Verslas

2020.01.31 11:53

Lazdynų baseino statybų partneriai sureagavo į sutarties nutraukimą – darbų netęs ir kreipsis į teisėsaugą

LRT.lt2020.01.31 11:53

Ketvirtadienį Vilniaus savivaldybė paskelbė nutraukianti baseino statybų Lazdynuose sutartį su bankrutuojančia „Active Construction Management“ (buvusia „Irdaiva“) ir jos partneriais bei žada skelbti naują rangos konkursą. Pastarieji penktadienį išplatino atsaką – darbų netęs ir kreipsis į teisėsaugą dėl galimo lėšų švaistymo.

Savivaldybė pranešė, kad tai daryti nuspręsta, nes darbų rangovai atsisako tęsti darbus „sutartyje nustatytomis sąlygomis“ bei pripažįsta, kad statybų pabaiga gali nusikelti iki 2021-ųjų pabaigos.

Statybos darbų bendrovės „Montuotojas“, „Axis Power“, „HSC Baltic“ ir statybos kompanija „Mitnija“ – daugiau nei tris mėnesius nagrinėjo gautą statybų dokumentaciją ir derėjosi su projekto užsakovu Vilniaus miesto savivaldybe dėl galimybių tęsti projekto statybą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Jame trys statybos darbų bendrovės tvirtina, kad išanalizavus gautus statybos dokumentus ir kai kuriuos buvusio pagrindinio rangovo ir projekto užsakovo priimtus sprendimus neva paaiškėjo, kad pagrindinis rangovas darbus vykdė neprofesionaliai, neatsakingai, o užsakovas netinkamai prižiūrėjo statybas.

Mažieji projekto partneriai taip pat turi pagrindo įtarti, kad daugiau nei 3 milijonai eurų projekto lėšų galėjo būti iššvaistyti. Apie tai mažieji partneriai informavo užsakovą, ir artimiausiu metu kreipsis į prokuratūrą ir Viešųjų pirkimų tarnybą.

Taip pat, kaip rašoma pranešime, derybų metų 3 bendrovės informavo užsakovą, kad sutiktų perimti pagrindinio rangovo rolę ir tęsti statybas, jeigu būtų atliktas išsamus profesionalus projekto auditas, įvertinti visi objekte atlikti darbai ir nupirkta įranga, įvertintas galimas lėšų švaistymas taip pat priimti sprendimai dėl trūkstamų lėšų projektui tęsti ir sėkmingai įgyvendinti.

„Projekto mažieji partneriai apie šias ir kitas aplinkybes nebuvo informuoti, todėl tapo situacijos įkaitais. Mažieji partneriai projekte turėjo palyginti smulkius, aiškiai apibrėžtus vaidmenis, todėl statybų metu nebuvo nei poreikio, nei galimybių imtis viso projekto audito ar procesų kontrolės. Problemų mastą projekto mažieji partneriai pradėjo suvokti tuomet, kai projektą ištiko paralyžius ir keisti rangovo ir užsakovo sprendimai pradėjo lįsti į paviršių.

Prasidėjus deryboms su Vilniaus miesto savivaldybe, mažieji parteriai ragino užsakovą suteikti išsamią ir tikslią informaciją apie projekto eigą, atlikti pilną profesionalų atliktų darbų ir nupirktos įrangos auditą. To nebuvo padaryta. Iš to, kiek mažiesiems partneriams pavyko surinkti informacijos patiems, akivaizdu, kad projektas buvo įgyvendinamas neprofesionaliai, jo priežiūra buvo netinkama. Maža to, yra požymių, kurie kelia rimtų įtarimų, kad statant baseiną galėjo būti švaistomos lėšos, todėl dabar projekto turėtų imtis teisėsauga“, – rašoma pranešime.

Mažųjų projekto partnerių darbų dalis jungtinėje veikloje su pagrindiniu partneriu „Active Construction Management“ (buvusi „Irdaiva“) buvo nežymi: bendrovės „Axis Power“ dalis siekė 10 proc., bendrovių „Mitnija“ ir „Montuotojas“ – po 5 proc., bendrovės „HSC Baltic“ – 15 proc. Pagrindinio projekto rangovo dalis jungtinėje veikloje buvo 65 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.