Norintiems sugrįžti

2020.07.11 09:57

Vyro emigracijoje netekusi lietuvė su sūnumi planuoja grįžti į tėvynę: ar Lietuvoje vaikui priklausys našlaičio pensija?

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.07.11 09:57

Anglijoje 11 metų gyvenanti Svetlana vasaros pabaigoje planuoja grįžti gyventi į Lietuvą su 6-mečiu sūnumi. Prieš pusmetį vyro netekusi moteris į „Lituanica“ kreipėsi norėdama sužinoti apie galimybes Lietuvoje gauti našlaičio pensiją. 

„Mudu su vyru išdirbome Anglijoje 11 metų, mokėjome mokesčius. Aš vis dar dirbu ir gaunu universalų kreditą, kur viename iš punktų nurodyta išmoka kaip pagalba vaikui išlaikyti. Mano klausimas būtų toks: ar man grįžus gyventi į Lietuvą priklausys išmokos už vaiką (našlaičio pensija)?“ – laiške teiraujasi skaitytoja.

Finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorė Valentina White atkreipia dėmesį, kad universalaus kredito pašalpą gali gauti tie asmenys, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Anglijoje. Ji pabrėžia, kad išvykstant į Lietuvą būtina universalaus kredito biurui pranešti apie savo išvykimą.

„Tuomet pašalpa bus nutraukta laiku ir taip išvengsite pašalpos permokos. Jeigu nepranešite apie išvykimą ir toliau gausite pašalpą, universalaus kredito biuras šią informaciją sužinos per kitus šaltinius ir visą permokėtą pašalpą jums reikės grąžinti. Taip pat gali būti skirta bauda už vėlavimą pranešti apie pasikeitusias asmenines aplinkybes“, – dėsto specialistė.

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič paaiškina, ką šeimai svarbu žinoti apie našlaičio pašalpos skyrimo tvarką Lietuvoje. Anot specialistės, jei šeimai Jungtinėje Karalystėje yra paskirta socialinio draudimo našlaičio pensija, ji ją gaus ir sugrįžusi į Lietuvą, mat socialinio draudimo išmokos yra perkeliamos.

„Skaitytojos minimu atveju, regis, išmoka nėra socialinio draudimo našlaičio pensija, o tiesiog kitos rūšies pašalpa arba išmoka JK gyventojams. Ji, tikėtina, grįžus į Lietuvą nebebus mokama. Tačiau šeima turi teisę kreiptis dėl socialinio draudimo našlaičio pensijos JK (jei mirusysis dirbo toje šalyje) arba Lietuvoje (jei mirusysis yra įgijęs darbo stažą Lietuvoje)“, – aiškina M. Kozič.

Ji pabrėžia, kad kreiptis dėl našlaičio pensijos į JK institucijas galima ir jau grįžus į Lietuvą. Tai padaryti reikėtų per „Sodros“ Užsienio išmokų skyrių. Pasak specialistės, jei mirusysis yra dirbęs ir tėvynėje, „Sodra“ nustatys, ar jis buvo įgijęs teisę gauti netekto darbingumo pensiją arba senatvės pensiją. Minimalų stažą atitinkamos rūšies pensijai gauti mirusysis turėjo būti sukaupęs dirbdamas Lietuvoje, Europos Sąjungos arba Europos ekonominės erdvės valstybėse.

„Socialinio draudimo našlaičio pensija Lietuvoje skiriama, jei mirusysis yra dirbęs Lietuvoje ir įgijęs būtinąjį stažą netekto darbingumo pensijai gauti. Šiam stažui taikomi reikalavimai priklauso nuo mirusiojo amžiaus.

Pavyzdžiui, jei žmogui mirties dieną buvo 33 metai, būtinasis stažas netekto darbingumo pensijai gauti – 2,2 metų, jei 36 metai – stažas 3 metai, jei 40 metų – stažas 5 metai ir taip toliau. Jei žmogus dalį laiko yra dirbęs Lietuvoje, dalį – JK ar kitoje Europos Sąjungos valstybėje, darbo stažas bus sumuojamas“, – nurodo M. Kozič.

Prašymą skirti našlaičio pensiją, kaip aiškina specialistė, galima pateikti internetu, prisijungus prie asmeninės paskyros „Sodros“ puslapyje, arba atvykus į skyrių. Tokiu atveju su savimi reikia turėti asmens dokumentą ir duomenis apie asmeninę sąskaitą.

Papildomai gali prireikti mirties liudijimo, santuokos liudijimo, našlaičių gimimo liudijimų, švietimo įstaigų pažymėjimų, jeigu našlaičiai, vyresni kaip 18 metų, mokosi ar studijuoja užsienio valstybėje. Jei šeima gauna socialinio draudimo ar kitokių išmokų užsienyje, besikreipiantis asmuo gali pateikti pažymą apie gaunamas išmokas.

„Jeigu šeima neturi teisės į socialinio draudimo pensiją nei JK, nei Lietuvoje, nes, pavyzdžiui, mirusysis nebuvo sukaupęs minimalaus reikalaujamo darbo stažo, tuomet ji gali pretenduoti į šalpos našlaičių pensiją. Šalpos našlaičių pensija skiriama, jei asmuo neturi teisės gauti tokio pat dydžio ar didesnės socialinio draudimo pensijos ar užsienio pensijos.

Nuo šių metų sausio 1 dienos šalpos našlaičių pensijos dydis siekia 70 eurų kiekvienam vaikui, jei šeimoje auga vienas, du ar trys vaikai. Jei šeimoje auga keturi ir daugiau vaikų, 1,5 ŠPB (šalpos pensijų bazės) dydžio suma skiriama ir mokama visiems mirusiojo vaikams lygiomis dalimis“, – teigia M. Kozič.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.