Šią vasarą Tauragė pelnytai tampa šalies fotografijos centru – iki pat rudens vykstančio festivalio „Kvadratu“ programoje – 8 fotografijos parodos, pasklidusios po įvairias miesto erdves. Žinomi fotografai iš Lietuvos ir viso pasaulio – Irano, Ukrainos, JAV, Bangladešo – atliepė festivalio temą „Ribos“, o lankytojus kviečia tyrinėti karo, ekologijos, bėgančio laiko ir prisiminimų temas, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.
Pavasarį prasidėjęs ir iki pat rudens vidurio besitęsiantis, jau aštuntąjį kartą vykstantis festivalis „Kvadratu“ šiemet lankytojus pakvietė tyrinėti ribas. „Ribas suvokiame plačiąja prasme – kaip asmenines, socialines, kultūrines, istorines ir geografines. Ar riba visada skiria, o gal kartais – sujungia?“ – klausia festivalio organizatoriai.

„Tauragės krašto muziejus „Santaka“, nuosekliai plėtodamas medijų meno barą, užima svarbią vietą Lietuvos fotografijos žemėlapyje. Džiaugiuosi, jog kartu su komanda kasmet galime pasiūlyti miestui ir jo svečiams aukštos meninės vertės analoginės ir skaitmeninės fotografijos parodas, kurių didelė dalis sukuriama Tauragėje muziejaus rengiamų meno rezidencijų, plenerų metu.
Festivalis „Kvadratu“ kasmet gilinasi į skirtingas temas, kviesdamas tyrinėti santykį su savimi ir aplinka per kūrybą. Manau, jog tai ne tik menininkams, bet ir žiūrovams svarbi platforma, skirta mėgautis menu ir ieškoti kultūrinio tapatumo“, – teigia festivalio koordinatorė, muziejaus direktorė Eglė Červinskaitė.

Kaip įprasta, festivalio programoje ir šiemet svarbią vietą užima fotografija – parodos eksponuojamos Tauragės pilyje esančioje Fotografijos galerijoje, Pilies parodų salėje, įvairiose miesto erdvėse įsikūrusiose lauko ekspozicijose.
„Šiais metais menininkus kvietėme tyrinėti festivalio temą „Riba: išnykstantys kontūrai“. Paskelbę atvirą konkursą, sulaukėme didžiulio tarptautinio susidomėjimo – beveik 200 menininkų pasiūlymų. Džiugu, kad šiemet parodos labai skirtingos, atliepiančios ne tik viso pasaulio, bet ir pačios Tauragės kontekstą. Viena paroda bus atidaryta ir naujoje lokacijoje – atokiau nuo miesto esančiame, tačiau gausiai lankomame Tauragės miesto parke“, – pasakoja „Santakos“ Fotografijos galerijos kuratorius Juozas Petkevičius.

Tauragei skirtą fotografijos parodą „Jūra teka“ pristatantis dokumentinės fotografijos kūrėjas ir lektorius Artūras Morozovas fotoaparato akutę nukreipė į Tauragę skiriančią ir suvienijančią miesto upę – Jūrą.
„Vaikščiodamas palei Jūrą, kalbindamas jos pakrančių gyventojus, pajutau, kad upė nėra vien geografijos linija žemėlapyje. Ji – lėta, bet atkakli laiko tėkmė, nešanti ne tik vandenį, bet ir miestą: per metų laikus, per kartas, per besikeičiančius žmonių gyvenimus“, – pasakoja menininkas.
Daug dėmesio jau sulaukė ir menininko, lektoriaus Valentino Odnoviuno paroda „Stebėjimas“. Politinių kalėjimų akutes įamžinusi fotografijų serija praėjusiais metais įvertinta prestižiniu platformos „LensCulture“ „Critics’ Choice Award 2025“ apdovanojimu, o iki pat spalio pabaigos ją bus galima išvysti Tauragės pilyje įsikūrusioje Fotografijos galerijoje.

Parodų žemėlapyje – ir pavasarį organizuoto plenero „Camera Obscura Tauragė“ dalyvių fotografijos, tapusios ekspozicija „Riba“. Fotografija čia atsiskleidžia kaip nuolatinė paieška – ne aiškaus atsakymo, o momento, kuriame kažkas trumpam tampa matoma. Projektu siekta supažindinti su klasikinės fotografijos būdais ir palaikyti jų veikimą vis labiau atsinaujinančių ir greitų skaitmeninių fotoaparatų naudojimo laikais. Būtent plenero dalyviai fiksavo šios kolektyvinės parodos kadrus dumplinėmis ir pinhole kameromis.

Lauko parodose – Lietuvos ir užsienio menininkai
Lauko parodos Tauragėje jau tapo laukiama tradicija – kasmet festivalio dalyvius jos kviečia išeiti į viešąsias erdves, pasivaikščioti miesto parkuose, aplankyti skverus ir aikštes.
Šių metų programoje – jautrią karo Ukrainoje temą nagrinėjanti paroda „Tikiuosi, tavo šeima saugi“, kūrybinio dueto – Mariaus Krivičiaus ir Linos Margaitytės – paroda apie besikeičiantį pasaulį ir žmones „Atsisveikinimai“, į Meksikos pasienį nukelianti ir žiaurią migrantų kasdienybę fiksuojanti ekspozicija „Išnykimo geografija: migrantų mirtys JAV ir Meksikos pasienyje“, į jaunąją kartą Irane pažvelgti kviečianti paroda „Gen Z“ ir gamtines katastrofas Bangladeše atskleidžianti „Mėlynoji figa“.

Gegužės 16–spalio 31 d. Tauragėje vykstantis meno festivalis „Kvadratu“ rengiamas nuo 2019-ųjų. Kasmet apjungdamas profesionalaus meno žanrus – medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą bei tapybą – festivalis Tauragės miesto erdves transformuoja į meno galeriją, o gyventojus ir svečius kviečia nerti į auginančias kultūrines patirtis.
Festivalį organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė.
Nepraleiskite svarbiausių kultūros naujienų ir gaukite jas kiekvieną penktadienį į savo elektroninio pašto dėžutę užsisakę LRT kultūros naujienlaiškį. Šio naujienlaiškio nenorėsite atsisakyti.









