Kultūra

2016.11.19 09:57

„Vilnius Mama Jazz“: užburianti džiazo pasaka

LRT.lt2016.11.19 09:57

Penktadienio vakarą, sausakimša Lietuvos nacionalinio dramos teatro didžioji salė, po kelių bisų aplodismentais palydėjo vokalistę China Moses. Ji pradėjo Vilnius Mama Jazz koncertų maratoną festivalio pagrindinėje scenoje. Ne ką mažesnio palaikymo susilaukė jaunasis pianistas Richardas Banys, grojęs pirmojoje vakaro dalyje, rašoma pranešime spaudai.

Vakaro sėkmė lemta kelių intrigų. JAV gimusi, Paryžiuje gyvenanti dainininkė Chiną Moses  – garsios džiazo vokalistės Dee Dee Bridgewater dukra. Ji žavėjo festivalio klausytojus savo teatrališku, įspūdingu pasirodymu prieš dešimtmetį. Dee Dee Bridgewater yra pagrindinė festivalio viešnios įkvėpėja.

„Mūsų balsai panašūs, žinau, kad metams bėgant ir savo išore tampu vis panašesnė į mamą. Ir tai nėra blogai, nes manau, kad mano mama išties „karšta“. Jei ne ji, turbūt nebūčiau pasirinkusi profesionalios muzikinės karjeros. Ji mane labai įkvėpė – net ir patarimais apie muzikos verslo subtilybes“, – neslepia Ch. Moses.

Koncerte Vilniuje, Ch. Moses užvaldė publiką nuo pirmos akimirkos scenoje. Ryškus balsas, subtilus svingo pojūtis, charizmatiška asmenybė nepaleido klausytojų dėmesio iki paskutinės akimirkos.

Pasirodymą lydėjo dar vienas ypatingas akcentas – grupėje, su kuria Ch. Moses keliauja po pasaulį, groja ir lietuvis – būgnininkas Marijus Aleksa. Puikiai pažįstamas džiazo klausytojams Lietuvoje, jis šiuo metu gyvena Londone.

Pirmojoje koncerto dalyje pirmąjį solo pasirodymą surengė festivalio debiutantas R. Banys. Pasak jo, šis koncertas – vienas didžiausių karjeros iššūkių. Scenoje Richardas jautėsi laisvai, jo nevaržoma mintis ir charizma plaukė fortepijono klavišais.

Tiesa, naujoku džiazo scenoje jo nepavadinsi – Richardas jau yra koncertavęs ryškiausiomis Lietuvos džiazo asmenybėmis, o pianisto vardą daugiau džiazo gerbėjų išgirdo per pastaruosius porą metų – kai jis tapo kelių konkursų, tarp jų – „Jazz improvizacija“ ir „Mir džiaza“ (Rusijoje) prizininku. Iš Keitho Jarretto, Michelio Petrucciani, Billo Evanso ir kitų džiazo legendų įkvėpimo besisemiantis, Lotynų Amerikos džiazu ir „fusion“ besižavintis pianistas jau ir pats ugdo jaunus muzikantus – Vilniaus kolegijoje dėsto fortepijono specialybę.

Šeštadienį „Vilnius Mama Jazz“ scenoje susitiks dviejų džiazo kartų banginiai. Jaudinantį, energingą, polėkio ir charizmos kupiną džiazą grojantys „Phronesis“ yra viena įdomiausių šių dienų Europos džiazo grupių. Tačiau trijulės nariai dar nebuvo gimę, kai susibūrė kita festivalio svečių grupė. 46-uosius savo istorijos metus skaičiuojantis kolektyvas „Oregon“ – viena ryškiausių šių metų festivalio žvaigždžių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.