artimaisiais, visos linijos yra atviros ir veikia. Taip pat, pasak G. Zenkevičiaus, gynybos štabas visą laiką siunčia informaciją karių artimiesiems, o karių artimieji gali skambinti turimais telefonų numeriais visą parą.

„Mūsų kariai nevykdo savarankiškai veiksmų, visi sprendimai yra bazės vado. Mes esame bazės sudėtyje, kariai perduoti operaciniam pavaldumui danų kontingentui ir JAV koalicinėms pajėgoms, vadovaujasi visais ten priimtais sprendimais“, – sakė G. Zenkevičius.

Situaciją vadino apgailėtina

„Situacija yra apgailėtina. Aišku, reikėtų dėti maksimalias pastangas, kad situacija būtų deeskaluojama, bet tai, kad būtent Iranas ir, konkrečiai, JAV kovinių veiksmų metų nužudytas generolas yra prisidėję prie terorizmo skatinimo“, – sakė R. Karoblis.

Smogdamas JAV karinėms bazėms Iranas teigė, kad tai yra kerštas už generolo Qasemo Soleimani žūtį.

Tai, kad Al Asado karinėje bazėje yra ir lietuvių karių portalui LRT.lt dar trečiadienio ryte patvirtino Krašto apsaugos ministerijos (KAM) atstovai.

„Al Asado bazėje tarnaujančių karių apšaudymo metu bazėje nebuvo. Ryšys su kariais ir misijos vadovybe yra palaikomas nuolat“, – tvirtinama vėliau išplatintame Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi