Linkuvos dvaras – seniausias mūrinis pastatas

Keliausime į vieną seniausių ir paslaptingiausių – Linkuvos dvarą, dabartiniame Šilainių mikrorajone, Kaune , 9-ojo Forto prieigose prie Vakarinio aplinkelio Via Baltika. Seniau dvaro žemės užėmė daugiau nei 600 hektarų.

„Pažiūrėkit, kokio storumo sienos, kontraforsas – autentiškas, matot, kaip durys giliai. Lietuvoje XVI-o amžiaus dvarų – vienetai,“– tikina istorikė R.Rickevičienė.

Tarpukariu, po žemės reformos, dvaras buvo išparceliuotas bežemiams ir Nepriklausomybės kovų savanoriams. 1927 metais dvaro centrą (46 ha) įsigijo Kauno arkivyskupas metropolitas Juozapas Skvireckas – Kauno Kunigų seminarijos profesorius, biblijos vertėjas, mėgęs staliaus darbus ir groti fleita.

Netoliese rūmų – išlikę 1936-aisiais statytos Šv. Jono Krikštytojo koplyčios griuvėsiai. Išlikęs ir autorystės liudijimas –skulptorė Marijona Šmulkštytė – vienuolė kazimierietė sesuo Leonarda. Koplyčia buvo pastatyta Lietuvos bažnytinės provincijos įkūrimo 10 – mečiui, įrašyta į Kultūros vertybių registrą. Išlikusi ir dar viena sesers Leonardos skulptūrinė kompozicija „Kristus Karalius“.

Sovietmečiu dvare buvo įkurtas kolūkis, rūmuose buvo apgyvendinta beveik 20 šeimų. Šiandien planuojama Linkuvos dvarą perimti Kauno miesto savivaldybės reikmėms.

„Kažkas buvo su mūsų galvom, – kodėl sovietmečiu kiaulides statė prie tvenkinių ar ežerų?“ – retoriškai klausia kultūros paveldo specialistė.

Pridotkaitė Jurgė
Scenarijaus autorius
Gužauskienė Svetlana
Redaktorius
Daraškevičienė Renata
Prodiuseris
Rickevičienė Raimonda, Misiukevičienė Joana
Pašnekovas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau