Kultūra

2021.03.06 13:54

Sostinėje įvyko dailininkų protestas: nemanome, kad sprendimai dėl kultūros įstaigų yra adekvatūs

nuotraukų galerija atnaujinta 16.28
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.03.06 13:54

Šeštadienį, 13 val., sostinėje organizuotas vizualiojo meno atstovų protestas „Einanti paroda“. Juo siekta atkreipti dėmesį į tai, kad galerijų ir muziejų lankymas kelia itin mažą riziką užsikrėsti COVID-19, tačiau į suvaržymų atšaukimo sąrašą tokios įstaigos vis dar nepatenka. „Nemanome, kad šie sprendimai yra adekvatūs“, – teigė viena protesto organizatorių menotyrininkė Kristina Alsytė.

Protestą organizavo menotyrininkė Kristina Alsytė, tapytojos Adelė Liepa Kaunaitė ir Goda Lukaitė. Organizatorės kvietė tapytojus, grafikus ir kitų sričių vizualaus meno kūrėjus susitikti prie Aušros vartų. Dalyviai, nešini savo paveikslais, laikydamiesi saugaus atstumo bei dėvėdami apsaugines kaukes, keliavo iki Katedros aikštės.

Proteste dalyvavo tapytojai Andrius Makare Makarevičius, Monika Plentauskaitė, Loreta Zdanavičienė, Ričardas Zdanavičius, Inga Noir Mrazauskas, Gytis Arošius, Liudas Matijošius, Aurelija Bernataitė, Danielius Rusys, Laura Slavinskaitė, Mykolė Ganusauskaitė, Lina Žvirblytė, skulptorius Margiris Buržinskas, tarpdisciplinininkai Evaldas Jansas, Dalia Juodakytė, grafikai Eglė Tamulytė-Šaltmira, fotomenininkas Arūnas Kulikauskas, galeristai Justina Gražytė, Lina Mrazauskaitė, Birutė Nomeda Stankūnienė, Liucija Dervinytė.

„Demokratiškoje šalyje laisvai reikšti savo nuomonę yra kiekvieno žmogaus teisė. Be abejo, dabartinė situacija yra sudėtinga ir menininkų noras siekti pokyčių bei atkreipti dėmesį į konkrečią problematiką yra visiškai suprantamas“, – LRT.lt komentavo kultūros ministras Simonas Kairys.

Pasak K. Alsytės, po pusmečio visiško sąstingio kultūros sektoriui karantino suvaržymai švelnėja nepagrįstai menkai. Veikti leista tik galerijoms, turinčioms parduotuves, ir atvirose erdvėse veikiančioms kultūros įstaigoms.

„Kalbant apie atlaisvinimus nuo kovo 6 d., šis reglamentavimas buvo reikalingas tam, kad neliktų dviprasmybių, ar, pvz., ekspozicinės atvirame ore esančios erdvės gali dirbti. Esminis tikslas – suteikti kuo daugiau alternatyvų žmonėms leisti laisvalaikį, kad būtų galima išvengti būriavimųsi prekybos centruose ir rinktis saugesnes veiklas gryname ore“, – LRT.lt paaiškino kultūros ministras.

„Galerijos užtikrina dideles erdves, žmonės galerijose nesibūriuoja. O menas turi galią praplėsti mąstymą, prablaškyti niūrias karantino nuotaikas“, – LRT.lt kalbėjo tapytoja G. Lukaitė.

„Norime veikti taip, kaip buvo įprasta, tik, žinoma, kol kas atsisakant parodų atidarymų, ribojant lankytojų srautą“, – sako viena iš protesto „Einanti paroda“ organizatorių K. Alsytė.

„Ieškome lanksčių sprendimų, galinčių atitikti tiek kultūros bendruomenės lūkesčius, tiek ir sveikatos ekspertų įžvalgas bei rekomendacijas. Vieni jų – karantino ribojimo atlaisvinimai tose savivaldybėse, kuriose epidemiologinė situacija yra geresnė. Taip pat šiuo metu diskutuojame dėl bandomųjų sprendimų kultūros sektoriuje. Ketvirtadienį šiuo klausimu pirmą kartą posėdžiavome su Muziejų taryba, sutarėme apgalvoti ir sudėlioti konkrečias detales ir kitą savaitę tikimės priimti galutinius sprendimus“, – LRT.lt teigė S. Kairys.

Pasak tapytojos G. Lukaitės, kurti, tačiau negalėti savo kūriniais dalytis, menininkui yra labai sunku. „Atrodo, kad tada prarandi didžiausią prasmę. Juk norisi savo darbais pasidalinti su žmonėmis, norisi jiems suteikti įspūdžių, – tikina tapytoja. – Tam neužtenka kompiuterio ekrano. Tam reikia gyvo susitikimo, gyvo kontakto.“

„Norime padėkoti susirinkusiems menininkams, bei palaikiusiems mūsų taikų protestą. Džiaugiamės, kad esate neabejingi“, – po eitynių LRT.lt sakė organizatorės.