Verslas

2020.10.28 22:29

Povilauskas įvertino naują „karantininę“ vadžios paramą: tam tikros sritys toliau vargs bent pusmetį

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.28 22:29

Didžiajai daliai Lietuvos gyventojų atsidūrus karantino zonoje, Vyriausybė peržiūri verslui skirtą pagalbą – naujos taisyklės galiotų dirbantiesiems savarankiškai, nebeliktų subsidijos nuomai. Rudeninės pagalbos priemonės bus skiriamos labiausiai kenčiantiems verslams, o tie, kurie dar sugeba verstis, tikėtis tokios pagalbos kaip pavasarį, neturėtų. Ekonomistai sako, tai lemia kitokios karantino sąlygos, tačiau atkreipia dėmesį, kad dar artimiausią pusmetį tam tikros verslo sritys toliau vargs, o valstybė turėtų pasvarstyti apie kompensacijas liksiantiems be darbo.

Savarankiškai dirbanti vaikų studijų įkūrėja Gerda Būtaitė sako iki šiol sulaukdavusi valstybės skiriamos 257 eurų subsidijos. Nors per pirmąją koronaviruso bangą tokią sumą galėjo gauti kone visi, dabar Vyriausybė žaidimo taisykles keičia – paramą gaus tik tie savarankiškai dirbantieji, kurie bus įtraukti į specialų Valstybinės mokesčių inspekcijos nukentėjusiųjų sąrašą. Ir tik tose savivaldybėse, kuriose įvestas karantinas.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, savarankiškai dirbantiesiems paramos išdalyta dvigubai daugiau, nei planuota, o parama galėtų būti perskirstyta tiems, kuriems tikrai jos labiausiai reikia.

Žinios. ES skiria 100 mln. eurų greitiesiems koronaviruso testams: dabar svarbu kuo greičiau nustatyti atvejus

„Šis laikotarpis skiriasi nuo to, kurį mes turėjome anksčiau. Nėra ribojama daug veiklų, tačiau stengiamasi maksimaliai išlaikyti, kad tie, kas veikia, kad jie galėtų įgyvendinti savo veiklas didinant apsaugos priemonių skaičių“, – sako ministras.

Kaip dabartinėmis sąlygomis pamaitinti kenčiantį verslą, ieško ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Planą pristatyti žada pirmadienį, bet gairės daugmaž tokios: jei darbuotojai siunčiami į prastovą – mokama subsidija. Kompensacijas gaus verslo sritys, kurių apyvartos krito bent 30 procentų palyginti su praėjusiais metais.

Nemenku smūgiu verslui gali tapti tai, kad nebelieka nuomos subsidijavimo. SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, priemonės peržiūrimos, nes valstybės biudžetas nėra beribis, o dabar nemažai verslų veiklą gali vykdyti. Tačiau pabrėžia, reikia galvoti ir apie kompensacijas tiems žmonėms, kurie gali likti be darbo.

„Reikia selektyvumo – kam labiausiai skauda. Kur tikrai vyks diskusija ir kur tikrai bus labai jautrus klausimas, suprantant, kad tam tikriems sektoriams nebus atsigavimo iki antro ketvirčio t. y. balandžio, gegužės. Tai yra likę dar 5-6 mėnesiai iki tol. Ir klausimas, ar tikrai valdžia, valstybė turi begelbėti tas įmones, kurios nebeturi ateinančiam pusmečiui realiai perspektyvų gauti realias pajamas“, – sako ekonomistas.

Artimiausias porą savaičių nemažam kiekiui verslų teks pasispausti. Vyriausybė pritarė nuo penktadienio uždrausti atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamus renginius ir susibūrimus viešose vietose. Išimtys galios tik sporto ir kultūros renginiams – bet ir čia, tik su kaukėmis, laikantis saugaus atstumo, viduje galės būti 300, o lauke – 400 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt