Lietuvoje

2020.01.03 11:01

Signataras Algirdas Kumža sako, kad Kovo 11-oji išpildė dvi jo svajones

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.03 11:01

Prisiminimais apie Lietuvos kelią į laisvę dalijasi Kovo 11-osios Akto signatarai. Algirdas Kumža sako, kad nepriklausomybės atkūrimas atvėrė kelią jo vaikystės svajonėms: tapti diplomatu ir keliauti.

„Mes padarėme ryžtingą sprendimą jau pirmąją dieną. Man labiau gyvos yra tos dienos ir metai iki Kovo 11-osios. Jausmas, kai šimtai tūkstančių žmonių susirenka, juos vienija tas pats siekis, emocija ir giesmė, yra neužmirštamas, labai stiprus ir skaidrinantis žmogų.

Varniuose, labai dideliame susirinkime, kur dauguma sakė „neskubėkite“, priėjo du senyvo amžiaus vyrai, iš kurių akių ir išvaizdos galėjai matyti, jog jie tremtiniai, šie pasakė „skelbkite iškart“. Matyt, kad jų sveikata nebuvo stipri, senyvas amžius, jie norėjo pamatyti ir manė, kad nebeturi laiko laukti“, – pasakoja signataras.

Susitikimas su signataru A. Kumža – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Algirdas Kumža: nepriklausomybės atkūrimas atvėrė kelią vaikystės svajonėms: tapti diplomatu ir keliauti

A. Kumža teigia tuo metu buvęs išrinktas į balsų skaičiavimo komisiją. Tuomet naudotą balsadėžę signataras įvardija kaip „brangenybę“. Anot jo, už nepriklausomybę balsavo dauguma, tačiau buvo svarstymų, ar jos paskelbimas bus įtikinamas.

„Rinkėjų namuose buvo labai daug džiaugsmo, bet ir labai daug nerimo. Man atrodo, kad ir mano tėvai, gyvenantys kaime, dar ilgai manė, jog vis tiek vieną dieną kas nors įsiverš su tankais ir visus suims. [...]

Ryte susirinkę į posėdžius nežinojome, kas bus vakare, o išsiskirstydami nenutuokėme, koks bus rytas. Turiu galvoje kariuomenę, tą bandymą mus atšaldyti“, – sako A. Kumža.

Jausmas, kai šimtai tūkstančių žmonių susirenka, juos vienija tas pats siekis, emocija ir giesmė, yra neužmirštamas.

Signataras įvardija dvi vaikystės svajones, kurios, anot jo, be Kovo 11-osios nebūtų išsipildę.

„Visada norėjau būti diplomatas ir daug keliauti ar netgi būti alpinistas. Diplomatijos iki Kovo 11-osios neturėjome, o išvažiuoti į Himalajus ir dar į ekspediciją ankstesniais laikais – tikrai kelionė į mėnulį atrodė labiau realistiška, nei laisvas keliavimas į Ameriką ar kitas šalis. Atsivėrus sienoms aš tapau ir alpinistas, ir dešimtis kartų išvaikščiojau Himalajus, pažinau kitus pasaulius ir aplėkiau visą pasaulį“, – kalba A. Kumža.

A. Kumža linki visiems gyventi santarvėje: „Kai šviesios dienos, linkėčiau labai linksmai švęsti. Kai sunkesnes dienos, jas oriai išgyventi.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.