Kultūra

2020.01.14 14:59

Birutės Mar spektaklis „Buda palėpėje“ – apie japonų genocidą Amerikoje

Karina Metrikytė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2020.01.14 14:59

Beveik 20 metų truko  aktorės, režisierės ir rašytojos Birutės Mar kūrybos kelias, kol įkūrė jos savarankiškus sumanymus įgyvendinantį „Solo teatrą“. Menininkė atnaujino kituose teatruose rodytus spektaklius ir kuria naujus, kalbančius visuomenei jautriomis temomis. Spektaklis „Buda palėpėje“ pagal to paties pavadinimo Julie Otsukos romaną pasakoja apie turbūt daugeliui mažai žinomą Antrojo pasaulinio karo metais Amerikoje vykusį japonų genocidą. 

Kultūros diena. Vokietijoje – nauja meno pasaulio sensacija: septynmečio dailininko kūrinius perka už dešimtis tūkstančių eurų

„Buda palėpėje“ – emigrantų patirtis pasakojanti istorija, kai po Pirmojo pasaulinio karo JAV įsikūrę japonai vyrai siųsdavo nuotraukas į gimtinę, iš jų išsirinkusios mylimuosius moterys leisdavosi į kelionę per vandenyną ieškoti savo laimės.

„Buda palėpėje“ – tai monospektaklis apie stebuklingo gyvenimo Amerikoje svajonių žlugimą. Pasak režisierės ir aktorės B. Mar, japonų kilmės amerikietės J. Otsukos romanas siejasi su Lietuvos okupacija, Sibiro tremtimi, holokausto laikotarpiu ir šiandienine emigracija.

„Istorija man pasirodė labai universali, apie mažų tautų naikinimą. Susisiejo lietuvių, žydų, daugelio kitų tautų tema – migracija. Kai visi važiuoja laimingesnio gyvenimo, bet nežino, ko laukti“, – sako scenarijaus autorė, režisierė, aktorė B. Mar.

Japonų kultūros ir teatro estetika jai artima. Ją ji pažino Japonijoje studijuodama klasikinį ar šiuolaikinį butoh šokį. Šiame pastatyme minimaliais šokio, teksto, gyvai atliekamos muzikos elementais sukuriama visa išgyvenimų paletė.

Iškart pajutau, kad galiu sugrįžti į savo mylimą japonišką estetiką, šokį, japonišką ženklų kalbą. Ten kiekvienas muzikinis akcentas, kiekvienas žodis yra kaip muzikos kūrinys“, – kalba spektaklio autorė.

Kiekviena scenografijos detalė ar jos spalva – tai pagrindinės spektaklio herojės emocijas išreiškiantys simboliai. Spektaklyje muziką gyvai atlieka Egidijus Ališauskas. Pasak muzikanto, „Buda palėpėje“ – sudėtingo turinio aktualus pastatymas.

„Buda palėpėje“ – spektaklis kaip eilėraštis, kaip šokis apie skausmingas japonų moterų patirtis.

Išsamiau – reportaže:

Kultūros diena. Vokietijoje – nauja meno pasaulio sensacija: septynmečio dailininko kūrinius perka už dešimtis tūkstančių eurų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt