Naujienų srautas

Aktualijos2023.07.02 11:35

Lietuvė gidė dalijasi rekomendacijomis Atėnuose: tai miestas, skirtas visiems keliautojų tipams

00:00
|
00:00
00:00

„Tarsi muziejus po atviru dangumi, bet kartu ir visą parą trunkančių linksmybių miestas“, – taip apie Atėnus atsiliepia Graikijoje jau daugiau nei du dešimtmečius gyvenanti licencijuota gidė Kristina Rinkevičiūtė. Pasak jos, šiame mieste ką veikti ras visų tipų keliautojai.

Šis pasakojimas – straipsnių ciklo „Kelionių kompasas“ dalis. Įvairiausiose pasaulio vietose gyvenantys lietuviai dalijasi rekomendacijomis, ką verta aplankyti jų krašte, ir pasakoja apie turistų dar neatrastas vietas.

Kodėl verta aplankyti

Paklausus, kodėl verta aplankyti Graikijos sostinę, Kristina teigia, jog priežasčių yra begalės. „Tai miestas, skirtas visiems keliautojų tipams“, – tikina ji.

„Šiais laikais, ypač šiuo momentu, visiems yra labai svarbi demokratija. Štai ir prašome, pirma svarbi priežastis, kodėl verta lankytis Atėnuose. Juk Atėnai – demokratijos gimtinė“, – pasakoja pašnekovė.

Gidė išskiria dvi konkrečias vietas, susijusias su demokratijos gimimu: Pniko kalvą bei antikinę graikų agorą. „Prieš apsilankymą būtinai pasidomėkite apie patį tuometinį valdymą, balsavimo sistemą ir buvusį ostrakizmą“, – pataria Kristina.

Antra didelė priežastis aplankyti Atėnus yra filosofija ir ugdymas, teigia pašnekovė. Atėnuose V a. pr. Kr. įvyko bene reikšmingiausi dalykai pasaulio civilizacijos istorijoje, kaip niekada anksčiau buvo plėtojama žmogaus mintis, filosofija ir mokslai.

„Svarbiausi to meto išminčiai buvo Sokratas, Platonas ir Aristotelis, labai rekomenduoju atvykti susipažinti su šiais asmenimis bei likusiais griuvėsiais, kurie vis dar mena juos.

Įdomių artefaktų taip pat rasite ir muziejuose: Nacionaliniam archeologijos muziejuje, Benakio muziejuje, Archeologijos ir meno istorijos muziejuje“, – pasakoja lietuvė.

Pasak Kristinos, Atėnų miestas yra tarsi muziejus po atviru dangumi, bet kartu ir visą parą trunkančių linksmybių miestas, kurios patenkina net ir labai ypatingą skonį turinčius gurmanus.

„Labiausiai rekomenduoju aplankyti gyvo garso restoranus, vadinamuosius „Buzuki“. Ten dainuoja graikų vietinės žvaigždės. Pamatysite ir patirsite, kaip graikai iš tikrųjų atsipalaiduoja šokdami savo patį populiariausią šokį tsebekiką. Ten tikros graikiškos naktinės linksmybės“, – siūlo gidė.

Ką verta apžiūrėti

Atėnų akropolio ansamblis. Kaip pažymi Kristina, šis nuostabus senovės pasaulio paminklas yra Atėnų miesto simbolis, tad jo praleisti nevertėtų, o ir greičiausiai nepavyktų.

„Čia apsilankę susipažinsite su akropolio Propilėjais, Pinoteka – pirmąja pasaulyje paveikslų galerija, Nikės šventykla, su Erechtėjo šventykla, kurios stogą laiko įžymiosios kariatidės ir, galiausiai, su senovės graikų meno šedevru – Partenonu.

Na, o jeigu akropolio ansamblį norėsite „sutalpinti ant savo delno“, tada jums teks vakare užsilipti ant aukščiausios Atėnų kalvos – Likavito. Palydėsite saulę ir pamatysite viso Atėnų miesto didybę. Ten atrasite ir labai jaukią kavinukę, ir Šv. Jurgio bažnytėlę, ir panoraminę aikštelę“, – rekomenduoja pašnekovė.

Dramos amfiteatrai. Lietuvė tikina, kad šio objekto neužtenka vien pamatyti, reiktų dar ir išgirsti – susipažinti su unikalia akustika.

„Aplankykite Dioniso amfiteatrą, kuris garsėjo svarbia ir didele švente – didžiąja arba miesto Dionisija, o šiuo metu yra tik išlikęs kaip istorinis objektas. Ir būtinai apsilankykite „išprotėjusio iš pavydo“ Herodo Atiko amfiteatre. Šis amfiteatras yra veikiantis ir dabar.

Vasaros metu rekomenduoju jį apžiūrėti ne tik dienos metu, tačiau ir vakare būtinai apsilankyti kokiame nors spektaklyje ar koncerte. Duodu žodį, pasijusite kaip antikiniai graikai – tik nepamirškite pasiimti su savimi minkštesnės pagalvėlės“, – pasakoja lietuvė.

Atėnų uostas, Atikos pakrantė. Pagrindinis Atėnų uostas senovėje, kaip ir šiais laikais, buvo Pirėjo uostas. Antikoje uostas buvo padalintas į tris uostus: Zea, Munychia ir Cantharus, kuris dabar yra pagrindinis uostas.

„Šiais laikais apžiūrėti ir pasimėgauti galite Marina Zea ir Mikrolimano uostais bei juose esančiomis kavinukėmis ir aukšto lygio restoranais. Tai – puikus būdas praleisti atėniškus vakarus.

Netoli pagrindinio uosto, jeigu nepatingėsite, rasite senovės Pirėjo sienų vartus, taip pat Pirėnų bokštą (antras pagal aukštį pastatas Graikijoje). Žinoma, čia dar rasite įvairių muziejų, parką, aikštelių, įvairių viešbučių nakvynei.

Būdami Atikos pakrantėje taip pat neaplenkite rajonų: Palio Faliro (su nuostabia promenada) bei Voula su unikaliu ledynmečio palikimu – Vouliagmeni ežeru ir SPA. Rekomenduoju šitą ežerą vykstant su vaikais. Ten jiems bus įsimintinos maudynės, suaugę taip pat nenuobodžiaus, nes beplaukiojant visiems nuolat padus kutens žuveliokai, kurie skabys nuo jūsų sausą odą“, – pataria lietuvė.

Atėnų pirmosios bei Karameikos kapinės. Pasak pašnekovės, gali pasirodyti kiek keista, tačiau ji labai rekomenduoja aplankyti mieste esančias Atėnų pirmąsias kapines. „Tokiame judriame mieste kaip Atėnai, kapinės yra viena iš nedaugelio vietų, kur galima rasti ramybę“, – teigia ji.

„Tačiau nesumaišykite jų su Atėnų antikinėmis Karameikos kapinėmis – ten taip pat rekomenduoju pasivaikščioti.

Iš pradžių Antikoje Kerameikos buvo miesto puodžių kvartalas, tačiau vėliau tapo didžiausiomis miesto kapinėmis. Ten archeologai aptiko kelių senovės Graikijos istorijos laikotarpių kapus, kuriuose buvo rasta labai svarbių istorinių objektų.

Dabartinėje Šv. Trejybės bažnyčios vietoje buvo antikinių Atėnų visuomenei svarbių žmonių kapai. Ten palaidotas Periklis kartu su kariais, žuvusiais persų karuose. Jų kapai buvo sudėtingos konstrukcijos ir net buvo vadinami namais“, – pasakoja Kristina.

Be kelių pagrindinių objektų pašnekovė taip pat rekomenduoja pasivaikščioti Atėnų senamiestyje esančiomis Monastirakio, Plakos ir Anafiotikos gatvelėmis, aplankyti Monastirakio blusų turgų.

„Šiose vietose pasijusite tarsi epochų kryžkelėje: antikinių pastatų liekanos, bizantinės epochos bažnytėlės, osmanų palikimai ir šiuolaikinių architektų šedevrai“, – tikina tautietė.

Kada geriausia atvykti ir kiek laiko praleisti

Kristina teigia, kad labiausiai rekomenduoja Atėnus aplankyti ne sezono metu:

„Nustebsite, bet aš visiems siūlau gruodžio mėnesį. Pats geriausias metas ilgiems pasivaikščiojimams ir visų vietų išvaikščiojimams. Gruodį Atėnuose dažniausiai būna nuo 16 iki 18 laipsnių šilumos. Pats tas. Nelietingas mėnuo.“

Pašnekovė taip pat pažymi, jog ir taip labai apšviestas miestas artėjant Kalėdoms pasipuošia ir suspindi dar ryškiau, sukuria šiltą ir malonią kalėdinę aurą.

Ji tikina, kad apsilankyti tinka ir pavasaris arba ruduo, tačiau tikrai nerekomenduoja vykti liepos ir rugpjūčio mėnesiais.

„Pirtis po atviru dangumi! Tikrai šiuos du mėnesiais nerekomenduoju būti Atėnuose ilgiau nei vieną dieną, geriau jau apsistoti kur nors pajūryje, kur smaragdiniai vandenys jus džiugins labiau nei Atėnų karštis“, – tikina gidė.

Atėnams pamatyti ir pažinti ji pataria skirti tris ar keturias dienas. „Atvykite per vadinamuosius ilguosius savaitgalius, ypač šaltuoju Lietuvoje laiku. Čia ir sušilsite, ir tikrai prisikultūrinsite iki soties“, – sako ji.

Patarimai keliaujantiems

Pašnekovė vykstantiems į Graikijos sostinę pataria būti atsargiems dėl dviejų dalykų:

„Patariu labai stipriai saugotis kišenvagių ir būti labai atsargiems einant per kelią. Pėsčiųjų perėjoje jūsų niekas nepraleis, o jei praleis, tai bus aštuntas pasaulio stebuklas.“

Pasak gidės, kainos Atėnų maisto parduotuvėse yra panašios kaip Lietuvoje, tačiau restoranuose yra tikrai pigiau, o ir porcijos didesnės.

„Ir nepamirškite paragauti tikro graikiško avies pieno jogurto su saldžiais įvairiais pagardais bei atsigerti šaltos espreso arba kapučino kavos. O žiemos metu vakarais kavinukėse ragaukite aromatingą rakomelo. Tai žiemos ypatingas vakarinis gėrimas, tiks jaukiai ir šiltai įsitaisius kokioje nors romantiškoje kavinukėje“, – dalinasi Kristina.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą