Kultūra

2019.07.27 19:18

Instrumento evoliucija: Latvijoje įrengtas didžiausias pasaulyje fortepijonas

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.27 19:18

Ventspilio miesto gyventojai ir valdžia tikisi, kad naująją Latvijos uosto koncertų salę išgarsins didžiausias pasaulyje fortepijonas. Kad juo paskambintų, muzikantai turi gerokai palypėti. 

Vokietijoje gimęs latvių fortepijonų meistras novatorius siekia naujų muzikos aukštumų ir tikrąja žodžio prasme. Davidas Klavinšas visą gyvenimą siekė išplėsti fortepijono, kurį 1700 metais sukūrė italas Bartolomėjus Kristoforis, galimybes.

Be abejonės, tai didžiausias pasaulyje fortepijonas, įrengtas naujoje Ventspilio koncertų salėje, nors Gineso rekordų fiksuotojai jo dar nematavo. Plieno rėmuose įkomponuotas vertikalus fortepijonas tarsi pakibęs ore virš publikos. Kad juo paskambintų, muzikantas turi palypėti į balkoną, kuriame yra klaviatūra.

„Šis fortepijonas nuo kitų tokių instrumentų skiriasi tuo, kad jo bosiniai garsai daug ryškesni ir garsas ilgesnis – tai pagrindinis skirtumas. Todėl reikia tokių ilgų stygų. Ilgiausia styga daugiau nei keturių metrų, jos dėka garsas ryškus ir stiprus. Galime pradėti groti nuo žemiausių garsų ir juos labai aiškiai atskirti. Įprastu instrumentu tai neįmanoma“, – aiškina instrumento kūrėjas Davidas Klavinšas.

Pirmą didžiausią pasaulyje fortepijoną meistras sukūrė dar 1985-aisiais, tai naujas modelis – vertikalių stygų fortepijonas, kurio aukštis keturi su puse metro, metru didesnis nei pirmtako. Kartu su įspūdingu rėmu aukštis siekia šešis metrus, jo garsai sodrūs, skambūs.

Tai ne tik milžiniškas instrumentas, jis neturi medinio korpuso, tad publika gali stebėti ilgas plieno stygas, girdėti kiekvieną garso niuansą. Įprastus fortepijonus galima įvežti ir išvežti iš salės, o šis įmontuotas į naujos koncertų salės, kurioje tūkstantis žiūrovų vietų, konstrukciją. Muzikos gerbėjai labai susidomėję.

„Gal kai kam atrodo, kad tai per brangus žaisliukas, bet aš nesutinku. Tai instrumento evoliucija, nauji garsai, naujos galimybės dabartiniams ir būsimiems pianistams“, – įsitikinęs koncertų salės meno vadovas Miksas Mogone`is.

Esą muzikantai jau rikiuojasi į eilę, kad galėtų pagroti didžiausiu pasaulyje fortepijonu, o Ventspilio vadovai tikisi, kad tai dar viena galimybė prisivilioti garsių atlikėjų ir daugiau turistų.

Plačiau – reportaže (nuo 18.28 min.):

Žinios. Latvijos koncertų salėje – didžiausias pasaulyje fortepijonas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.