Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.31 17:15

Signataras Stasys Kropas: mums reikėjo išmokti jaustis nepriklausomiems

Kovo 11-osios akto signataras Stasys Kropas prisimena, kad grupė ekonomistų Lietuvos nepriklausomybei ruošėsi kone trejus metus – kaip Lietuvos ekonomika turėtų pereiti iš administracinės į rinkos ekonomiką.

Signataras Stasys Kropas: iniciatyvūs žmonės turėjo sugalvoti, kaip ekonomika turėtų pereiti iš administracinės į rinkos

Signataras S. Kropas pasakoja, kad viską reikėjo sukurti nuo pradžių, nes tokios praktikos nebuvo ir niekas negalėjo išrašyti recepto, kaip tą padaryti. Tad, pasak jo, pasikliauta laisvais ir iniciatyviais žmonėmis.

„Tai buvo patriotiškai nusiteikusių bendraminčių intensyvaus darbo kulminacija. Planas buvo padarytas per vieną dieną“, – prisimena signataras. Pasak jo, praktikoje nebuvo pavyzdžių, kaip neturint valstybės pereiti iš administracinės į rinkos ekonomiką ir dar kartu valstybę naują kurti.

Signataro teigimu, „tas sprendimas (Nepriklausomybės akto paskelbimas – LRT.lt) buvo genialus ir jei jis būtų kitoks, vargu ar turėtume nepriklausomybę“. „Jau kitą dieną mes turėjome gyventi ir vadovautis kita tvarka. Jaustis nepriklausomi. Elgtis nepriklausomi. Sportininkai turėjo susilaikyti nuo dalyvavimo Sovietų Sąjungos rinktinėje, jaunuoliai – nuo ėjimo į sovietinę armiją, įmonės jau turėjo būti pavaldžios Lietuvos institucijoms, – pasakoja S. Kropas. – Tai buvo išbandymų laikotarpis, kėlęs nepatogumus sovietinėms struktūroms“.

Praktikoje nebuvo pavyzdžių, kaip neturint valstybės pereiti iš administracinės į rinkos ekonomiką ir dar kartu valstybę naują kurti

„Mes pasikliovėme laisvų ir iniciatyvių žmonių bei privačios rinkos idėjomis. Ir tai pasiteisino. Visas pasaulis stebėjosi. Kuomet su kažkuo susitikdavai, nustebdavo, kad neturime einamosios sąskaitos ar kapitalo kontrolės. Po trijų metų tokie dalykai jau nebuvo mums naujiena“, – pirmųjų Nepriklausomos Lietuvos metų realijas prisimena signataras.

Stasys sako, kad Lietuva yra pavyzdys ir kitoms tautoms kaip nepalūžti ir siekti savo tikslo. „Man teko matyti Oksfordo universiteto vadovėlį „Pasaulio istorija“. Ten Lietuva yra paminėta du kartus, – Pirmą kartą viduramžiuose, kuomet Lietuva buvo siena ir atsvara mongolų ir totorių antplūdžiui į Europą. Antrą kartą Lietuva paminėta atkūrusi nepriklausomybę, kuomet įgyvendinti mano anksčiau minėti sprendimai“.

Signataras pasakoja, kad užsieniečiams tekdavo priminti, kad Lietuva nenorėjo priklausyti Sovietų Sąjungai ir joje buvo ne savo noru. S. Kropas taip pat visiems Lietuvos žmonėms primena, kad valstybės pagrindas yra erudicija, išsilavinimas, darbštumas ir iniciatyvumas.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi