Verslas

2020.01.30 15:04

Vilniaus savivaldybė nutraukia Lazdynų baseino sutartį, skelbs naują konkursą

atnaujinta 16.05
Ignas Jačauskas, BNS2020.01.30 15:04

Vilniaus savivaldybė nutraukia baseino statybų Lazdynuose sutartį su bankrutuojančia „Active Construction Management“ (buvusia „Irdaiva“) ir jos partneriais bei žada skelbti naują rangos konkursą.

Savivaldybė pranešė, kad tai daryti nuspręsta, nes darbų rangovai atsisako tęsti darbus „sutartyje nustatytomis sąlygomis“ bei pripažįsta, kad statybų pabaiga gali nusikelti iki 2021-ųjų pabaigos.

„Tokiu būdu savivaldybė nusprendė išeiti iš stagnuojančios situacijos, kuri susidarė dėl statybos bendrovės „Irdaiva“ bankroto ir jos partnerių nenoro laikytis bendrai su „Irdaiva“ prisiimtų įsipareigojimų. Planuojama, kad naujai atrinktas rangovas baseino statybos darbus turėtų užbaigti iki kitų metų pabaigos“, – skelbia savivaldybė.

Patikinama, kad šie veiksmai „vilniečiams nekainuos daugiau nei suplanuota“, kadangi galimą baseino statybų kainos augimą turės kompensuoti buvę rangovai.

Kartu su bankrutavusia „Irdaiva“ Lazdynų baseiną už 21,8 mln. eurų statė keturi jungtinės veiklos partneriai – „Axis Power“, „Mitnija“, „HSC Baltic“ ir „Montuotojas“. Savivaldybės teigimu, šios bendrovės „neparodė ryžto vykdyti jiems priklausančių įsipareigojimų ir užbaigti projektą“.

„Todėl šios įmonės privalės atlyginti nuostolius, susidariusius dėl kainų skirtumo, jeigu naujame konkurse bus pasiūlytos didesnės statybos darbų kainos“, – sakoma pranešime.

Bendra Lazdynų baseino projekto vertė – 21,8 mln. eurų. Iš jų 11,6 mln. eurų – Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto, 1,2 mln. eurų – savivaldybės lėšos, o likusi suma – 9 mln. eurų – Valstybės investicijų programos lėšos.

P. Poderskis: sprendimų nesulaukta keletą mėnesių

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis sako, kad „Active Construction Management“ paskelbus bankrotą, savivaldybė „net keletą mėnesių“ ieškojo įvairių sprendimų, tačiau sutarti nepavyko ir nuspręsta ieškoti naujo rangovo.

„Naujas rangos konkursas jau baigiamas ruošti, jį planuojama paskelbti per artimiausią mėnesį. Apgailestaujame, kad tai lems baseino atidarymo vėlavimą, tačiau šiuo metu tai yra vienintelis galimas sprendimas šiame projekte“, – teigė Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Naują konkursą planuojama paskelbti vasarį, savivaldybė naują rangovą tikisi atrinkti per 3–4 mėnesius. Prieš konkursą savivaldybė ketina rengti viešą konsultaciją su statybų sektoriumi. Šiuo metu Lazdynų baseino statybvietė saugoma, tikimasi, kad darbai joje bus atnaujinti vasarą.

Planuojama, kad likusios baseino dalies statybos galėtų trukti 8–9 mėn. Iki šiol buvo atlikta apie 40 proc. baseino statybos darbų. Nauja planuojama Lazdynų baseino atidarymo data – kitų metų pabaiga.

Prieš naują konkursą planuojama skelbti atvirą rinkos konsultaciją dėl tęstinumo.

Pasak savivaldybės, dabar likę rangovai atsisako vykdyti darbus toliau, teigdami, jog likusi sutarties kaina yra nepakankama darbams užbaigti. Šį trūkumą, savivaldybės teigimu, galėjo lemti ir pagrindinio partnerio akte patvirtinti darbai, kurie faktiškai nebuvo atlikti.

Savivaldybė dar neatmeta galimybės susitarti su likusiais rangovais, jei jie „skubiai apsispręstų ištaisyti visus sutarties vykdymo pažeidimus ir atnaujinti darbus“, priešingu atveju grasina kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, kad ji įtrauktų visus jungtinės veiklos partnerius į nepatikimų tiekėjų sąrašą ir taip apsunkintų jų dalyvavimą kituose viešuosiuose pirkimuose.

„Tačiau kol kas tokių indikacijų savivaldybė neturi, o situacijai nepasikeitus sutartis bus laikoma nutraukta nuo vasario 6 dienos visus įsipareigojimų neįvykdžiusius rangovus savivaldybė privalės įtraukti į nepatikimų tiekėjų sąrašą“, – nurodo savivaldybė.

VVK: sumokėta daugiau, nei atlikta darbų

Vilniaus vystymo kompanija (VVK) žada kreiptis į prokuratūrą, nes, pasak bendrovės, spalį sumokėta suma pagrindiniam projekto rangovui buvo didesnė, nei atlikta darbų. Pasak VVK direktorės Rasos Čeponytės, šiuo metu laukiama vidinės tyrimo grupės išvadų, ir tuomet bus sprendžiama, ar pakanka duomenų kreiptis į prokuratūrą.

„Vilniaus vystymo kompanijos atlikta teismo ekspertizė parodė, kad už neatliktus darbus galimai permokėta 1,963 mln. eurų. Dėl šios situacijos svarstoma kreiptis ir į prokuratūrą“, – teigia bendrovė.

Pasak VVK, teismo ekspertas Tomas Monstavičius nustatė, kad nuo sutarties su konsorciumu pasirašymo iki 2019 m. rugsėjo 30 d. faktiškai darbų atlikta už 7 mln. eurų, o bendra baseino įrangos apmokėta suma siekia 5,174 mln. eurų su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). Tuo tarpu Vilniaus miesto savivaldybės administracija už darbus ir įrangą konsorciumui yra sumokėjusi 14,137 mln. eurų su PVM.

„Skirtumas tarp teismo eksperto nustatytos sąmatos ir faktiškai sumokėtų pinigų viršija 10 proc. nes statybose, ypatingai nebaigtose, 10 proc. nuokrypis būna gana dažnas. Tačiau Lazdynų baseino atveju skirtumas didesnis. Todėl turime išsiaiškinti priežastis, kodėl konsorciumas teikė aktus už nepadarytus darbus, o techninę priežiūrą vykdę to nepastebėjo. Tuo pačiu konsultuojamės su skirtingais teisininkais dėl tolimesnių veiksmų, neatmestina, kad turėsime kreiptis ir į prokuratūrą“, - teigia R. Čeponytė.