Kultūra

2021.03.05 13:34

Protestą organizuojantys dailininkai: kompiuterio ekrano neužtenka

Austėja Kuskienė, Inesa Rinkevičiūtė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.03.05 13:34

Menininkui kurti, tačiau negalėti dalytis savo darbais yra labai sunku, LRT KLASIKAI sako tapytoja Goda Lukaitė. „Atrodo, kad tada prarandi didžiausią prasmę. Juk norisi savo darbais pasidalinti su žmonėmis, norisi jiems suteikti įspūdžių“, – tikina ji. Protesto organizatoriai stebisi, kad muziejai ir galerijos vis dar nesulaukia karantino ribojimų švelnėjimo, nors yra laikomi saugiomis erdvėmis.

Šeštadienį, 13 val., sostinėje organizuojamas vizualiojo meno atstovų protestas „Einanti paroda“. Pasak organizatorių, juo siekiama atkreipti dėmesį į profesionalųjį meną bei jo neprieinamumą visuomenei „dėl karantino laikotarpiu neveikiančių, nors ir galinčių užtikrinti saugumą ekspozicinių erdvių“.

„Demokratiškoje šalyje laisvai reikšti savo nuomonę yra kiekvieno žmogaus teisė. Be abejo, dabartinė situacija yra sudėtinga ir menininkų noras siekti pokyčių bei atkreipti dėmesį į konkrečią problematiką yra visiškai suprantamas“, – LRT.lt komentavo kultūros ministras Simonas Kairys.

Protestą organizuoja menotyrininkė Kristina Alsytė, tapytojos Adelė Liepa Kaunaitė ir Goda Lukaitė. Organizatorės kviečia tapytojus, grafikus ir kitų sričių vizualaus meno kūrėjus susitikti prie Aušros vartų. Dalyviai, nešini savo paveikslais, laikydamiesi saugaus atstumo bei dėvėdami apsaugines kaukes, keliaus iki Katedros aikštės.

Manome, kad dabar yra tinkamas metas organizuoti tokį renginį ir parodyti, suvienijus srities profesionalus, kad mes nenorime taikytis su tokiais kompromisais.

Pasak K. Alsytės, po pusmečio visiško sąstingio kultūros sektoriui karantino suvaržymai švelnėja nepagrįstai menkai. Veikti leista tik galerijoms, turinčioms parduotuves, ir atvirose erdvėse veikiančioms kultūros įstaigoms.

„Pirmieji žingsniai į sektoriaus atvėrimus jau yra padaryti. Kalbant apie atlaisvinimus nuo kovo 6 d., šis reglamentavimas buvo reikalingas tam, kad neliktų dviprasmybių, ar, pvz., ekspozicinės atvirame ore esančios erdvės gali dirbti. Esminis tikslas – suteikti kuo daugiau alternatyvų žmonėms leisti laisvalaikį, kad būtų galima išvengti būriavimųsi prekybos centruose ir rinktis saugesnes veiklas gryname ore“, – LRT.lt paaiškino kultūros ministras.

A. L. Kaunaitės teigimu, protestu norima pabrėžti ir tai, kad žmonių dvasingumui bei psichinei sveikatai menas yra labai svarbus ir aktualus. „Galerijos užtikrina dideles erdves, žmonės galerijose nesibūriuoja. O menas turi galią praplėsti mąstymą, prablaškyti niūrias karantino nuotaikas, tai meditacija, vanduo sielai, jei esi laimingas, imunitetas ir stiprėja. Bunda gamta, bunda pavasaris, kaip gera nemiegoti ir mums“, – LRT.lt kalbėjo tapytoja.

Anot menotyrininkės K. Alsytės, galerijų ir muziejų lankymas, kaip rodo tyrimai, kelia itin mažą riziką užsikrėsti COVID-19, tačiau į suvaržymų atšaukimo sąrašą tokios įstaigos vis dar nepatenka. „Nemanome, kad šie sprendimai yra adekvatūs, todėl dabar yra tinkamas metas organizuoti tokį renginį ir parodyti, suvienijus srities profesionalus, kad mes nenorime taikytis su tokiais kompromisais. Norime veikti taip, kaip buvo įprasta, tik, žinoma, kol kas atsisakant parodų atidarymų, ribojant lankytojų srautą“, – sako viena iš protesto „Einanti paroda“ organizatorių K. Alsytė.

„Savo ruožtu ieškome lanksčių sprendimų, galinčių atitikti tiek kultūros bendruomenės lūkesčius, tiek ir sveikatos ekspertų įžvalgas bei rekomendacijas. Vieni jų – karantino ribojimo atlaisvinimai tose savivaldybėse, kuriose epidemiologinė situacija yra geresnė. Taip pat šiuo metu diskutuojame dėl bandomųjų sprendimų kultūros sektoriuje. Ketvirtadienį šiuo klausimu pirmą kartą posėdžiavome su Muziejų taryba, sutarėme apgalvoti ir sudėlioti konkrečias detales ir kitą savaitę tikimės priimti galutinius sprendimus“, – LRT.lt teigė S. Kairys.

Tam neužtenka kompiuterio ekrano. Tam reikia gyvo susitikimo, gyvo kontakto.

Pasak tapytojos G. Lukaitės, kurti, tačiau negalėti savo kūriniais dalytis, menininkui yra labai sunku. „Atrodo, kad tada prarandi didžiausią prasmę. Juk norisi savo darbais pasidalinti su žmonėmis, norisi jiems suteikti įspūdžių, – tikina tapytoja. – Tam neužtenka kompiuterio ekrano. Tam reikia gyvo susitikimo, gyvo kontakto.“

G. Lukaitė sako besidžiaugianti įvairiomis menininkų iniciatyvomis veikti, tačiau, anot jos, tai yra „sukimasis iš situacijos“. „Tiek galerijos, tiek muziejai yra tokios įstaigos, kurios tikrai turi didžiulius plotus. Tikimybė sutikti kitą žmogų čia būtų nebent per parodų atidarymus, tačiau mes tokių dalykų dar neprašome. Galime juk leisti po du ar tris žmones į tuos didelius [muziejų ar galerijų] plotus“, – išeitį siūlo dailininkų protesto organizatorė Goda.

Viso pokalbio su dailininkų protesto organizatorėmis klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.