Lietuvoje

2019.12.29 19:02

Iš Lietuvos žemėlapio išbraukti keli tūkstančiai kaimų – liko vien pavadinimai

Per pastaruosius 30 metų iš Lietuvos žemėlapio išbraukti keli tūkstančiai kaimų, kurių buvo likę vien pavadinimai. Dėl negerėjančios demografinės situacijos panašus likimas laukia dar kelių tūkstančių gyvenviečių. Dalį išnykusių kaimų bandyta įamžinti šiemet, Seimui 2019-uosius paskelbus vietovardžių metais.

„Aš buvau į Varnionių mišką nuvažiavus čia vienais metais uogauti. Matytum, išėjau, tiek verkiau. Tuščia, tuščia. Didžiausias kukurūzų laukas. Ėjau per tą lauką ieškojau, kur mes gyvenom, niekaip nerandu – sako radviliškietė Zita Jankūnienė.

Nors Z. Jankūnienė jau daugiau kaip 40 metų gyvena Radviliškyje, vis prisimena savo gimtinę – Rymiškio kaimą. Nepamiršo ir jo gyventojų – apie 20 gausių šeimų.

Kaimas pradėjo nykti sovietmečiu dėl melioracijos ir kolūkių. Paskutinis Rymiškio kaimą apie 75uosius paliko jos tėvas Izidorius Ungurys. Z. Jankūnienės gimtinė ir kiti išnykę aplinkiniai kaimai neseniai įamžinti ant skulptūros Radviliškio rajone Šiaulėnuose. Išsaugoti gyvenviečių atminimą bando bibliotekininkės.

„Tų kaimų, kai pradedi aiškintis yra išnykusių daug daugiau, negu mes jų radome. Kruopelytė po kruopelytės vis paaiškėja, kad jau šito kaimo nebėra. Ir tų pavadinimų tikrai yra jau apie 200 Radviliškio rajone dingę – apgailestauja bibliotekininkė Rima Giedrienė.

Pasak paveldosaugininkų, per 30 sovietmečio metų iš Lietuvos žemėlapio išbraukta daugiau kaip pusšešto tūkstančio kaimų pavadinimų. Dar keli tūkstančiai – nepriklausomoje Lietuvoje. Dėl vis blogėjančios demografinės padėties toks likimas gresia ir kitiems kaimams.

„Jeigu šeima, jauna šeima, nebeturi darbo tai ji automatiškai keliasi kažkur kitur. Tai ir užsidaro darželiai, užsidaro mokyklos, užsidaro parduotuvės, tai tas infrastruktūros nykimas irgi žmogų verčia ieškoti, kur galima gyventi pagal savo poreikius“, – pasakoja Radviliškio Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas Vytautas Simelis.

2019 metus paskelbus vietovardžių metais, atrasta apie pustrečio tūkstančio išnykusių kaimų. Dalis jų įamžinta parkuose, atminimo lentose ir paminkluose, specialiuose žemėlapiuose. Šiuo metu Lietuvoje galima aptikti apie 20 tūkstančių vietovardžių.

Apie tai – reportaže (nuo 17:54):

Žinios. Nuo sausio įsigalioja vadinamosios Mato reformos pakeitimai