Naujienų srautas

Norintiems sugrįžti2020.05.21 11:06

Parvykti į Lietuvą planuojanti tautietė nerimauja dėl sukauptų santaupų: kada ir kokius mokesčius reikia susimokėti tiems, kas grįžta iš užsienio?

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2020.05.21 11:06

Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) 8-erius metus gyvenanti Lina svarsto apie grįžimą į Lietuvą. Į „Lituanicą“ portale LRT.lt ji kreipėsi norėdama išsiaiškinti, ar parvykus į tėvynę jai neteks susimokėti mokesčių.

„Pajamas gaunu iš darbo atlyginimo. Šioje šalyje nėra pajamų mokesčio ar kitokių mokesčių. Esu deklaravusi išvykimą iš Lietuvos tiek mokesčių inspekcijoje, tiek savivaldybėje. Jeigu grįžčiau gyventi į Lietuvą ir atsivežčiau visas savo santaupas, ar reikėtų susimokėti mokesčius?“ – teiraujasi ji.

Pasak VMI prie FM Teisės departamento direktorės Rasos Virvilienės, iš aprašytos situacijos matyti, kad JAE gyvenanti lietuvė išvykimą iš Lietuvos deklaravo mokesčių administratoriui.

„Atsižvelgiant į šią informaciją bei vadovaujantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatomis, toks gyventojas dėl mokesčių būtų laikomas nenuolatiniu Lietuvos gyventoju.

Įstatyme nurodoma, kad nenuolatinio Lietuvos gyventojo už darbą užsienio valstybėje gautos pajamos nelaikomos pajamų mokesčio objektu. Taigi į Lietuvą grįžęs gyventojas nuo JAE gautų su darbo santykiais susijusių pajamų Lietuvoje pajamų mokesčio mokėti neturėtų“, – aiškina specialistė.

Ji atkreipia dėmesį, kad įstatymų nuostatos numato, jog mokesčių administratorius, esant poreikiui, turi teisę pareikalauti mokesčių mokėtojo pateikti paaiškinimus apie turto įsigijimo ar pajamų gavimo šaltinius ir paprašyti juos pagrįsti juridinę galią turinčiais dokumentais.

„Jeigu iš JAE grįžęs ir nuolatiniu Lietuvos gyventoju tapęs fizinis asmuo Lietuvoje įsigytų tam tikrą turtą (nekilnojamojo turto, vertybinių popierių ar kt.), mokesčių administratorius galėtų pasinaudoti teise ir paprašyti nurodyti, iš kokių teisėtų pajamų buvo įsigytas atitinkamas turtas.

Todėl iš užsienio grįžusiam gyventojui rekomenduotina turėti darbo sutartį bei dokumentus, kurie pagrįstų pajamų užsienio šalyje gavimą“, – pataria R. Virvilienė.

Kada mokesčius mokėti reikia?

Specialistė taip pat nurodo, kokiais atvejais sugrįžus iš užsienio tam tikrus mokesčius susimokėti reikės. Pavyzdžiui, jei asmuo yra nenuolatinis Lietuvos gyventojas, jis privalo mokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), tačiau tik nuo pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje.

„Tai yra nuo už darbą Lietuvoje gauto darbo užmokesčio, iš Lietuvos gautų dividendų, palūkanų, honoraro, tantjemų, Lietuvoje esančio nekilnojamojo turto pardavimo pajamų ir taip toliau“, – komentuoja R. Virvilienė.

Tais atvejais, kai kalendoriniais metais asmuo yra laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju, metų pabaigoje jis privalo deklaruoti užsienyje uždirbtas pajamas. Kaip atkreipia dėmesį VMI Teisės departamento direktorė, jei tokios pajamos buvo apmokestintos užsienyje, Lietuvoje naikinamas jų dvigubas apmokestinimas.

„Pajamų dvigubo apmokestinimo naikinimo metodas priklauso nuo užsienio valstybės, iš kurios gautos pajamos. Svarbu paminėti, kad gyventojas, kuris kalendoriniais metais laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju, GPM turi mokėti (ir naikinti pajamų dvigubą apmokestinimą) pasibaigus kiekvieniems kalendoriniams metams, o ne tik grįžus į Lietuvą“, – pabrėžia specialistė.

Jos teigimu, fizinio asmens pajamų deklaracijoje nurodyti, kad asmuo galutinai išvyksta iš Lietuvos, privaloma tik tuo atveju, jeigu asmuo nutraukia ryšius su Lietuva ir Lietuvoje nebelieka jokių jo interesų ir neketinama grįžti.

Galutinai išvykstantis iš Lietuvos nuolatinis Lietuvos gyventojas turi pareigą pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir sumokėti joje apskaičiuotą pajamų mokestį, tai reikia atlikti iki išvykimo dienos.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų? Siųskite juos el. paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą