Lietuvoje

2019.09.11 19:23

„Snaigės“ žygiai liko be pinigų, ministerija atkerta – tokia naujoji tvarka

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.09.11 19:23

Daugiau nei du dešimtmečius rėmusi Keliautojų sąjungos rengiamus sveikatingumo užsiėmimus visuomenei, valstybė šiemet jiems neskyrė nė cento. Populiarūs renginiai, kaip „Snaigės“ ir „Šeimos“ žygiai, baidarių raliai, žygiai į kalnus, sutraukiantys tūkstančius šalies gyventojų, esą neatitinka naujojo Sporto rėmimo fondo reikalavimų.

Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentas, keliautojas, šiaurietiško ėjimo Lietuvoje pradininkas Algimantas Jucevičius tikino esąs nustebintas tokio sprendimo. Mat anksčiau Kūno kultūros ir sporto ir rėmimo fondas Keliautojų sąjungos organizuojamiems sveikatingumo renginiams kasmet skirdavo apie 30 tūkst. eurų, kartais ir daugiau. Šiemet, pradėjus lėšas skirstyti per naująjį Sporto rėmimo fondą, paaiškėjo, kad sąjungos vykdoma veikla nebeatitinka numatyto finansavimo modelio.

„Aišku, nustebino. Jeigu profesionaliam sportui ieškoma paramos, daromi kiti dalykai, o masinio sveikatingumo sportui, kuris daugybę metų pas mus buvo šalyje vystomas, šiandien jis kažkaip numetamas į pašalį. Ką čia daugiau gali pasakyti“, – nusivylimo neslėpė A. Jucevičius.

Keliautojų sąjunga yra „Sportas visiems“ asociacijos narė. Iš asociacijai priklausančių 19 organizacijų tik 3 buvo skirtas finansavimas per Sporto rėmimo fondą. Likusiems pasiūlyta ieškotis rėmėjų patiems. Minėtų 30 tūkst. eurų sumos, anot A. Jucevičiaus, sąjungos veiklai pakakdavo.

„Iš tų lėšų mūsų sveikatingumo žygiuose, tokiuose kaip „Snaigės“, mes paskatindavome šeimas, aktyviausius dalyvius, kokį snaigės ženklelį nupirkdavome, duodavome dalyviams. Tokios buvo mūsų išlaidos. O kaip dabar bus – nežinau. Šiuo metu vyksta visas aiškinimasis, peripetijos ir panašiai. Ir šiandien kalbėjau su vienu asociacijos atstovų, jis važiuos į Seimą, kur bus švietimo, mokslo ir sporto ministras pakviestas, kad jis paaiškintų, ką mes galime daryti. Yra viltis, kad nebus viskas nurašyta į nulį“, – vylėsi A. Juocevičius.

Keliautojų sąjunga taip pat ieško privačių rėmėjų ir renginių nutraukti neketina. Įvairūs žygiai ir toliau organizuojami kiekvieną savaitgalį. Masiškiausias iš keliautojų sąjungos organizuojamų renginių yra „Snaigės“ žygis, į kurį susirenka 1-1,5 tūkst. dalyvių, o kiekvieną savaitgalį į žygius renkasi ne mažiau kaip 200 žmonių. Taip pat vežamos keliautojų grupės į kalnus. Keliautojų sąjungos prezidento skaičiavimu, per metus jų renginiuose sudalyvauja daugiau nei 20 tūkst. žmonių.

„Kuo mes džiaugiamės ir didžiuojamės, kad mūsų renginiuose dalyvauja nuo 3 metukų iki 85 metų žmonės. Renginiai prieinami visiems. Ir mes skatiname, ypatingai šeimas, kad jos atvestų vaikus, ugdytų, kad jie priprastų prie viso šito. Kada vedame į žygį su vadovu, parodome gražiausias apylinkes, vietas, apie paminklus. Tai mūsų didžiausia sėkmė ir džiaugsmas“, – tikino A. Jucevičius.

Kito būdo paramai gauti nėra

Pagal naują Sporto įstatymą, šiais metais valstybės biudžeto lėšos skirstomos per Sporto rėmimo fondą, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ir Centrinė projektų valdymo agentūra.

ŠMSM anksčiau yra skelbusi, kad šiemet paramai gauti pateikta apie 1,4 tūkst. paraiškų, iš kurių tinkamomis pripažinti du trečdaliai. Kodėl Keliautojų sąjunga nepateko tarp jų – ministerijos komunikacijos skyrius neatsakė, tik pabrėžė, kad Kiekvienos paraiškos vertinimas viešai nėra skelbiamas.

„Norime paaiškinti dėl paties Sporto rėmimo fondo, kuris įsteigtas pernai priėmus naują Sporto įstatymą. Jį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Centrinė projektų valdymo agentūra. Sporto rėmimo finansavimą perėmus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, lėšos sporto veikloms skirstomos nebe uždarai, o įvertinus projektus keliais etapais ir pasitelkus ekspertus iš įvairių sporto sričių.

Paraiškas šiemet vertino kelios dešimtys įvairioms sporto sritims atstovaujančių ekspertų, kurių paslaugos buvo perkamos viešo konkurso būdu. Po to ekspertų vertinimus dar peržiūrėjo Sporto komisija ir pateikė savo siūlymus švietimo, mokslo ir sporto ministrui dėl projektų finansavimo“, – teigiama ministerijos Komunikacijos skyriaus LRT.lt atsiųstame atsakyme.

Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Kęstutis Smirnovas patikino, kad kito būdo be Sporto rėmimo fondo užsitikrinti valstybės paramai nėra.

„Visi renginiai yra reikalingi, ar didesni ar mažesni, susiję su fiziniu aktyvumu, kuris ir prisideda prie sveikos gyvensenos, jie skatina žmones užsiimti fizine veikla, o tai turi įtakos ir žmonių savijautai. Tačiau finansavimas skiriamas per Sporto rėmimo fondą, yra tvarkos. Negali būti nevyriausybinėms organizacijoms skiriamas biudžetinis finansavimas. Yra sukurta sistema, teikiamos paraiškos, jos buvo įvertintos. Visame pasaulyje taip yra: tik per projektus ir fondus. O išskirtinį dalyką daryti vienam ar kitam – tai jau interesų konfliktas“, – sakė K. Smirnovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.