Verslas

2020.03.20 19:42

Įrangos tiekėjai pasibaisėjo: siūlome pagalbą, bet Sveikatos apsaugos ministerijai mūsų nereikia

papildyta SAM komentaru

Medicininę įrangą tiekiančios bendrovės savininkas tikina nuo kovo pradžios bandantis gauti Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atsakymą, kokių prietaisų šaliai reikia, bet sulaukiantis tik atsirašinėjimo. Tuo metu SAM tvirtina, kad siūlančių savo paslaugas yra labai daug, todėl bus atsirinkti geriausi variantai. Tačiau kada tai bus padaryta, ministerija neatsako.

„Kovo 18 d. buvau radęs, kas pagamintų mobilius rentgenus, kuriuos galima nustumti į palatą. Atsakymą gamintojams – ar užsakysiu, ar ne – reikėjo duoti per šešias valandas. Tam, kad juos pagamintų per mėnesį. Po mėnesio būčiau parskraidinęs tuos aparatus į čia. Siunčiau laišką ministerijai, bandžiau prisibelsti: ką daryti – imti, neimti? Gavau atsakymą, kad – atsiųskite pasiūlymą, mes susisteminsime“, – LRT.lt pasakojo medicinine įranga prekiaujančios įmonės „Arbor Medical Corporation LT“ savininkas Aurimas Širvinskas.

Ketvirtadienio pavakare jis teigė iš medicininės įrangos gamintojų gavęs pranešimą, kad naujais pirkimais susirūpinę šalys pradėtos statyti į eilę pagal užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičių.

„Kadangi pas mus nėra tyrimų, tai nėra ir atvejų, tai mums aparatų gauti turbūt be šansų“, – teigė jis.

Tokią informaciją LRT patvirtino ir kitos įmonės atstovai, taip pat bandę prisibelsti į SAM duris. „Ankstyvą penktadienio rytą gamintojas informavo, kad užsakymus galės priimti tik vasarą, nes negali dirbti – nėra kur nupirkti medžiagų. Tai rimtesnė tragedija negu net pačios blogiausios prognozės. Kaina irgi pasikeis“, – teigė nenorėjęs būti įvardintas verslininkas.

Atsakymas – laukite

A.Širvinskas sako dar mėnesio pradžioje, kai koronaviruso grėsmė Lietuvoje nebuvo tokio masto, kaip dabar, pasiūlęs savo paslaugas SAM, taip pat didžiosioms šalies ligoninėms. Įmonė jau tuo metu informavo, kad pasaulyje itin didėja dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) aparatų ir pacientų stebėjimo monitorių, būtinų esant sunkiai koronaviruso formai, poreikis, ir jų pradeda trūkti visiems.

„Šiandienos duomenimis, kai kurių plaučių ventiliacijos aparatų pristatymo terminas yra 5–6 savaitės. EKMO aparatų – 21 savaitė. Įrangos gamintojai kasdien atnaujina tiekimo grafikus. Tai reiškia, kad tiekimo terminai ir užsakymo pasiūlymai galioja 24 valandas nuo pateikimo. Nuoširdžiai norime padėti mūsų šaliai, pacientams ir gydytojams. Esant poreikiui visomis pajėgomis stengsimės užtikrinti įrangos tiekimą į Lietuvą“, – teigta įmonės laiške.

Per kelias savaites A. Širvinskas į SAM kreipėsi ne vieną kartą. Jis informavo savo ruožtu bandantis užsakyti pas gamintojus DPV aparatų ir kitos įrangos. Buvo kalbama apie tai, jog aparatūra Lietuvoje greičiausiai galėtų atsidurti balandžio pabaigoje.

„Labai prašau – atsakykite, ar yra poreikis? Ne pelnas ir ne verslas dabar galvoj, o galimybė pristatyti į Lietuvą ir, jei nėra poreikio – neblokuoti kitų šalių užsakymų“, – ministerijai rašė verslininkas, pagal išsilavinimą – gydytojas chirurgas.

„Vis dar laukiu, kol susisieksit. Nuo kovo pradžios, bendrai paėmus. Ką tik prailgino pristatymo terminą. Viltis gauti pirmą partiją DPV 18-tą savaitę (balandžio galas) – blėsta. Visų gamintojų situacija tuo klausimu panaši arba blogesnė. Kiekvieną dieną tai tik blogės. Būkit geri, padėkit man padėti jums, jei reikia. Jei nereikia – tiesiog pasakykit, ir aš negaišiu nei savo, nei jūsų laiko bandydamas su jumis komunikuoti“, – dar kovo 16-ąją, pirmadienį, ministerijai rašė A. Širvinskas.

Tą dieną jis gavo sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės atsakymą.

„Ačiū labai, susisieksime“, – tiek buvo parašyta elektroniniame laiške.

Vėliau įmonės savininką pasiekė SAM Strateginio planavimo ir valdymo skyriaus patarėjos laiškas, kuriame nurodyta, kad ji gavusi užduotį komunikuoti su potencialiais teikėjais. Valdininkė A. Širvinskui rašė, kad dėl medicininės įrangos poreikių jam vertėtų bendrauti su konkrečiomis ligoninėmis, nes „SAM padeda spręsti įsigijimo klausimus, tačiau dėl poreikio sprendžia pačios įstaigos“.

O į verslininko klausimą, kokia šiuo metu yra situacija su vienkartinėmis apsaugos priemonėmis, SAM atstovė nurodė: „Pasiūlymų su galimybe tiekti po 2 savaičių ir vėliau esame gavę labai daug, prioritetą teikiame čia ir dabar galintiems tiekti tiekėjams. Informacijos srautas yra milžiniškas, tad koncentruota ir labai tiksli informacija su visomis techninėmis specifikacijomis, kainomis, terminais, kiekiais būtų labai laukiama“.

Prabilo apie kovą tarp valstybių

Kaip LRT.lt teigė A. Širvinskas, Lietuvos medicinos įrangos tiekėjai yra palikti vieni kautis vis labiau tuštėjančioje medicininės įrangos rinkoje.

„Tai yra, aš vienas turiu kautis dėl pristatymų su Vokietija, Turkija, Ispanija, Italija, visomis šalimis. Vyksta kova dėl šitų aparatų. Dėl vienkartinių priemonių – lygiai tas pats. Šalys tarpusavyje kovoja, ne įmonėlė kažkokia. Dėl to bandau visomis priemonėmis prisimušti prie tų, kurie priiminėja sprendimus, komunikuoti su kolegomis konkurentais, kad ne metas konkuruoti, vienijamės, nes mūsų nepalaiko Vyriausybė, mes pavieniui kovojame su šalimis tiekėjomis“, – dėstė verslininkas.

LRT apie šią situaciją pasiteiravus sveikatos apsaugos viceministrės K. Garuolienės, ji ragino suvokti visumą.

„Į mus siaubingai daug kas kreipiasi. Labai daug įmonių. Bet tai nereiškia, kad visų besikreipiančių, kas siūlo ką parduoti, tikrai tos prekės yra reikalingos dabar. Besikreipiančių įmonių yra daug, ir mes atsirenkame jų pateiktą informaciją, ir artimiausiu metu bus pradėti pirkimai“, – tvirtino ji.

Konkretesnės informacijos viceministrė pasiūlė kreiptis į SAM viešųjų ryšių tarnybą. Nuo ketvirtadienio iki penktadienio popietės ministerijos atstovai žadėtų duomenų taip ir nepateikė.

Teigia, kad situacija kontroliuojama, tačiau kaip – nenurodo

LRT prašė SAM atsakyti, ar ministerija yra sudariusi šiuo metu būtinų medicinos priemonių ir įrangos sąrašą, ar ministerijoje yra konkretus žmogus, atsakingas už šio proceso koordinavimą, ar SAM koordinuoja prekių pagal poreikį užsakymą iš Lietuvoje veikiančių tiekėjų, kurie siūlo savo paslaugas?

Užuot pateikę atsakymus, SAM atstovai išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad įsigijimų procesui derinti SAM yra sukurta darbo grupė, kuri koordinuoja asmens sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimą medicinos įranga ir medicinos priemonėmis valstybinio lygio ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu.

„Poreikis nuolat stebimas, atitinkamai reaguojant į visų gydymo įstaigų poreikius ir užtikrinant asmens apsaugos priemonių pristatymą laiku. Taip pat SAM yra atvira ir Lietuvos tiekėjų pasiūlymams. Visi gauti pasiūlymai peržiūrimi, vertinamas tiekėjų patikimumas ir produkcijos kokybė. Vėliau bus sprendžiama dėl tolesnio galimo bendradarbiavimo galimybės ir apimčių“, – išplatintame pranešime teigia SAM.

Šiame pranešime taip pat nurodoma, kad Lietuva jau pasirašė tiekimo sutartis dėl asmens apsaugos priemonių šalies gydymo įstaigoms. Ministerijos pranešime nurodoma, kad jau yra vykdoma Ekstremalių sveikatai situacijų centro pasirašyta sutartis dėl 80 000 vnt. respiratorių (FFP3) įsigijimo UAB „Jugrita“. Jau šią savaitę pirmieji kiekiai bus pristatyti į Lietuvą, likę – per artimiausią savaitę.

Taip pat nurodoma, kad per Lietuvos ambasadą Kinijoje lygiagrečiai derinamas didelis apsaugos priemonių užsakymas iš Kinijos. Dalį priemonių numatyta įsigyti per Europos Komisijos organizuojamą centralizuotą pirkimą. Lietuva yra pateikusi paraišką 300 000 vnt. respiratorių, 1 000 000 vienkartinių kaukių, taip pat 400 vnt. DPV aparatų pirkimui.

Penktadienį ryte sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga LRT radijui sakė, kad realu, jog kurį laiką tyrimai dėl koronaviruso gali visiškai sustoti, nes šalyje nebeturėsime regentų, reikalingų tyrimams.

„Tikrai gali būti, kad teks tyrimo laukti, gali iš viso būti, kad teks pauzę nuspausti. Nes mes laukiame, regentai po truputį atvyksta į Lietuvą, bet tai vyksta iš lėto“, – kalbėjo ministras.

SAM: tenka apdoroti didžiulį kiekį įvairiausios informacijos

Kovo 23 d. SAM pateikė savo komentarą kovo 20 d. publikuotam straipsniui. Publikuojame ministerijos poziciją:

„Straipsnyje minimas verslininkas kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) ir specialiai sukurtos darbo grupės narius, ragindamas nedelsti ir kuo skubiau įsigyti jo siūlomus dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) aparatus. Tačiau išsamesnės informacijos apie siūlomų aparatų technines charakteristikas, pristatymo terminus, kainą, t. y. informacijos, būtinos sprendimui priimti, taip ir nepateikė net ir pakartotinai prašomas. Tad buvo priimtas sprendimas šio pasiūlymo nebesvarstyti o koncentruotis į perspektyvius sandorius.

SAM yra sudaryta darbo grupė, kuri koordinuoja gydymo įstaigų aprūpinimą medicinos įranga ir priemonėmis. Ji renka ir sistemina gautą informaciją ir ministerijos vadovybei teikia pasiūlymus dėl šių priemonių įsigijimo.

Vertindama gautus pasiūlymus dėl dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) apartų įsigijimo, darbo grupė visų pirma atsižvelgia į šalies geriausių specialistų argumentuotas išvadas, ar aparatai tinkami COVID-19 sergantiems ligoniams, ar yra tinkamo funkcionalumo ir pilnai sukomplektuoti, kokie yra siūlomi pristatymo terminai. Šie aparatai nėra pigūs (kaina svyruoja nuo 12 tūkst. iki 30 tūkst. Eur), todėl net ir šiuo kritiniu laikotarpiu jų įsigijimą būtina vertinti atsakingai.

Reikalingas priemones tuo pačiu metu perka tiek SAM, tiek savivaldybės, tiek pačios gydymo įstaigos ir verslo organizacijos, taip pat juos organizuoja Europos Komisija. Sulaukiama nemažai labdaros ir paramos pasiūlymų. Tad darbo grupė turi koordinuoti ir stebėti situaciją, kad nesidubliuotų ypač didelių kiekių ar brangių prietaisų pirkimai. Šiuo metu vyksta dideli Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuoti asmens apsaugos priemonių, reagentų pirkimai. Paskelbtas Europos Komisijos inicijuotas pirkimas ES šalių asmens apsaugos priemonių poreikiams tenkinti.

Šiuo metu tenka apdoroti didžiulį kiekį įvairiausios informacijos, o sprendimus turi priimti akimirksniu. Laikas tapo ypač brangus, nes kovai su COVID-19 prekių paklausa milžiniška ir laiku nepriėmus sprendimo, tiesiog netenkame galimybės jų įsigyti. Todėl teikiant pasiūlymus labai svarbu nurodyti visą reikiamą informaciją, kad sprendimus būtų galima priimti nedelsiant.

SAM nuoširdžiai dėkoja visiems gyventojams ir verslui už palaikymą ir siūlomą pagalbą. Ši situacija parodė, kokie vieningi ir pilietiški galime būti. Tai neįkainojama tautos patirtis."