Kultūra

2018.08.31 08:13

Naujame muziejuje Vilniuje – per 7 tūkst. meno ir istorinių eksponatų

BNS 2018.08.31 08:13

Sostinėje, Užupyje, duris atveria naujas privatus muziejus – Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“. Jame bus eksponuojama per 7 tūkst. su Lietuvos istorija susijusių meno darbų, apimančių laikotarpį nuo XV amžiaus iki šių dienų.

Anot muziejaus iniciatoriaus advokato Rolando Valiūno, pavadinimas „Tartle“ škotų kalba reiškia jausmą.

„Tai jausmas, kai kažką matai pažįstamo, bet niekaip negali prisiminti kur. Dauguma mūsų meno darbų bus būtent tokie, pradedant Vilniaus vaizdais ir kitais. Manome, kad tas jausmas skatins ir pažinimo norą“, – BNS sakė R. Valiūnas.

Anot jo, pagrindinė muziejaus misija bus priminti paprastų piliečių primirštą Lietuvos istorijos tarpsnį, t. y. laikotarpį tarp Žalgirio mūšio 1410-aisiais ir 1918-ųjų Lietuvos valstybės atkūrimo.

„Tą tarpą, apie 500 metų, žmonės nelabai žino ir gal net nelabai nori žinoti – buvo kažkoks Oginskis, buvo Barbora Radvilaitė, buvo 1863-iųjų sukilimas, bet kas, dėl ko, kaip – neaišku. Trečia, mūsų meno kultūra buvo kurta labai skirtingomis kalbomis kalbančių žmonių – lietuvių, lenkų, jidiš, baltarusių, vokiečių. Todėl tikimės, kad lankysis ir nemažai užsienio turistų, kuriems bus įdomu pažinti Lietuvos istoriją“, – sakė R. Valiūnas.

Muziejuje bus per 7 tūkst. eksponatų, iš jų - apie tūkstantį tapybos darbų, 390 skulptūrų, apie 500 senųjų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) žemėlapių, apie 2 tūkst. senųjų knygų, išleistų iki 1905 metų. Taip pat įvairūs sidabro dirbiniai,  ginklai, įskaitant keturias XVII amžiaus patrankas, LDK Didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Augusto II (stipriojo) medžioklinius pistoletus, kitos su Lietuva susijusios vertybės.

Anot R. Valiūno, muziejuje bus ir šiuolaikiniam menui skirta ekspozicija, apimsianti platesnį, tarptautinį kontekstą: nuo litvako Žako Lipšico iki šiuolaikinio austrų menininko Erwino Wurmo skulptūrų. Jos su kitomis skulptūromis bus eksponuojamos dviejuose skulptūrų kiemeliuose.

Kolekcionierius sako, kad apie pusė darbų yra atkeliavę iš įvairių užsienio aukcionų, galerijų, parduotuvių, likusi dalis įsigyta Lietuvoje. Meno kolekciją E. Valiūnas rinko kartu su verslo partneriais, prie jos kūrimo prisidėjo ir įvairūs mecenatai.

Muziejus lankytojams bus atidarytas nuo spalio vidurio, prieš tai užsiregistravus internetu. Bilietas kainuos 7 eurus, senjorams ir vaikams – perpus pigiau. Muziejuje lankytojams talkins gidas.

Iki tol visą rugsėjį centre bus leista lankytis menotyrininkams.