Lietuvoje

2019.10.23 11:18

Gentvilas: dėl per menkų reikalavimų verslui gaisro žalą Alytuje dengs valstybė

Jūratė Skėrytė, BNS2019.10.23 11:18

Dėl gaisro padangų perdirbimo gamykloje Alytuje patirtą žalą turės dengti valstybė ir savivaldybės, nes įmonės draudimas nesiekia 50 tūkst. eurų, teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas.

„(...) banko garantijos tokiai veiklai ir atsakomybė yra itin maža. Šita įmonė yra apsidraudusi vos 18 tūkst. eurų už atliekų tvarkymą ir 30 tūkst. eurų civiline atsakomybe, o potenciali žala, pagal precedentus matyti, viršys milijonus“, – trečiadienį po neeilinio komiteto posėdžio aptarti gaisro Alytuje priežastis ir padarinius, žurnalistams sakė Simonas Gentvilas.

„Savivaldybės turės padėti gyventojams, turės apmokėti įmonėms už sustabdytą veiklą, o įmonės greičiausiai bus likimas toks pats, kaip ir prieš tai šito savininko buvusių įmonių“, – tvirtino politikas.

Jis pabrėžė, kad jau rudens sesijoje parlamentas privalo priimti Vyriausybės parengtus ir šiuo metu Seime strigusius projektus dėl taršos mokesčio, bankinių garantijų, veiklos vykdymo.

„Mes šiandien gesiname ne Alytaus gaisrą, o ateities gaisrus“, – sakė S. Gentvilas.

Anot jo, būtina išmokti Alytaus gaisro pamokas, nes to nepadaryta po 2002 metų gaisro Trakuose, kai degė didelis kiekis padangų.

„Kas svarbu, kad tokios pavojingos įmonės, kurios laiko padangas, jos dega nuolatos, o ugniagesiai nėra iškėlę tokių reikalavimų joms, kaip pavyzdžiui, bibliotekoms, archyvams, jie turi net aukštesnius reikalavimus negu tokios įmonės“, – sakė Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas.

Per komiteto posėdį paaiškėjo, kad padangų perdirbimo įmonė „Ekologistika“, kur praėjusią savaitę kilo gaisras, nėra įtraukta į įmonių, kurioms privaloma turėti ekstremalių situacijų planą, sąrašą.

Šį sąrašą sudaro Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas teigė, kad svarbiau stiprinti prevenciją.

„Ekstremalios situacijos planas – ką aš darysiu, jeigu blogai atsitiks, o mes kalbame apie tai, ką daryti, kad blogai neatsitiktų. O kad blogai neatsitiktų, visų pirma, reikia vertinti, ar tokia veikla galima tokiomis sąlygomis. Jeigu ji vyksta, kokie jai turėtų būti taikomi saugos reikalavimai“, – žurnalistams sakė pareigūnas.

Jo duomenimis, buvusios gamyklos „Alytaus tekstilė“ patalpose, kur kilo didelis gaisras, įsikūrusios kelios įmonės. Aštuonias iš jų ugniagesiai tikrino, penkiose aptiko priešgaisrinės saugos pažeidimų.

„Įvardyti konkrečiai, kuriai bendrovei, kokie pažeidimai nustatyti, tikrai negaliu, nes šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas. Renkame visą patikrinimų istoriją, visą informaciją, sankcijų taikymą, ją prijungsime prie ikiteisminio tyrimo“, – sakė M. Kanapickas.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai savo ruožtu kritikavo Vidaus reikalų ministeriją, kitas valstybės institucijas, kad jos nesiima reikiamų priemonių užtikrinti saugos reikalavimus tokiam verslui.

„Vidaus reikalų ministerija nėra išmokusi pamokų. Jeigu gyventojams liepiama dūmų detektorius namie turėti, tai padangų verslu užsiimantys, nuolatos degantys verslai turėtų turėti visai kitus reglamentavimus“, – sakė S. Gentvilas.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje yra vos du galingi kranai, reikalingi tvarkant tokio masto gaisravietę.

„Kiek girdėjau, kad yra tik du tokio galingumo kranai Lietuvoje, vienas griauna profsąjungos rūmus Vilniuje, kitas atvažiavo pas mus“, – sakė jis.

Administracijos vadovas pabrėžė, kad gaisravietėje dirbanti visa sunkioji technika – privati.

„Ar kai kas nors Astrave atsitiks, paliksime Vilniaus rajonui tvarkytis? Lietuva neturi savo technikos tokioms avarijoms likviduoti?“ – per komiteto posėdį retoriškai klausė konservatorius Paulius Saudargas.

Gaisras padangų perdirbimo gamykloje Alytuje kilo praėjusio trečiadienio naktį. Penktadienį gaisras lokalizuotas, tačiau ugniagesiai įvykio vietoje dirba ir toliau, nes padangos gaisravietėje dar smilksta.

Nuo gaisro pradžios liepsnas malšino kelios dešimtys ugniagesių iš Alytaus, aplinkinių savivaldybių, taip pat ir iš kitų Lietuvos vietų, jie nuolat keičiasi pamainomis.

Alytuje ir Alytaus rajone dėl gaisro ir jo padarinių paskelbta ekstremali situacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI