Aktualijos

2021.10.21 18:31

Idėja trumpai kelionei: lietuvė papasakojo apie neatrastus Varšuvos perliukus

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.10.21 18:31

„Apie Varšuvą vis dar galima išgirsti, kad tai dėmesio nevertas miestas, kad nėra čia nei istorinių vietų, nei nieko ypatingo“, – sako ekskursijas lietuvių kalba Varšuvoje vedanti lietuvė Ana. Ji teigia, kad vos poros valandų ekskursija tokį nusistatymą pakeičia, o dauguma gailisi, kad anksčiau čia neapsilankė.

Šis pasakojimas – straipsnių ciklo „Kelionių kompasas“ dalis. Įvairiausiose pasaulio vietose gyvenantys lietuviai dalijasi rekomendacijomis, ką verta aplankyti jų krašte, ir pasakoja apie turistų dar neatrastas vietas.

Ką verta žinoti vykstant į Varšuvą?

Kelionės į Lenkijos sostinę pliusas tas, kad ji įsikūrusi santykinai netoli, į ją nuskristi iš Vilniaus galima mažiau nei per valandą. Todėl, kaip pasakoja Ana, čia atvykti galima ir savaitgaliui.

„Pirmam susipažinimui geriausiai skirti visą savaitgalį. Varšuvą geriausiai aplankyti keletą kartų ir kiekvieną kartą atrasti iš naujo“, – įsitikinusi gidė.

Pasak jos, nors smagiausia šiame mieste lankytis nuo gegužės iki spalio, kai oras pakankamai šiltas laiką leisti lauke, nusprendusieji atvykti žiemą čia taip pat turės ką veikti, ypač jei pasirenkamas laikotarpis apie Kalėdas.

„Miestas būna labai gražiai papuoštas, o ir muziejų pasiūla yra didžiulė. Varšuvos miesto muziejus, POLIN – Lenkijos žydų istorijos muziejus, Vilanovo rūmai bei Karališkoji pilis, degtinės muziejus, Lenkijos Liaudies Respublikos muziejus, Neonų muziejus, Pinigų centras ir dar daug kitų“, – vietas, kurias verta aplankyti vėsiuoju laikotarpiu, vardija pašnekovė.

Jos teigimu, apsistojus Varšuvos centre visos pagrindinės lankytinos vietos bus lengvai pasiekiamos pėsčiomis, bet ir viešuoju transportu naudotis čia ir labai patogu, ir kaina prieinama.

Kaip dėsto gidė, mieste yra dvi metro linijos, kursuoja autobusai, tramvajai bei naktiniai autobusai. Vienkartinio bilieto kaina 75 min. su persėdimais – 4,40 zloto (mažiau nei euras). Savaitgalio bilietas, galiojantis nuo penktadienio 19 val. iki pirmadienio 8 val. ryto, – 24 zlotai (apie 5 Eur).

„Be to, Varšuvoje veikia „Uber“, „Bolt“ vežimo bendrovės ir panašią sistemą turintis taksi „FreeNow“, – priduria ji.

Lenkija apskritai traukia tautiečius dėl žemesnių kainų, tačiau Ana įspėja – nepamirškite kad Varšuva yra sostinė ir, nors kainos mažesnės nei Vilniuje, jos čia aukštesnės negu visoje Lenkijoje.

„Dienos pietų darbo dienomis kaina centre – 20–40 zlotų (nuo kiek daugiau nei 4 iki beveik 9 Eur, – čia ir kitur red. past.), vakarienė vidutinės klasės tradicinių patiekalų restorane – apie 50–60 zlotų (apie 11–13 Eur) žmogui (sriuba, antrasis patiekalas, gėrimas), geresniame restorane – apie 80–100 zlotų (apie 17–22 Eur) žmogui. Pusryčiai – apie 20–30 zlotų (4–6 Eur), kava tinklinėje kavinėje – apie 12–18 (2,5–4 Eur). Maisto produktai kiek pigesni nei Lietuvoje“, – vardija pašnekovė.

Ji taip pat atskleidžia, kad norint nusipirkti rūbų geriausia į Varšuvą važiuoti birželio arba sausio antroje pusėje, mat tokiu metu vyksta didžiuliai išpardavimai.

Ką pamatyti Varšuvoje?

Jeigu Varšuvoje būsite pirmą kartą, gidė sako, jog geriausia leisti sau pabūti „varšuviečiu“.

„Niekur neskubant apeiti senamiestį, naujamiestį, Krokuvos priemiesčio ir Naujojo Pasaulio gatves. Vasarą, kai šilta, smagu pasivaikščioti palei Vyslos krantinę, kur laukia 4 kilometrų sutvarkyta promenada su suoliukais, apžvalgos aikštelėmis, kavinėmis bei žaidimų aikštelėmis“, – pasakoja ji.

Kita rekomendacija – nuvažiuoti antrąja metro linija iki Varšuvos verslo centro ir iš arti pamatyti visus dangoraižius, kurių šiame mieste yra daugiau nei 50. Dėl to Varšuva yra vienas aukščiausių miestų visoje Europoje. Beje, čia stovi ir aukščiausias žemyno pastatas – dangoraižis „Varso“, siekiantis 312 metrų. Jis, pašnekovės teigimu, nuo kitų metų pabaigos kvies pasikelti į 60-ame aukšte įsikūrusią apžvalgos aikštelę.

„Dar verta suplanuoti laiką pasivaikščiojimui po „džiaugsmingiausią vietą Varšuvoje“ – Varšuvos plaučiais vadinamą Lazienkų parką. Rūmai ant vandens, laisvai besivaikštantys povai bei būriai voveraičių dar nieko nepaliko abejingo“, – siūlo gidė.

Jei yra kiek daugiau laiko, pasak jos, verta nuvažiuoti į Vilanovo parką ir rūmus – vieną iš trijų karališkųjų rezidencijų Varšuvoje ir vienintelę nesusprogdintą per Antrąjį pasaulinį karą.

„Ir, be abejo, būtina pakilti į Mokslų ir kultūros rūmų 30-ame aukšte esančią apžvalgos aikštelę“, – priduria ji.

Ieškantiesiems gražių vaizdų Ana pataria lipti į Šv. Onos bažnyčios varpinę – iš ten visas senamiestis kaip ant delno. Taip pat nuostabą kelia Varšuvos universiteto bibliotekos stogas, ant kurio įsikūręs 17 000 kv. metrų sodas. Tai vienas didžiausių Europoje tokių sodų.

„Tikras perliukas – vieno prašmatniausio viešbučio Varšuvoje „Bristol“ svečių knyga, kuri susideda iš durų rankenų, ant kurių surašyti garbingų svečių vardai. Čia pat yra Bristolio kavinė, savo dizainu primenanti tarpukario metą“, – pasakoja ji.

O norintiesiems pajusti dar prieškario Varšuvos dvasią pašnekovė pataria apsilankyti kitame Vyslos krante įsikūrusį seną Prahos rajoną. Čia gražiai sutvarkytas buvęs degtinės fabrikas „Koneser“, gatvės Brzeska, Ząbkowska, Wileńska.

Ką patirti ir paragauti Varšuvoje?

Lenkijos sostinėje veiklos neabejotinai ras įvairių pramogų mėgėjai. Keletas tokių – skraidymas oro tunelyje ir apsilankymas netoli Varšuvos neseniai atidarytame didžiausiame Lenkijos ir viename didžiausių Europos vandens parkų „Suntago“.

Mėgstantiesiems išgerti skanų kokteilį gražioje aplinkoje gidė rekomenduoja paieškoti „slaptų barų“, tokių kaip „Veles“, „El koktajl“, „Bez tytułu“, „Backroom“.

Smaližiams pašnekovė taip pat turi rekomendaciją.

„Saldumynų mėgėjai turėtų likti patenkinti paragavę varšuvietiškų pyragaičių W-Z (wuzetka) ir zygmuntówka. O į Lietuvą dovanų verta parvežti „Paukščių pieno“ (Ptasie mleczko), kurio originalus receptas buvo sukurtas Varšuvos E. Wedelio šokolado fabrike“, – atskleidžia gidė.

Pasak Anos, Varšuva yra nuostabi, savaip užburianti, su įdomia praeitimi ir dar įdomesne ateitimi. Reikia tik duoti jai šansą pasirodyti.

„Apie Varšuvą vis dar galima išgirsti, kad tai dėmesio nevertas miestas, kad nėra čia nei istorinių vietų, nei nieko ypatingo. Po kelių valandų ekskursijos dažnai girdžiu, kad pakeičiau žmonių nuomonę apie miestą, kad nori čia grįžti ir gailisi anksčiau to nepadarę“, – pokalbį užbaigia pašnekovė ir kviečia apsilankyti kaimyninėje sostinėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt