Lietuvoje

2019.05.13 10:41

Rinkimus pralaimėjęs Skvernelis neatmestų galimybės tapti Seimo pirmininku

siūlo Karbauskiui pasitikrinti pasitikėjimą
Justinas Šuliokas, LRT.lt2019.05.13 10:41

Po įtemptos rinkimų nakties paaiškėjo, kad premjeras Saulius Skvernelis nepateko į antrąjį prezidento rinkimų turą. Antrajame ture susirungs Ingrida Šimonytė su Gitanu Nausėda. Pirmadienį S. Skvernelis patvirtino savo pasiryžimą pasitraukti iš premjero posto, tačiau neatmetė galimybės tapti Seimo pirmininku.

S. Skvernelis pirmajame rinkimų ture surinko 19,72 proc. balsų. Rinkimų naktį jis patvirtino savo ankstesnį pažadą, kad nepatekęs į antrą turą jis neketina toliau būti premjeru.

Rinkimus pralaimėjęs Skvernelis neatmestų galimybės tapti Seimo pirmininku.

S. Skvernelis konferenciją pradėjo padėkomis, taip pat pasveikino į antrą turą patekusius kandidatus. 

„Niekuomet nekvestionuoju mūsų žmonių sprendimų, skirtingai nuo kitų politikų, tikrai nesakysiu, kad išrinko ne tuos, tai žmonių pasirinkimas, žmonių valia ir ji gerbtina ir nekvestionuotina“, – sakė jis. 

Jis vėl teigė, kad savo pažadą įvykdys ir pasitrauks iš premjero posto: „Vyriausybė savo darbą baigs liepos 12 d. Tol, kol nedirbs naujas šalies vadovas, vyriausybė privalo dirbti, neįnešant sumaišties. Kad būtų pasiruošta naujos vyriausybės suformavimui“, – sakė jis.

Paklaustas, ar persigalvotų, jei būsimas prezidentas išreikštų pasitikėjimą premjeru ir paprašytų pasilikti poste, S. Skvernelis prašė nespėlioti: „Dabar gal nespėliokime, kaip būtų, jeigu būtų. Aš savo poziciją išsakiau ir jos laikausi. O gyvenime, kaip bus, tegul spėlioja politologai, analitikai ir žurnalistai. Esu prisiekęs tik Lietuvos Respublikai ir visuomet priesaikos laikausi. Čia nėra žodis, paleistas į orą, tai yra žmonių sprendimas, pakankamai išraiškingas, nes 60 proc. yra už centro dešinės politikos įgyvendinimą, o vyriausybės programa orientuota visiškai priešingai, t. y., į centro kairės.“

Paklaustas, ar matytų save Seimo pirmininko poste, S. Skvernelis neatmetė šio scenarijaus: 

„Variantas, dar negalvojau apie tai“, – atsakė S. Skvernelis.

Premjeras neslėpė manantis, kad „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis turėtų pasitikinti pasitikėjimą partijoje.

Paramos konkrečiam kandidatui antrajame ture S. Skvernelis nepateikė: „Dabar esame vienodoje situacijoje. Aš stebėsiu debatus, darkart paskaitysiu kandidatų programas. Esminis įvykis – kad nebūtų posūkių atgal, kad nebūtų šalis valdoma grupių interesų, kurios yra šešėlyje ir būtų tęsiama ta programa, kuri būtų orientuota į socialinius dalykus.“

LRT.lt primena, kad sekmadienio vakarą premjeras, atvykęs į savo rinkimų štabą, bendražygiams ir kolegoms pareiškė, jog, jei praloš šalies vadovo rinkimuose, liepos 12 d. pateiks atsistatydinimo pareiškimą.

„Tai nėra pagąsdinimas. Jeigu šiandien mes „prapilsime“, jeigu aš „prapilsiu“, liepos 12 dieną pateiksiu atsistatydinimo pareiškimą“, – susirinkusiems kolegoms ir bendražygiams sakė S. Skvernelis.

S. Skvernelio kandidatūrą prezidento rinkimuose iškėlė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Partijos lyderis R. Karbauskis pirmadienio naktį pareiškė, kad jeigu „valstiečiai“ pralaimės Europos Parlamento (EP) rinkimus, jie suteiks galimybę vyriausybę formuoti konservatoriams, jei šie į premjerus siūlys partijos lyderį Gabrielių Landsbergį.

„Jeigu EP rinkimuose mes laimėsime daugiausia balsų, tai tokiu atveju svarstysime, ką daryti toliau, o jeigu rinkimus pralaimėsime, tai paprasčiausiai duosime konservatoriams galimybę formuoti vyriausybę. Aišku, sąlyga turėtų būti paprasta – G. Landsbergis imasi atsakomybės, o mes balsuojame už jį. Jeigu bus siūlomas kažkoks kitas variantas, mes su juo nesutiksime. Tada bus neeiliniai Seimo rinkimai tikriausiai“, – žurnalistams po prezidento rinkimų sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskis pažymėjo, kad, jei „valstiečiai“ EP rinkimuose pasirodytų labai gerai, jis pats mėgintų įtikinti S. Skvernelį likti premjero pareigose.

S. Skvernelis sulaukė 19,72 proc. rinkėjų balsų. Jį aplenkė Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatė Ingrida Šimonytė, surinkusi 31,13 proc. balsų, ir Gitanas Nausėda, kurį palaikė 30,92 proc. rinkėjų.

Rinkimuose taip pat dalyvavo socialdemokratas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, kuris liko ketvirtas su 4,69 proc. rinkėjų palaikymu. Penktas liko filosofas Arvydas Juozaitis, gavęs 4,69 proc. rinkėjų balsų, šeštas – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Septintas pirmajame ture liko Seimo narys Mindaugas Puidokas, aštuntas – Naglis Puteikis, o mažiausiai rinkėjų palaikymo sulaukė europarlamentaras Valentinas Mazuronis.

Antrasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 26 dieną kartu su EP rinkimais.

Konferencija. Saulius Skvernelis: į visus tris klausimus atsakau – nežinau

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt