Kultūra

2020.02.12 15:58

Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija įteikta baltų mitologijos ekspertei

LRT.lt2020.02.12 15:58

Vasario 12-ąją Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje prezidentas Gitanas Nausėda įteikė Nacionalinę Jono Basanavičiaus premiją. Šiemet ja apdovanota mitologė ir tautosakininkė Nijolė Laurinkienė.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyriausiajai mokslo darbuotojai N. Laurinkienei Nacionalinė J. Basanavičiaus premija skirta už reikšmingus mokslinius baltų mitologijos ir pasaulėvaizdžio tyrimus, etninės kultūros ir lietuvybės pamatų stiprinimą, visuomenės švietimą.

Mokslininkė yra paskelbusi per 130 mokslo straipsnių Lietuvos ir užsienio mokslo leidiniuose, ji yra keturių svarbių ir esmingas lietuvių mitologijos temas atskleidžiančių knygų autorė. Viena jos specializacijos sričių – deivių vaizdiniai.

N. Laurinkienės kandidatūrą teikusio Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto rekomendacijoje pažymima, kad jos straipsniuose ir monografijose nagrinėjami iki tol mažai tirti svarbieji baltų mitiniai vaizdiniai. Visi jos per daugelį metų paskelbti tyrimai drauge atskleidžia sisteminį baltų mitologijos pjūvį.

Renginyje dalyvavo ir kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Anot jo, premijos laureatė mito gyvybę liudija tiek knygų tekstuose, tiek perduodama žinias jaunajai kartai.

Kultūros ministerijos iniciatyva J. Basanavičiaus premiją Vyriausybė įsteigė 1992 metais, 2017-aisiais ji įgijo nacionalinės premijos statusą.

Premija skiriama už reikšmingus darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, tyrinėjimu ir sklaida.

Premijos dydis – 30,4 tūkst. eurų.

N. Laurinkienė nuo 1997 m. yra habilituota humanitarinių mokslų daktarė. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute mokslininkė dirba jau 25 metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt