„Lituanicos“ detektyvas, tylėjimo įžadai bei sovietams nepalankus Dariaus ir Girėno kultas

Intriguojantis detektyvas – iki šių dienų keliaujantys transatlantinių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno karstai.

1933 liepos 17-oji diena, 0.36 minutės. Transatlantiniai lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas, iš Niujorko į Lietuvą be nusileidimo skridę – 37 valandas – daugiau nei 6 tūkst. km, žuvo Soldino apylinkėse, Rytprūsiuose.

Liepos 20 – oji. Kauno aerodrome lakūnų laukė 60 – ties tūkst. žmonių minia. Žmonės karstus su didvyrių kūnai nuneša į Arkikatedrą Baziliką, vėliau į Miesto kapines. Vėliau, pasak istorikų susizgribta, kad palaikai nebuvo ištirti.

Liepos 23-oji. Dariaus ir Girėno karstai nuvežti į Teismo ir socialines medicinos institutą.

„Mažiausiai penki žmonės, dar jų žmonos, – septyni žmonės žinojo ir niekas neišdavė. Tai čia yra neįtikėtinas dalykas“, – stebisi doc. dr. farmacijos istorikas Tauras Mekas.

„Jie pirmiausiai Soldine pašarvoti...rūpinosi vietinė nacistų organizacija, jų viršininkas pareikalavo, kad vietos gyventojai grąžintų daiktus iš katastrofos vietos išnešiotus....“ – istorikas doc. dr. Kastytis Antanaitis.

„Tėtis atsigula į karstą, padeda galvą ant pagalvėlės, kur buvo lakūno galva...nu ir taip po vieną karstą jie suvežiojo“, – pasakoja istorikas Gintaras Dručkus.

„Nebuvo kas apmokėtų sąskaitas, nieks nenorėjo už dyką šildyti ir visiems tapo aišku, kad tie balzamuoti kūnai drėgnoje patalpoje ilgai neišbus“, – aviacijos muziejaus darbuotojas Gintautas Pangonis.

Įvykių dalyviai, unikalūs archyvai ir negirdėti liudijimai.

Pridotkaitė Jurgė
Scenarijaus autorius
Gužauskienė Svetlana
Redaktorius
Daraškevičienė Renata
Prodiuseris
Darius Steponas, Girėnas Stasys
Asmenybė
Antanaitis Kastytis, Mekas Tauras, Dručkus Gintaras, Dručkus Andrius, Gimžūnienė Renata, Pangonis Gintautas
Pašnekovas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau