Verslas

2020.10.28 13:50

Savarankiškai dirbantieji iš savivaldybių, kuriose paskelbtas karantinas, vėl gali gauti 257 eurų išmokas, tačiau tą norima keisti

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.10.28 13:50

Įvedus karantiną savarankiškai dirbantys asmenys ir vėl gali kreiptis dėl 257 eurų išmokos. Tačiau Vyriausybė keičia žaidimo taisykles. Pritarta, kad parama būtų skirta tik karantino laikotarpiu, o kreiptis dėl paramos galėtų tik savarankiškai dirbantys asmenys, kurie būtų įtraukti į nukentėjusiųjų nuo ekstremaliosios situacijos ir karantino dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų ūkinės veiklos apribojimų sąrašą. 

21 šalies savivaldybėje įvedus karantiną, jų gyventojai, dirbantys savarankiškai, gali ir vėl pretenduoti į 257 eurų siekiančią išmoką už visą mėnesį.

Tačiau Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad reikia keisti šią tvarką. Nuspręsta, kad pretenduoti į 257 eurų išmoką galės tik dirbantieji savarankiškai, kurie Valstybinės mokesčių (VMI) inspekcijos bus įtraukti į nukentėjusiųjų nuo ekstremaliosios situacijos ir karantino dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų ūkinės veiklos apribojimų sąrašą.

Taip pat iki šiol 257 eurų išmoką savarankiškai dirbantiems gyventojams buvo galima gauti ir 2 mėnesius po karantino atšaukimo, tačiau Vyriausybė nusprendė naikinti tokią tvarką, o išmokos būtų mokamos tik tol, kol paskelbtas karantinas.

Įstatymo projekte rašoma, kad jis įsigalios lapkričio 16 d., tačiau tokiam Vyriausybės siūlymui dar turės pritarti Seimas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro atstovė Eglė Samoškaitė LRT.lt teigė, kad tokie pakeitimai daromi, kadangi savarankiškai dirbančių asmenų išmokų mokėjimo tvarka nėra pritaikyta esamoms aplinkybėms.

„Įstatyme išmokos mokėjimas susietas tik su tuo, kad nustatomas karantino režimas, bet ne su ūkinės veiklos ribojimais. Kai Vyriausybė nenustato jokių apribojimų veiklai, būtų neteisinga mokėti išmokas, nes asmenys gali toliau verstis savarankiška veikla ir gauti pajamų.

Išmokos turėtų būti mokamos tiems asmenims, kurie patiria sunkumų dėl Vyriausybės įvestų apribojimų. Kitaip tariant, siekiame, kad parama būtų tikslingesnė ir pasiektų tuos, kurie nukenčia. Pasibaigus karantinui išmokos mokėjimas būtų nebetęsiamas dėl tos pačios priežasties – kai nėra veiklos ribojimų, netikslinga teikti paramą“, – LRT.lt teigė specialistė.

Tokiam siūlymui Vyriausybės posėdyje pritarimą išreiškė ir finansų ministras Vilius Šapoka.

„Vyriausybė kurį laiką gali horizontaliai palaikyti visus, tačiau toliau ta pagalba turi būti taškinė – ten, kur iš tiesų nukenčiama dėl tiesioginių apribojimų“, – teigė jis.

Savarankiškai dirbančiais asmenimis laikomi tie, kurie verčiasi individualia veikla (advokatai, advokatų padėjėjai, notarai, antstoliai, verslo liudijimus turintys asmenys ir kiti asmenys), individualių įmonių savininkai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, fiziniai asmenys, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla, kai žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis yra lygus 4 europinio dydžio vienetams arba yra didesnis, šeimynos dalyviai.

Gauti 257 eurų išmoką gali ir tie, kuriems priskaičiuotas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintus teisinius santykius neviršija minimalios mėnesinės algos (607 eurai bruto).

Skaičiuojama, kad pirmojo karantino metu gaunančiųjų 257 eurų išmoką buvo apie 78 tūkst.

Vyriausybė pritarė ir įstatymo pakeitimui dėl mokesčių atidėjimo nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms.

Pagal dabartinę tvarką karantino laikotarpiu ir 2 mėnesiai po jo taikoma supaprastinta socialinio draudimo įmokų, baudų, palūkanų ir delspinigių įsiskolinimo mokėjimo, palūkanų ir delspinigių skaičiavimo tvarka.

Tačiau Vyriausybė pritarė siūlymui keisti tokią tvarką. Minimų mokesčių atidėjimas bus taikomas tik karantino laikotarpiu, o galimybė 2 mėnesius po karantino nemokėti socialinio draudimo įmokų, baudų, palūkanų ir delspinigių įsiskolinimo, palūkanų ir delspinigių bus išbraukta.

Tokiam siūlymui taip pat dar turės pritarti Seimas.