Lietuvoje

2020.01.09 18:11

Signataras Lapinskas: anksčiau laiko negalėjome afišuoti, ką Sąjūdis ruošėsi daryti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.09 18:11

Signataras Kęstutis Lapinskas buvo tarp teisininkų, rengusių svarbiausius šalies dokumentus 1990-aisiais. Jis prisimena ir bemieges naktis, kai buvo rengiamas Laikinasis pagrindinis įstatymas, turėjęs užtikrinti valstybės gyvavimą.

Tarp svarbiausių Aukščiausiosios Tarybos darbų K. Lapinskas mini Lietuvos Konstitucijos parengimą ir priėmimą referendume.

„Nebuvo galutinai apsispręsta, ar bus iš karto skelbiama, ar vėliau. Praktiškai kovo 10-osios naktį buvo priimtas galutinis sprendimas dėl nepriklausomybės skelbimo neatidėliojant. Abejonių, kad bus priimtas patvirtintas Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas, jau nebeturėjome. Vis tik iš 133 deputatų per 90 buvo Sąjūdį atstovaujantys deputatai. Mes jau turėjome daugumą. Be to, prieš balsavimą tie klausimai buvo aptariami ir svarstėme pačius projektus, tobulinome ir šlifavome.

Laikinasis pagrindinis įstatymas sudarė pagrindą buvusiai sovietinės valstybės sampratai. Galima įsivaizduoti, jei viskas būtų kuriama nuo pradžių, būtų buvę reikalinga naikinti ministerijas, žinybas, keisti valstybės tarnybos kadrus. Žinoma, būtų labai sudėtingas uždavinys. Iš kitos pusės, tai galėjo sukelti nereikalingą žmonių susipriešinimą. Tai, ko gero, yra svarbiausias mano gyvenime padėtas parašas“, – sako signataras.

Abejonių, kad bus priimtas patvirtintas Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas, jau nebeturėjome.

Susitikimas su signataru K. Lapinsku – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Kęstutis Lapinskas: abejonių, kad Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas bus patvirtintas, jau nebeturėjome

K. Lapinskas pasakoja, jog tuo metu visuomenė nerimavo dėl nepriklausomybės atkūrimo klausimo.

„Per rinkiminę agitaciją mums teko važinėti ir susitikti su daugybe žmonių. Kiekviename susirinkime buvo užduodamas klausimas: „tai kaip su Lietuvos nepriklausomybės atstatymu?“. Žinote, sovietiniais laikais nebuvo taip paprasta atsakyti. Reikėjo tam tikro atsargumo. Anksčiau laiko negalėjome afišuoti, ką Sąjūdis ruošėsi daryti. Nors užuominų būdavo, išliko tam tikras santūrumas, kad pirmiau laiko kortos nebūtų atidengtos“, – pasakoja signataras.

Tai, ko gero, yra svarbiausias mano gyvenime padėtas parašas.

K. Lapinskas teigia, kad Aukščiausioji Taryba ateities kartoms paliko labai tvirtą konstitucinį pagrindą.

„Ši Konstitucija artėja prie 30 metų jubiliejaus. Tai turbūt yra svarbiausias Aukščiausiosios Tarybos baigiamųjų darbų palikimas. Tai suteikė valstybei tam tikrą stabilumą“, – akcentuoja K. Lapinskas.

Signataras Lietuvai linki meilės: „Kad mes nebėgtume iš jos, nelakstytume ir kuo daugiau žmonių susimąstytų apie savo tėvynę ir jos ateitį.“

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Testas dėl COVID-19. Asociatyvi nuotr.
5

Lietuvoje

2021.04.13 15:25

LRT trumpai. Ministerija paaiškino, kaip testuosis mokytojai: kas kiek laiko, kur registruotis, ką daryti, kai testo atsisakoma

atnaujinta 11.49; beveik pusė abiturientų pasiskiepijo arba jau yra persirgę
5
Vilija Blinkevičiūtė
10

Lietuvoje

2021.04.13 18:25

Blinkevičiūtė perspėjo socdemus: jei susvyruosime, būsime vėl „apženyti“ su konservatoriais

LSDP pakeitė pirmininko rinkimų datą; atnaujinta 21.28
10
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5