Kultūra

2021.03.29 16:35

Vilniaus oro uosto stovėjimo aikštelėje – tapybos paroda: kviečia panirti į miražą

Audra Avižiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.03.29 16:35

Kol šalyje karantinas, kūrėjai kviečia savo darbais gėrėtis kiek neįprastose vietose – vitrinose, parkuose, o kartais net automobilių stovėjimo aikštelėse. Į Vilniaus oro uosto stovėjimo aikštelėje kilusį tapybos miražą pakilti ir išskristi siūlo autorius Ramūnas Dagys.

Meno išsiilgusius tapytojas Ramūnas Dagys kviečia panirti į miražą – parodą, surengtą neįprastoje erdvėje – daugiaaukštėje automobilių stovėjimo aikštelėje Vilniaus oro uoste. Menininko paveikslai iš jo dirbtuvių buvo perkelti ir pritaikyti ekspozicijos vietai – išdidinti taip, kad būtų patogu juos apžiūrėti sėdint automobilyje.

Ekspozicijos keliasi į neįprastas erdvės: Ramūnas Dagys kviečia į jo tapybos miražus pažvelgti iš oro uosto

„Žiūrovas pamatys miražą, mano darbų dėlionę, vadinkim taip. Tai nėra originalai, bet jie duoda kažkokį impulsą žmogui, šis, aišku, jei susidomės, pamatys ir originalų darbą. Kadangi kai kas uždaryta, kai kas ne, sugalvojom tokį būdą, kad žmonės lankytų parodas, nors ir keistu būdu, bet ir taip galima. Mus ir pačius nustebino tokia idėja. Džiaugiuosi šituo projektu“, – kalbėjo R. Dagys.

Vaizdinę meno patirtį papildys ir garsas: lankytojai turės galimybę klausytis pasirinkto muzikinio garso takelio arba įrašyto pokalbio su darbų autoriumi. Erdvėje taip pat sukurta šviesų kompozicija, leisianti lankytojui pasijausti lyg parodų salėje.

Autoriaus įsitikinimu, meną galima pristatyti įvairiose erdvėse. „Reikia auklėti žmones, puoselėti suvokimą ne tik reklama, bet ir tikra tapyba. Ji turi eiti į žmones. Žmonės turi ją suprasti – jei ne iš pirmo karto, tai iš antro, iš penkto. Jį vis tiek turi pasiekti impulsai arba kilti susidomėjimas tais dalykais. Mes skleidžiame kultūrą, o žmogui reikia atsirinkti“, – sakė R. Dagys.

Menininko kūrybinis kelias tęsiasi 35-erius metus. Jis tapo, lipdo, domisi medžio, akmens, metalo darbais. Tarp realistinio meno ir abstrakcijos balansuojantis autorius darbuose ekspresyviais potėpiais įamžina gamtą.

Jis tvirtina savo braižą atradęs jau seniai. „Džiaugiesi ta laisve, trykštančia energija, kai stovi prieš baltą drobę, eina toks koncentratas, tokia palaima. Atrodo, iš kur?“ – pasakoja R. Dagys. Įkvėpimo jis semiasi iš įvairių peizažų: „Būni prie jūros, tapai jūrą, būni prie ežero, upės, plenere, pasiimi į save gamtos impulsų, virpėjimų. Tiesiog negaliu nefiksuoti, nes viskas eina per vidų, per mane.“

„Aš tuo džiaugiuosi, tik taip save įsivaizduoju. Aišku, kūryba keičiasi, braižas, laisvumas, bet čia kritikai tegu reiškiasi“, – atviravo menininkas. Kūrėjas šmaikštauja – nuo šios parodos priklausys, kokios bus ir kitos parodos. Galbūt teks grįžti į tradicines erdves, o gal gims dar netikėtesnių sumanymų.

„Tokie pirmieji kartai – įdomu, nes gali išbandyti save. Prie tapybos aš pratęs, prisijaukinęs ją, žinai visus niuansus, bet čia provokacija – aš pats nežinau, kas čia bus, tad dar įdomiau tampa“, – tvirtino R. Dagys.

Pasinerti į tapybos miražą Vilniaus oro uosto „Unipark“ aikštelės 6-ajame aukšte visi norintys galės iki balandžio 27-os dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt