Kultūra

2021.10.15 16:45

„Būsiu su tavim“: supermoterų tandemas pakeitė savižudybių skaičiumi pirmavusį miestą

Austėja Kuskienė, LRT KLASIKOS laida „Pilno metro“, LRT.lt2021.10.15 16:45

Dvi moterys, psichologė ir policijos pareigūnė, imasi sudėtingos misijos – gimtajame Kupiškio mieste sumažinti rekordinį savižudybių skaičių. Valija ir Gintarė keliauja nuo durų iki durų, gelbėdamos vienišiausius savo bendruomenės narius jautrumu ir empatija. Viena filmo režisierių Virginija Vareikytė LRT KLASIKAI sako, kad itin jautrios lietuviams temos ėmėsi būtent šio supermoterimis vadinamų pagrindinių herojų tandemo dėka.

Kasdien jausdamos baimę prarasti dar vieną gyvybę, dokumentinio filmo herojės psichologė, Psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap ir policijos pareigūnė Gintarė Meškienė užmezga stiprų tarpusavio ryšį, iš nelaimės gniaužtų ištrauksiantį ne vieną bėdų prislėgtą žmogų. Drauge joms pavyksta numalšinti krizę ir atrasti, kad savižudybių prevencija gali būti veiksminga.


Būtent per šių moterų veiklą apie savižudybių prevenciją pasakoja dokumentinis filmas „Būsiu su tavim“, kurį pristatys festivalis „Nepatogus kinas“. Kuriant filmą jautriai gvildenamos sudėtingos temos, o įkvėpimo semiamasi iš tikrovės, visai šalia mūsų aptinkamos daug dažniau, nei patys galėtume pamanyti.

Papirko nuoširdi meilė savam darbui

Mintis imtis šio filmo kūrimo pirmiausia kilo prodiuseriui Lukui Trimoniui, kuris norėjo, kad kokiu nors būdu dokumentikoje atsispindėtų Lietuvą kankinanti savižudybių pandemija, sako viena filmo režisierių Virginija Vareikytė. Sulaukusi pasiūlymo kurti, Virginija atvirauja nerodžiusi didelio entuziazmo, mat, kaip pati sako, Lietuvai ši tema buvusi per daug jautri ir rimta.

„Aš tiesiog netikėjau savo jėgomis, kad šia tema galima ką nors padaryti veiksmingo, – neslepia filmo režisierė. – Tačiau tada išgirdome apie projektą Kupiškyje – apie labai paslaptingai skambantį savižudybių prevencijos algoritmą. Sužinojome, kad ten dirba tokia Valija Šap. Nutarėme nuvažiuoti į Kupiškį ir susitikti su ja.“

Jos atrodė labai kinematografiškai. O pirmas jausmas, kuris mums kilo, – tai noras su šitomis moterimis tiesiog būti viename kambaryje.

V. Vareikytė

Per vieną susitikimą filmo režisieriai pastebėjo šiltą būsimų herojų Valijos ir Gintarės bendravimą. Pasak V. Vareikytės, abi moterys, nepaisant itin jautrios ir sudėtingos savo darbo veiklos, tryško gera nuotaika.

„Jos atrodė labai kinematografiškai. O pirmas jausmas, kuris mums kilo, – tai noras su šitomis moterimis tiesiog būti viename kambaryje. Norisi žiūrėti, kaip jos dirba, nes nuo jų eina tokia gera ir nuostabi energija. Taip užgimė mūsų, kaip dokumentininkių, meilė iš pirmo žvilgsnio ir visos abejonės dėl filmo išsisklaidė“, – šypsosi pašnekovė.

Savijauta natūraliai pavirto į kino kalbą

Viena filmo herojų, policininkė Gintarė Meškienė, prisimena, kad Kupiškio policijai įsitraukti į savižudybių prevenciją nebuvo paprasta, mat norą padėti žmogui vis atsverdavo klausimas, kaip tai padaryti. Galų gale atradus sėkmingą formulę ir į bendrą pagalbos komandą įtraukus ne tik policiją, psichologus, bet ir savivaldos atstovus, seniūnijų socialinius darbuotojus, medikus bei kitų profesijų atstovus, šiaurės rytuose esantis Lietuvos miestelis pradėjo keistis.

Kitaip reaguoti gal net nebuvo laiko ir analizių, nes išgirdus apie įvykį tau reikia važiuoti, galvoti ir tu orientuojiesi į pagalbą žmogui, o ne į filmavimo grupę.

G. Meškienė

Kupiškio miestas filme pasirinktas neatsitiktinai. Šiame mieste prieš septynerius metus savižudybių skaičius buvo vienas didžiausių ne tik Lietuvoje – jis du kartus lenkė bendrą Lietuvos vidurkį ir keturis kartus Europos vidurkį.

Prisimindama filmavimus, G. Meškienė tikina buvusi nustebinta režisierių komandos profesionalumo. Anot jos, filmas sukosi tarsi nepastebimai ir visiškai netrukdė dirbti savo darbo. „Filmavimo komanda taip sugebėjo prisiderinti, kad jie buvo matomi šalia minimaliai – jie visiškai netrukdė mūsų darbui.

Mes tiesiog dirbome ir darėme tai, ką reikia, išgyvenome tas situacijas taip, kaip reikia realiu laiku – kitaip reaguoti gal net nebuvo laiko ir analizių, nes sužinojus apie įvykį reikia važiuoti, galvoti ir tu orientuojiesi į pagalbą žmogui, o ne į filmavimo grupę“, – be užuolankų filmo kūrimo virtuvę prisimena viena herojų.

Filmo režisierė prisimena sceną, kai policijos pareigūnė aplanko vienišą, atokiai gyvenantį senyvo amžiaus žmogų ir pasiteirauja, ar jam vakarais nėra liūdna. Tuomet supranti, kokia yra didelė šių žmonių izoliacija, vienatvė ir liūdesys, sako V. Vareikytė.

Mes buvome sujaudinti to, ką pamatėme, ir ta savijauta natūraliai pavirto į kino kalbą.

V. Vareikytė

„Dėmesys, kurį tokiu būdu parodo pareigūnai, medikai, psichologai, socialiniai darbuotojai, yra labai svarbus, – neabejoja ji. – Tai parodo, kokie mes visi trapūs, kai esame vieniši, ir kiek daug mums reiškia, kai kas nors tą dėmesį parodo. Mes buvome sujaudinti to, ką pamatėme, ir ta savijauta natūraliai pavirto į kino kalbą.“

Padėti žmogui pasiryžusi visą gyvenimą

Kita filmo herojė, psichologė Valija Šap, sako gerai prisimenanti, kaip priėmė Kupiškio mero siūlymą suburti darbo grupę, kuri spręstų itin opią savižudybių problemą 16 tūkst. gyventojų turinčioje savivaldybėje. Moteris neslepia tikėjusi, kad darbus pavyks nuveikti vos per kelis mėnesius, ir net neįsivaizdavo, jog užduotis pareikalaus tiek daug darbo.

Šiame gyvenime, esu tikra, dirbsiu tiek, kiek galėsiu, ir padėsiu žmonėms, nes ši problema tikrai nebus išspręsta maksimaliai tiek, kiek įmanoma.

V. Šarp

„Tuo metu aš nesupratau, ką reiškia mano „taip“. Sutikau, nes maniau, kad turiu progą padėti žmonėms, kurie gyvena mano rajone. Įsivaizdavau, kad subursime darbo grupę, pasitelksime ekspertus, vietos specialistus, visuomenę, žiniasklaidą, apsitarsime, kaip padėti tiems kenčiantiems žmonėms, ir per keletą mėnesių mūsų darbas bus padarytas, – prisimena V. Šarp. – Tačiau, kaip parodė gyvenimas, klydau.

Aš suprantu, kad šita savižudybių tema yra labai gili ir ji nebuvo sprendžiama dešimtmečius. Kai mes pamatėme pirmuosius mūsų visų bendro darbo rezultatus ir mano šeima paklausė, ką tu toliau gyvenime veiksi, kai baigsi tą savižudybių problemos sprendimą, aš šypsodamasi jų paklausiau: kuriame gyvenime? Šiame gyvenime, esu tikra, dirbsiu tiek, kiek galėsiu, ir padėsiu žmonėms, nes ši problema tikrai nebus išspręsta maksimaliai tiek, kiek įmanoma.“

Įkvepia imtis pilietinių iniaciatyvų

Filmą jau peržiūrėjo sveikatos srityje dirbantys specialistai. Pasak jų, filmas įkvepiantis, kviečiantis nepasiduoti sunkiomis minutėmis ir, nors tema yra nelengva, „Būsiu su tavim“ nestokoja šviesos ir jautrumo. Pagrindines herojes pažįstantieji pažymėjo, kad filme jos tokios kaip gyvenime, viskas perteikta labai natūraliai.

Žiūrėdama filmą aš juokiausi su tomis dviem fantastiškomis moterimis ir verkiau, ir palaikiau jas. Džiaugiausi, kad tokių moterų yra Lietuvoje ir kad jos sukūrė programą, kuri, man atrodo, yra nepaprastai svarbi.

A. Diržiūtė

Dokumentinį filmą „Būsiu su tavim“ žiūrėjo ir aktorė Aistė Diržiūtė. Mane filmas labai palietė, nes psichologinės sveikatos temos man yra labai svarbios ir artimos, sako ji.

„Bet ne tik dėl to. Manau, labai sunku sukurti filmą tokia sunkia ir jautria tema, o ypač sunku sukurti jį nepaprastai šviesų. Galbūt dėl to filmas prasismelkia iki jautriausių sielos dalelių. Žiūrėdama filmą aš juokiausi su tomis dviem fantastiškomis moterimis ir verkiau, ir palaikiau jas. Džiaugiausi, kad tokių moterų yra Lietuvoje ir kad jos sukūrė programą, kuri, man atrodo, yra nepaprastai svarbi. Išgirdau apie ją pirmą kartą ir dabar tiesiog nekantrauju sužinoti, kokiose savivaldybėse ji veikia, ir jei jos nėra mano gimtojoje savivaldybėje – pastūmėti prisidėti“, – sako filmo įkvėpta aktorė A. Diržiūtė.

LRT.lt informuoja, kad Virginijos Vareikytės ir Maximilienu Dejoie dokumentinio filmo „Būsiu su tavim“ premjera vyks jau šį penktadienį, spalio 15 dieną, kino festivalyje „Nepatogus kinas“. Taip pat filmo premjeros bei susitikimai su kūrybine grupe ar diskusijos filmo tematika vyks įvairiuose Lietuvos miestuose: Kaune nuo spalio 19 d., Vilniuje, kino teatre „Skalvija“, nuo spalio 22 d., Panevėžyje nuo spalio 26 d., Marijampolėje nuo spalio 27 d., Klaipėdoje nuo spalio 28 d. Vėliau filmas bus rodomas Kupiškyje ir kituose šalies miestuose.

Plačiau apie šį filmą pasakojama radijo reportaže.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien Visą parą
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI Kasdien 16-19 val.
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
tuesi.lt interneto svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui
Informacija svetainėje pateikiama glaustai, atsižvelgiant į specifinius kiekvienos tikslinės grupės poreikius. Savižudybės krizę patiriančiam asmeniui suteikiama informacija apie įvairius pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje, ir ko jis gali tikėtis, kreipdamasis pagalbos telefonu, internetu ar susitikęs su specialistu. Norintieji padėti išgyvenantiems savižudybės krizę šioje svetainėje sužinos apie rizikos ženklus, priežastis ir mitus apie savižudybes, ras patarimų, kaip tinkamai suteikti pagalbą. Specialistams pateikiama išsami informacija, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svetainėje taip pat publikuojamos savižudybės krizę išgyvenusiųjų istorijos. tuesi.lt
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt