Verslas

2020.05.17 14:10

Karantino akivaizdoje nevengiama atleisti vyresnio amžiaus žmonių, tačiau uždrausti tą daryti – neįmanoma

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.05.17 14:10

Profesinių sąjungų atstovai teigia, kad kai kurie darbdaviai rizikos grupėms priklausančius asmenis atleidžia ir palieka be pajamų, tačiau, anot socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Eglės Radišauskienės, to uždrausti neįmanoma.

Įvairių Europos šalių Vyriausybės susiduria su pagyvenusių žmonių nepasitenkinimu, kurie protestuoja prieš jiems taikomus apribojimus laikant padidintos rizikos grupe. Kitoms grupėms karantino sąlygos palaipsniui švelninamos, praneša „Amerikos balsas“.


Lietuvoje praėjusią savaitę taip pat išskirti trys asmenų rizikos laipsniai. Aukščiausiam priskiriami vyresni kaip 60 metų amžiaus, turintys reikšmingų gretutinių ligų, turėję tiesioginį kontaktą su COVID-19 infekuotais žmonėmis ir pan. asmenys.

Paklausta, ar žmonių priskyrimas rizikos grupei jų nediskriminuoja, E. Radišauskienė atsako – tokia diskriminacija yra pozityvi.

„Galbūt tie žmonės galvoja, kad „aš nesusirgsiu“, bet kas garantuoja, kad jūs nesusirgsite? Nemanau, kad papildoma apsauga ir rūpestis yra diskriminacija“, – teigia viceministrė.

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė pritaria, kad esant tokiai situacijai būtina solidarizuotis, susitelkti ir įsiklausyti į specialistų rekomendacijas.

„Šiandien mes turime labai daug skaldymosi, labai mėgsta ir mūsų politikai supriešinti vieną grupę su kita, bet tai yra tikrai ne tas laikas ir ne ta vieta“, – pastebi I. Ruginienė.

Akcentuoja ir sveikatą, ir pajamas

Tačiau, anot I. Ruginienės, rizikos grupėje esantiems asmenims privalo būti sudaromos tinkamos darbo darbo sąlygos tam, kad būtų apsaugota jų sveikata.

„Nemažai jų (rizikos grupei priklausančių asmenų – LRT.lt) liko dirbti namuose nuotoliniu būdu. Kiti, kurie neišvengiamai turi eiti į darbą, naudojosi tomis pačiomis ir saugiomis darbo sąlygomis, kaip ir kiti darbuotojai“, – pabrėžia I. Ruginienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad svarbus ne tik rizikos grupėje esančių asmenų saugos, bet ir turimų pajamų klausimas.

„Jeigu žmogui uždraudžiame eiti dirbti ir nieko nepadarome, kad jis turėtų pajamų, tuomet yra bėda. Jeigu galime suteikti tokiems asmenims galimybę dirbti nuotoliniu būdu ir išlaikyti pajamas, manau, kad tai yra tik sveikintina“, – sako I. Ruginienė.

Mėgina atsikratyti

Kad ir kaip būtų, anot Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės, atvejų, kai rizikos grupėje esančius asmenis darbdaviai išleidžia atostogų arba paprašo išeiti iš darbo, pasitaiko.

„Pagyvenę žmonės niekada nebuvo populiarūs darbo rinkoje. Tai, matyt, daugiau susiję su mūsų kultūra ir darbdavių požiūriu. Visada vyravo požiūris, kad geriau paimsime jauną, jis greičiau dirbs, su juo bus galima lengviau susitarti ir atleisti.

Matyt, kad po šio karantino turėsime kaip nors šį požiūrį keisti. Jau ne kartą pasisakėme, kad mūsų pensinis amžius kasmet atitolinamas ir mes turėtume daugiau investuoti į darbuotoją, saugoti jo sveikatą ir ilginti jo darbinį amžių“, – akcentuoja I. Ruginienė.

E. Radišauskienės tvirtinimu, tai, jog rizikos grupėje esantys asmenys gali darbdaviams kelti papildomų rūpesčių, nėra priežastis pastarųjų atsikratyti.

„Tie darbuotojai paprastai yra lojalūs, kvalifikuoti ir darbdaviui atiduoda visą save. [...] Taip, pensinio amžiaus žmonės pas mus tikrai gauna mažesnes pajamas. Deja, tokia situacija yra Lietuvoje, bet mes saugome tuos žmones dėl jų gyvybės. [...]

Tiems žmonėms stengiamasi sudaryti palankesnes darbo sąlygas, dirbti nuotoliniu būdu, dalis tų žmonių yra prostovoje – jie nėra be pajamų“, – tikina E. Radišauskienė.

Draudimas atleisti – neįmanomas

Paklausta, ar planuojama imtis priemonių, kad asmenys, esantys rizikos grupėje, nebūtų atleisti iš darbo dėl aplinkybių, susijusių su koronavirusu, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė tvirtina, jog to padaryti neįmanoma.

„To padaryti neįmanoma. Visada rekomenduojame konsultuotis su Valstybine darbo inspekcija ir profesinėmis sąjungomis, jeigu jie yra verčiami išeiti iš darbo.

Turime suprasti, kad ir pats žmogus yra atsakingas už save ir šiuo atveju tai tikrai nėra atleidimo priežastis, nes jis yra vyresnio amžiaus, nes jau tada tikrai yra diskriminacija“, – sako viceministrė.

E. Radišauskienė atkreipia dėmesį, kad kolektyvinėse sutartyse jau dažnai tariamasi dėl papildomų apsaugų vyresnio amžiaus darbuotojams. „Būtent tai šiuo metu turėtų suveikti“, – tvirtina ji.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.