Lietuvoje

2019.09.26 15:50

Linkevičiaus atsakas konservatoriams: vengdami dialogo su Minsku atstovaujate Rusijai

Saulius Jakučionis, BNS2019.09.26 15:50

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad siūlydami vengti dialogo su Baltarusija opoziciniai konservatoriai atstovauja Rusijai.

Taip jis reagavo į konservatorių pareikštą nerimą, kad Lietuva gali keisti poziciją ir nebeblokuoti Europos Sąjungos (ES) sutarties su Baltarusija dėl bendradarbiavimo.

„Vietoje to, kad kas savaitę klaustų apie pozicijos pasikeitimą, jie galėtų susirūpinti, kad nėra normalaus dialogo su Baltarusija. Kokie gali būti pokyčiai tos šalies veiksmuose, jeigu mes iš viso nesikalbame?“, – BNS ketvirtadienį telefonu iš Niujorko sakė L. Linkevičius.

„Dar labiau stebina tai, kad jie nenori dialogo tarp ES ir Baltarusijos. Tai čia tikrai atitinka vienos šalies (Rusijos) interesus, bet aš nežinau, ar jie sąmoningai, ar nesąmoningai tos šalies interesus gina“, – teigė jis.

Iki šiol Vilnius vetuodavo ES ir Minsko santykių pagrindų susitarimą.

Konservatoriai sako, kad jiems kelia nerimą atsinaujinantis politinis dialogas tarp Lietuvos ir Baltarusijos bei trečiadienį Niujorke įvykęs šių šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas.

Konservatoriai teigia, kad Lietuvos galimybė blokuoti šį susitarimą yra priemonė užtikrinti Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Partija pareiškė, kad L. Linkevičius nesiima aktyvių priemonių siekiant vieningos Baltijos šalių ir visos ES pozicijos dėl Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros neįleidimo į bendrijos rinką.

Lietuvos diplomatijos atmetė šią kritiką: „Mūsų požiūris į elektrinę nesikeičia“.

„Tačiau mes matome platesnio aspekto dialogą su ta šalimi. Svarbu, kad ji išlaikytų savo suverenitetą, nes ji dabar patiria didelius išbandymus, taip pat mums svarbios žmogaus teisės, politinių partijų veikla Baltarusijoje“, – tvirtino L. Linkevičius.

„Nesikalbėjimas su ta šalimi neizoliuos Baltarusijos, o izoliuos mūsų galimybes ją paveikti“, – pridūrė jis.

Pasak ministro, ES šalys ir Baltarusija šiuo metu tariasi, kaip atrodytų susitarimas dėl santykių pagrindų, o Lietuva siekia į dokumentą įtraukti nuostatas dėl demokratijos ir branduolinės saugos.

„(Pritarsime sutarčiai), jeigu bus atspindėtos nuostatos, kokių mes reikalaujame, bet jeigu to nenutiks, be abejo, mes nepritarsime. Tas visiems žinoma“, – teigė L. Linkevičius.

Konservatoriai ketvirtadienį pranešė, kad šaukia neeilinį Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdį dėl L. Linkevičiaus susitikimo su Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi.

Dialogas su Baltarusija atnaujinamas liepą prezidentu tapus Gitanui Nausėdai. Ankstesnė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė buvo sustabdžiusi dialogą su Minsku, jos sprendimu nesusitikdavo ne tik šalių vadovai, bet ir užsienio reikalų ministrai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.