Pasaulio lietuvių balsas

2020.11.04 19:40

60-metį mini Niujorko pogrindyje turėjusi veikti lietuvių katalikų organizacija

LRT.lt2020.11.04 19:40

Jungtinėse Amerikos Valstijose jau beveik 60 metų veikianti Lietuvių katalikų religinės šalpos (LKRŠ) organizacija ilgus metus rėmė ir palaikė katalikišką ugdymą bei religinę veiklą Lietuvoje. Tiesa, kurį laiką ši senas tradicijas turinti ir JAV lietuvius vienijanti organizacija turėjo veikti slapta, tačiau išlikusi, kaip sako dabartinė jos generalinė direktorė Jūratė Žukauskienė, atsilaikė ir tapo tik stipresnė. 

1961 metais Niujorke įkurta LKRŠ tapo ne pelno siekiančia organizacija, kuri jau daug metų vienija visoje Amerikoje gyvenančius lietuvius.

Kitąmet 60 metų jubiliejų mininti Amerikos lietuvių organizacija, pasak jos direktorės, daug metų veikė pogrindyje, tad ne visi ją žino ir prisimena.

Trėmimo bei tautinio ir religinio genocido metais LKRŠ JAV organizavo maldos už Lietuvą dienas, Vatikano radijo ir „Amerikos balso“ bangomis perduodavo žinią apie ribotu tiražu leidžiamą pogrindžio spaudą. JAV lietuviai perduodavo svetur gyvenantiems tautiečiams dalį į anglų kalbą išverstų leidinių.

Sudėtingu Lietuvai okupacijos laikotarpiu Niujorke susitelkę lietuviai rėmė ir pogrindžio bažnyčią bei platino „Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką“. Anglų kalba šis leidinys buvo spausdinamas 5000 egzempliorių tiražu ir siunčiamas JAV kongreso nariams bei senatoriams.

Atskiri „Kronikos“ numeriai buvo verčiami ir į ispanų, vokiečių, portugalų, prancūzų ir italų kalbas bei siunčiami į 138 užsienyje esančias institucijas ir organizacijas. Taip katalikiška lietuvių bendruomenė stengėsi skleisti pasauliui žinią apie sunkų laiką išgyvenančius tautiečius.

Skaičiuojama, kad ši organizacija nuo pat jos įkūrimo yra suteikusi daugiau nei 22 mln. JAV dolerių siekiančią paramą Lietuvai. Tai ir medicininėmis priemonėmis siųsta parama Lietuvos ligoninėms, ir religinė bei tautinė literatūra bibliotekoms.

Kaip pasakoja J. Žukauskienė, būtent ši organizacija sovietų okupacijos metais prisidėjo prie informacijos apie įvykius to meto Lietuvoje skleidimo pasauliui. Iki šių dienų LKRŠ remia katalikiškas veiklas Lietuvoje ir išeivijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt